Tutaj jesteś: Dziecko > Dzieci > Dziecko a Zdrowie > Jak leczyć ospę wietrzną u dzieci?

Jak leczyć ospę wietrzną u dzieci?

Stopień trudności: umiarkowane
, specjalista Tipy.pl
 1.5/5 (2 ocen)
Oceń 
Udostępnij
Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa, którą przechodzi prawie każde dziecko. Wywołuje go „uśpiony” od czasów dzieciństwa wirus, czekający w osłonkach nerwowych na osłabienie systemu immunologicznego organizmu i wywołujący nową infekcję. Przebieg tej choroby jest bardzo uciążliwy, lecz na szczęście istnieje kilka domowych sposobów na złagodzenie przebiegu choroby. Czytając ten artykuł dowiesz się jak leczyć ospę wietrzną u dziecka.
1
Przyczyny ospy wietrznej.

Wirus choroby jest przenoszony przez bezpośredni kontakt z chorym, w drodze infekcji kropelkowej albo w powietrzu. Stąd też nazwa ospa wietrzna. Szczególnie narażone są dzieci przebywające w szkołach, gdzie ryzyko bezpośredniego kontaktu z chorym znacznie wzrasta, zwłaszcza, że chory może zarażać innych na dwa dni przed pojawieniem się pierwszych objawów.
2
Przebieg ospy wietrznej.

Po upływie od 2 do 3 tygodni okresu inkubacji choroby, daje o sobie znać ból głowy oraz gorączka. Następnie na skórze pojawiają się niewielkie, czerwone plamki, które wkrótce przybierają postać pęcherzyków wypełnionych przezroczystym płynem. Plamki te widoczne są zazwyczaj najpierw na tułowiu, w okolicy pachwin i głowy, po czym szybko - w ciągu paru dni - rozprzestrzeniają się na całe ciało. Zdarza się, że pęcherzyki pojawiają się w jamie ustnej, wokół błony śluzowej oczu i genitaliów. Pęcherzyki równie szybko przysychają tworząc na powierzchni skóry ciemne krostki. Na tym etapie pojawia się bardzo nieprzyjemny, nieznośny wręcz świąd. Po upływie tygodnia lub dwóch wszystkie objawy ustępują, a pacjent powraca do zdrowia. Trzeba jednak pamiętać, że rozdrapywanie swędzących ranek może być przyczyną powstawania trwałych blizn.
Dla silnych, dobrze odżywionych dzieci choroba nie stanowi większego zagrożenia. Inaczej jest w przypadku dzieci wątłych, chorowitych oraz ludzi dorosłych, którzy nie przechodzili jeszcze ospy wietrznej.
3
Leczenie ospy wietrznej.

Dla złagodzenia swędzenia można użyć mieszanki tlenku cynku i wody wapniowej oraz łagodzących maści. Należy unikać rozdrapywania krostek, ponieważ może to wywołać powtórną infekcję. Gdy dolegliwości staną się wyjątkowo uciążliwe, lekarz może przepisać lek przeciwhistaminowy mający działanie łagodzące świąd. Chorzy powinni zostać w izolacji od osób, które nie przechodziły ospy wietrznej, do czasu aż zagoją się wszystkie krostki. Pod przyschniętymi, ale niezupełnie zagojonymi pęcherzykami ciągle jeszcze mogą znajdować się niebezpieczne dla innych wirusy.
Jak uniknąć zarażenia chorobą bostońską?
Jak leczyć różyczkę u dziecka?
Jak leczyć chorobę bostońską?
Przyczyny stanu podgorączkowego u dziecka
 1.5/5 (2 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (3)

Nie będzie widoczny na stronie
 
klaudynka79 - 2014-08-27
Zioła szwedzkie pomagają na swędzące rany. Ja swojego synka smarowałam kremem z ziół szwedzkich i dzięki temu mniej się drapał a rany szybciej się goiły. Uważam że jest to najskuteczniejszy sposób i mam nadzieję że żadna z was nie będzie musiała już eksperymentować z różnymi środkami na swoich dzieciach. Krem z ziół szwedzkich działa najlepiej.
Pariah - 2014-07-09
Nie chcę pisać od początku i dlatego wklejam to co piszę na innych forach.

Nie katujcie maluchów gencjaną i brakiem kąpieli!
Po dwóch nieprzespanych nocach (bardzo córę swędziały krostki), znalazłem w necie artykuł, w którym lekarz zalecał częste mycie dziecka (byle niedługie kąpiele) i przemywanie krostek octeniseptem. Z mojego lenistwa przemywałem jej całą skórę tym środkiem. W naszym wypadku różnica ogromna, córa spokojnie przeszła chorobę i prawie śladów po krostach nie ma.
ania - 2012-04-21
moja niunia ma ospe wietrzna,najbardziej uciazliwe krostki pojawily sie na wargach sromowych i na pachwinach...ma 3latka czy jest jakis sposob na zwalczenie swedzenia i bolu w tych miejscach.prosze o pomoc
Bardzo często zdarza się, że otrzymujesz leki na receptę i zalecenie, aby przyjmować tylko połowę określonej dawki....
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Ospa wietrzna może oszpecić. Dzieciom trudno wytłumaczyć, by się nie drapały, a i nawet dorosłym zdarza się to… przez...
Domowe sposoby na ospę wietrzną
Ospa wietrzna może oszpecić. Dzieciom trudno wytłumaczyć...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.