Tutaj jesteś: Zdrowie > Choroby Nowotworowe > Rak Skóry > Co musisz wiedzieć na temat raka skóry?

Co musisz wiedzieć na temat raka skóry?

Stopień trudności: łatwe
, specjalista Tipy.pl
 1/5 (1 ocen)
Oceń 
Udostępnij
 1 z 5 
Istnieje wiele mitów i nieporozumień dotyczących tej choroby, przez co wiele osób nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństw, jakie niesie ze sobą promieniowanie UV i ignoruje zagrożenia z nim związanych. Poniżej przedstawiamy najczęściej powtarzane mity o tej bardzo rozpowszechnionej formie raka.
1
skóra
Mit 1: Uszkodzenie skóry spowodowane zbyt długim przebywaniem na słońcu jest tylko tymczasowym oparzeniem słonecznym. Skóra szybko sama się regeneruje. Przez "odpoczynek" skóry między kolejnymi ekspozycjami na działanie słońca szkody zostaną usunięte i można opalać się dalej.

Fakt: Skóra może regenerować się i “naprawiać” niektóre z powierzchownych uszkodzeń, jednak nie wszystkie. Zazwyczaj opalanie trwa zaledwie kilka dni, ale szkody jakie wyrządza pozostają na długi czas. Z biegiem lat i z każdą kolejną ekspozycją na słońce, skutki kumulują się. Wyniki mogą nie być widoczne przez nawet 20 do 30 lat. Reakcją na ekspozycję na słońce jest przede wszystkim powstanie komórek raka skóry, natomiast epizody ciężkich oparzeń słonecznych mogą przyczynić się do rozwoju czerniaka.
2
dzieci słońce
Mit 2: Dzieci potrzebują silnej dawki naturalnego światła słonecznego w celu utrzymania dobrego stanu zdrowia.

Fakt: Niektóre badania sugerują, że od pięciu do 30 minut ekspozycji na słońce w godzinach do dziesiątej rano i po godzinie piętnastej, dwa do trzech razy na tydzień wystarczy, aby organizm wyprodukował odpowiednią ilość witaminy D3 . Nie ma wątpliwości, że światło słoneczne, pomaga tworzyć tę ważną dla zdrowia witaminę, jednak czas ekspozycji powinien być kontrolowany. Poza tym, większość naukowców zgadza się, że alternatywne źródła witaminy D takie jak produkty mleczne, są tak samo skuteczne i powinny być wprowadzane do naszej diety.
3
rak skóry leczenie
Mit 3: Rak skóry jest łatwy do leczenia.

Fakt: Na szczęście, większość nowotworów skóry - głównie tych znany jako rak płaskonabłonkowy - są łatwe do wyleczenia . Czerniaki to inna historia. Ponad trzy czwarte zgonów z powodu raka skóry dotyczy tego bardzo poważnego rodzaju nowotworu. Leczenie raka skóry mogą być bardziej poważne niż w innych przypadkach nowotworów. Rak skóry może również powodować przerzuty i rozprzestrzeniać się na inne części ciała. Bądź więc czujny. I pamiętaj, zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć.
4
owoce a zdrowie
Mit 4: Pożywienie może zapobiegać i leczyć raka

Fakt: Jagody, buraki, brokuły, czosnek, zielona herbata ... lista jest długa. Badania wykazały, że spożywanie owoców i warzyw może zmniejszyć ryzyko występowania raka skóry, ale nie można go całkowicie uniknąć. Niektóre produkty są wyraźnie zdrowsze niż inne. Porcja borówek lub kubek zielonej herbaty na pewno może być częścią zdrowej, zbilansowanej diety. Zaopatrzenie się w owoce i warzywa to świetny pomysł, a jedzenie różnych warzyw przyniesie efekty zdrowotne, ale z pewnością nie wyleczy raka.

Badania prowadzone na przestrzeni kilku dekad wskazują na prosty, ale i bardzo skuteczny fakt, że najlepszym sposobem, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jest przestrzeganie szeregu długoterminowych zdrowych zachowań, takich jak niepalenie, utrzymywanie aktywnego trybu życia, utrzymanie prawidłowej masy ciała i ograniczania spożycia alkoholu.
 1/5 (1 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (0)

Nie będzie widoczny na stronie
 
Bardzo często zdarza się, że otrzymujesz leki na receptę i zalecenie, aby przyjmować tylko połowę określonej dawki....
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Beztroskie chwile spędzone na słońcu mogą nas wiele kosztować. Gdy nie zapewnimy skórze odpowiedniej ochrony, narażamy...
Rak podstawnokomórkowy - objawy i leczenie
Beztroskie chwile spędzone na słońcu mogą nas wiele...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.