Tutaj jesteś: Zdrowie > Choroby i Leczenie > Cukrzyca > Jak wykryć cukrzycę?

Jak wykryć cukrzycę?

Stopień trudności: umiarkowane
, specjalista Tipy.pl
 4/5 (189 ocen)
Oceń 
Udostępnij
Istnieją dwa główne typy cukrzycy: typu 1 – kiedy twój organizm nie produkuje insuliny lub wytwarza ją w bardzo małych ilościach oraz typu 2 – gdy organizm produkuje insulinę, ale jest ona źle wykorzystywana przez komórki. Poniżej opiszę symptomy cukrzycy poszczególnych typów i testy, jakie należy wykonać, żeby ostatecznie potwierdzić diagnozę.
1
Do objawów cukrzycy typu 1. można zaliczyć między innymi: częste oddawanie moczu, wzmożone pragnienie, bóle wywołane głodem, utratę wagi, kłopoty z widzeniem, drażliwość, nudności oraz wymioty.
2
Objawami cukrzycy typu 2. są na przykład: przybranie na wadze, bóle, skurcze i drętwienie nóg lub stóp, senność, infekcje skórne, wrzody, pragnienie.
3
Jeśli zaobserwowałeś u siebie powyższe objawy, powinieneś udać się do lekarza, który zleci wykonanie testu na cukrzycę. Ludzie cierpiący na cukrzycę typu 1. zazwyczaj wcześniej podejrzewają, że dzieje się z nimi coś złego. Osoby z cukrzycą typu 2. mogą nie zauważyć swojej choroby, dopóki przypadkiem nie zostanie okna wykryta podczas leczenia innych schorzeń, np. z choroby serca, nerek, układu nerwowego lub impotencji. Gdy udasz się do lekarza, zleci on test, który wskaże czy twoje objawy są oznaką cukrzycy któregoś typu.
4
W celu zdiagnozowania cukrzycy lekarz zleci badanie krwi mające na celu oznaczenie glikemii na czczo. Prawidłowy poziom glukozy zawiera się w przedziale 70-100 mg/dl, natomiast w przypadku osób chorych na cukrzycę będzie on większy niż 126 mg/dl. Wartości spomiędzy obu przedziałów oznaczają nieprawidłową glikemię na czczo i świadczą o stanie przedcukrzycowym, prowadzącym do rozwoju cukrzycy.
Kolejnym badaniem jest doustny test tolerancji glukozy. Żeby jego wyniki były prawidłowe, nie należy nic jeść na 8-10 godzin przed badaniem. Najpierw pobierana jest krew i oznaczany poziom glukozy. Następnie pacjent musi wypić szklankę wody o wysokiej zawartości rozpuszczonej w niej glukozy. Po 2 godzinach ponownie wykonywane jest badanie poziomu glukozy we krwi. Cukrzycę można zdiagnozować, jeśli stężenie glukozy we krwi jest większe niż 200 mg/dl.
5
Badanie poziomu glukozy we krwi można wykonać również w domu. W aptekach dostępne są przeznaczone specjalnie do tego celu testy paskowe. Specjalnym nakłuwaczem nanosimy na pasek testowy kroplę krwi, a następnie umieszczamy go w specjalnym aparacie. Po kilkunastu sekundach otrzymujemy informację o poziomie glukozy we krwi.
8 owoców o niskiej zawartości węglowodanów
Jak naturalnie leczyć cukrzycę?
5 szybkich i prostych przekąsek dla cukrzyków
Jak uniknąć cukrzycy?
 4/5 (189 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (2)

Nie będzie widoczny na stronie
 
efi5 - 2013-04-22
To wszystko, co piszesz jest prawdą dodam jeszcze, że można zrobić "Krzywą cukrową" , która ostatecznie potwierdzi, lub zaprzeczy cukrzycy.Dobrze jest zaopatrzyć się w glukometr, który przydaje sie do pomiaru cukru.Choruję na cukrzycę już kilka lat i zdarza mi się zasłabnąć na ulicy dlatego polecam noszenie opaski na nadgarstku ręki informującej o tym, że chorujemy na cukrzycę, a wówczas jest to informacja dla udzielających nam pomocy i wezwaniu jeśli trzeba lekarza.Opaskę taką można nabyć czasami w Aptece lub w poradniach diabetologicznych.
grazyna2 - 2013-04-15
Można zasłabnąć i wtedy robisz badania i wykrywasz
Wszyscy wiemy jak bardzo efektywna może być viagra, jednak u niektórych mężczyzn wywołuje ona skutki uboczne. Dlatego...
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
To najbardziej powszechna postać cukrzycy. Jej główną przyczyną jest zaburzenie wydzielania insuliny przez trzustkę lub...
Jak rozpoznać cukrzycę typu 2?
To najbardziej powszechna postać cukrzycy. Jej główną...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.