Tutaj jesteś: Moda i Uroda > Odnowa Biologiczna i SPA > Manicure i Pedicure > Jak zdiagnozować stan zdrowia na podstawie płytki paznokcia?

Jak zdiagnozować stan zdrowia na podstawie płytki paznokcia?

Stopień trudności: umiarkowane
, specjalista Tipy.pl
 4.7/5 (421 ocen)
Oceń 
Udostępnij
 1 z 12 
Wygląd płytki paznokcia jest ważny dla każdego z nas. Dbamy o to, by były lśniące, gładkie, robimy manicure, jednak nie zawsze wyglądają tak, jak byśmy tego chcieli. Martwimy się wówczas głównie ze względów estetycznych, jednak wygląd płytki paznokcia sygnalizuje nam także kłopoty ze zdrowiem. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak rozpoznać zmiany na paznokciach, które świadczą o kłopotach ze zdrowiem.
1
Białe plamki na paznokciu

Białe plamki na paznokciu


Istnieje szereg zmian na płytce paznokcia, które nie sygnalizują nam kłopotów ze zdrowiem. Białe plamki na płytce paznokcia, które przesuwają się w miarę wzrostu paznokcia to pęcherzyki powietrza, które powstały na skutek urazu. Białe plamki na paznokciach mogą również być wynikiem niedoboru żelaza lub cynku, osłabienia organizmu (przebyta choroba) lub zaburzenia przemiany materii.

2
Żółte paznokcie - grzybica, płuca, wątroba, nerki, łuszczyca

Żółte paznokcie


Żółty kolor paznokcia może być skutkiem używania ciemnych lakierów, zażywania preparatów z beta-karotenem lub palenia papierosów. Jeśli twoje paznokcie są żółte pomimo iż nie używasz lakierów ani nie przyjmujesz preparatów z beta-karotenem udaj się do lekarza. Żółte paznokcie mogą być objawem choroby płuc, wątroby czy nerek (choroba nerek - paznokcie dodatkowo nadmiernie się rozdwajają).


Często żółte paznokcie są objawem infekcji grzybiczej paznokci. W miarę rozwoju choroby paznokcie mogą stawać się wklęsłe i bardziej kruche. W niektórych przypadkach żółte paznokcie mogą być też objawem poważniejszych chorób takich jak problemy z tarczycą czy łuszczyca czy żółtaczka.

3
Pofalowane paznokcie - starzenie się, krążenie, łuszczyca

Prążki na paznokciach


Pionowe prążki nie sygnalizują żadnej choroby, ich występowanie wiąże się ze starzeniem organizmu i nieco gorszym krążeniem. Poprzeczne bruzdy mogą powstawać na skutek przebytej choroby przebiegającej z wysoką gorączką czy zbyt intensywnego odchudzania. Jeśli jednak na paznokciu pojawiły się fale czy kropki wówczas może być to jeden z pierwszych symptomów łuszczycy lub zapalenia stawów. Łuszczyca jest chorobą skóry, która w 10% przypadków rozpoczyna się właśnie od paznokci.

4
Ciemne linie pod paznokciami powinny być skonsultowane z lekarzem tak szybko jak to tylko możliwe. Może to być czerniak - najbardziej niebezpieczny rak skóry.

Czarne plamki na paznokciach


Czarne plamki, które nie przesuwają się w miarę wzrostu paznokcia, to zmiany barwnikowe. Z reguły są one niegroźne, ale warto je zbadać, gdyż może to być czerniak. Jeśli jednak plamki te przypominają drzazgi i przesuwają się do brzegu paznokcia w miarę jego wzrostu, nie masz się czym przejmować. To minimalne wylewy krwi, które powstały na skutek jakiegoś urazu.

5
Blade paznokcie - niedobór żelaza, anemia i zaburzenia w układzie krążenia

Łamliwe paznokcie


Kruchość i łamliwość paznokci jest skutkiem niewłaściwego odżywiania, braku witamin i minerałów, a także osłabienia organizmu. Ich przyczyną może być także niewłaściwa pielęgnacja dłoni. Niedobór żelaza, anemia i zaburzenia w układzie krążenia mogą być przyczyną bladości paznokci.

6
Białe paznokcie - problemy z wątrobą

Białe paznokcie


Jeśli twoje paznokcie są białe z ciemnymi obwódkami może to oznaczać, że masz problemy z wątrobą (np. zapalenie wątroby).

7
Niebieskie paznokcie - układ krążenia, serce, płuca

Niebieskie paznokcie


Niebieski odcień na paznokciach może oznaczać, że twój organizm jest niedotleniony (możesz cierpieć na niewydolność układu krążenia, niewydolność serca, problemy z płucami np. zapalenie płuc).

8
Popękana, połamana płytka paznokcia

Popękane paznokcie


Popękana, sucha i krucha płytka paznokcia może świadczyć o problemach z tarczycą. Jeśli płytka jest popękana i łamliwa o odcieniu żółtym, może to oznaczać infekcję grzybiczą paznokci.

9
Opuchnięta skórka wokół paznokci - łuszczyca paznokcia, zapalenie

Opuchnięta skóra wokół paznokci


Jeśli skóra wokół paznokci wydaje się być zaczerwieniona i opuchnięta, może być to początkiem łuszczycy paznokci lub zapalenia.

10
Obgryzanie paznokci - zły nawyk, przewlekły lęk, depresja

Obgryzanie paznokci


Obgryzanie paznokci może nie być niczym więcej jak tylko złym nawykiem, jednak w niektórych przypadkach może być to znak przewlekłego lęku czy depresji, które wymagają leczenia.

11
wklęsłe paznokcie

Wklęsłe lub wypukłe paznokcie


Jeśli kształt Twoich paznokci ulega zmianie i staja się one wklęsłe, świadczy to o zaburzeniach hormonalnych w Twoim organizmie lub chorobie tarczycy. W niektórych przypadłaś świadczy to także o niedoborze żelaza w organizmie. Jeśli natomiast stają się one zbyt wypukłe – zbadaj swoje serce, płuca i układ krążenia, może to bowiem sygnalizować zaburzenia w ich funkcjonowaniu.

Przeczytaj teraz: Mity na temat paznokci
 4.7/5 (421 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (2)

Nie będzie widoczny na stronie
 
kici.04 - 2016-05-28
paznokcie nie świadczą o chorobie chorobę może stwierdzić tylko lekarz
Karolinas - 2012-11-03
Plamki na paznokciach mogą pojawiać się również na skutek używania preparatów w tym np. odżywki do paznokci. Nie zawsze zmiany na paznokciach oznaczają zmiany chorobowe, warto zawsze jednak konsultować je z odpowiednim lekarzem specjalistą.
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Obgryzanie paznokci jest częstym nawykiem, z którym w rzeczywistości trudno zerwać. Niektórzy obgryzają paznokcie, gdy...
Jak oduczyć się obgryzać paznokcie?
Obgryzanie paznokci jest częstym nawykiem, z którym...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.