Tutaj jesteś: Zdrowie > Zdrowie Rodzinne > Zdrowie Mężczyzny > Przerost prostaty - przyczyny, objawy, leczenie

Przerost prostaty - przyczyny, objawy, leczenie

Stopień trudności: łatwe
, specjalista Tipy.pl
 4/5 (1 ocen)
Oceń 
Udostępnij
Każdy mężczyzna po 50. roku życia powinien przynajmniej raz na 4 lata badać prostatę (stercz). Najczęstszą dolegliwością związaną ze starzeniem się jest przerost tego gruczołu. Wpływa to nie tylko na życie intymne, ale również w uciążliwy sposób zaburza codzienne funkcjonowanie zmuszając nas do częstych (i bolesnych) wizyt w toalecie. Jakie są przyczyny przerostu prostaty, jakie daje to objawy oraz jakie są perspektywy leczenia tej przypadłości dowiesz się z dalszej lektury.
1
Jakie bywają objawy przerostu stercza?

Najwcześniejszym i najczęstszym objawem jest konieczność kilkukrotnego wstawania w ciągu nocy celem oddania moczu (nykturia). Często mimo parcia trudno jest zacząć oddawać mocz, a strumień jest słaby i przerywany. Zdarza się też, że potrzeba oddania moczu pojawia się nagle i jest przemożna, a w toalecie okazuje się, że z pęcherza wyciekło tylko kilka kropli, albo mocz wycieka z cewki bezwiednie, co wymaga częstej zmiany bielizny.
2
Co jest przyczyną problemu?

Podejrzewa się, że to po prostu efekt starzenia się organizmu. Wskazywałyby na to statystyki: po 50. kłopoty z prostatą ma mniej więcej co czwarty, po 60. już co drugi, a w 80. wiośnie życia — 80% mężczyzn. Z wiekiem dochodzi do przerostu komórek gruczołowych, co sprawia, że cały stercz (który normalnie jest wielkości orzecha) powiększa się i uciska przewód moczowy utrudniając oddawanie moczu.
3
Jak wygląda badanie stercza?

Po pierwsze, lekarz bada gruczoł manualnie, przez odbyt. Jeśli palcem wyczuwa nierówności lub stwardnienia, kieruje na kolejne testy: badanie moczu, krwi (m.in. na podwyższone stężenie antygenu PSA), USG, czasem biopsję.

Niestety, antygen PSA okazał się niezbyt wiarygodną metodą diagnozowania raka prostaty, bo jego poziom jest też podwyższony w innych schorzeniach (np. w zapaleniu gruczołu) oraz np. u mężczyzn z otyłością. Tylko u co czwartego pacjenta z podwyższonym PSA biopsja potwierdziła obecność guza. W zeszłym roku na rynek weszły testy genetyczne pozwalające dokładniej określić obecność i zaawansowanie nowotworu.
Domowe sposoby na prostatę
Jak czyścić uszy?
Jak przesunąć okres?
Jak nauczyć dziecko smarkać nos?
4
Jak leczymy problemy z prostatą?

W początkowym okresie choroby skuteczna jest farmakoterapia: głównie alfa-blokery (tamsulosyna, doksazosyna i podobne) oraz inhibitory enzymu 5-alfa-reduktazy (finasteryd, dutasteryd). Te pierwsze rozkurczają mięśnie gładkie, w tym szyi pęcherza moczowego, te drugie — na drodze hormonalnej spowalniają rozrost gruczołu krokowego. Ostatnio zarejestrowano też preparat łączący substancje z obu grup.

Jeśli zachowawcze leczenie nie przynosi efektu, a problemy się nasilają, pozostaje leczenie zabiegowe. Urolog może usunąć przerośnięty gruczoł tradycyjnie lub przez cewkę moczową.

Nowszą alternatywą są zabiegi z użyciem lasera, w tym tzw. fotoselektywna waporyzacja. W przypadku wykrycia nowotworu złośliwego konieczne jest całkowite usunięcie stercza.
5
Czy możemy sobie pomóc?

Utrzymaniu prostaty w dobrej kondycji sprzyja zrównoważona dieta, uboga w czerwone mięso i nasycone (zwierzęce) tłuszcze, a bogata w warzywa i owoce, regularny wysiłek fizyczny, unikanie gazowanych słodkich napojów i nadmiaru alkoholu. Jeśli chcemy zapobiegać rakowi stercza, dieta powinna być dodatkowo uboga w cholesterol (podroby, jaja) a bogata w cynk (pestki z dyni).
Przeczytaj teraz: Domowe sposoby na prostatę
 4/5 (1 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (0)

Nie będzie widoczny na stronie
 
Ból w dolnej części kręgosłupa jest jednym na najczęściej występujących schorzeń znanych ludzkości obecnie. Może to być...
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Z wiekiem, gdy w organizmie mężczyzny zmniejsza się produkcja męskich hormonów, prostata zaczyna się powiększać. To...
Jakie są objawy prostaty u mężczyzn?
Z wiekiem, gdy w organizmie mężczyzny zmniejsza się...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.