Tutaj jesteś: Komputery > Sprzęt Komputerowy > Komputery Osobiste (PC) > Jak zaktualizować BIOS?

Jak zaktualizować BIOS?

Stopień trudności: umiarkowane
, specjalista Tipy.pl
 4/5 (6 ocen)
Oceń 
Udostępnij
Basic Input-Output System (BIOS), czyli system wejścia-wyjścia, zamieszczony jest na płycie głównej i zawiera informacje o sprzęcie, niezbędne do kontroli poprawności jego działania. Wszystkie komponenty BIOSa mogą działać poprawnie dzięki jego regularnej aktualizacji. Proces ten nazywany jest „Aktualizacją BIOS”. Sam proces jest bardzo delikatną sprawą, ponieważ wszelkie wahania napięcia mogą nieodwracalnie uszkodzić płytę główną. Trzeba więc podjąć wszelkie starania, aby nie uszkodzić płyty podczas aktualizacji BIOS-u. Poniżej znajdziesz kilka porad na temat tego, jak dokonać aktualizacji BIOS-u w bezpieczny sposób, krok po kroku. Musisz jednak mieć na uwadze, że nie wszystkie komputery ten sam BIOS, nie mówiąc już o samym procesie jego aktualizacji. Jenak w większości przypadków, kroki i środki ostrożności są podobne.
1

Określ swoje potrzeby. Czy ktoś pomógł Ci zaktualizować BIOSa w zeszłym miesiącu? Być może BIOS nie był aktualizowany od czasu od kiedy kupiłeś swój komputer? Czy aktualizacja BIOSa rozwiąże wszystkie problemy? Odpowiedzi na te pytania pomogą ustalić Ci, czy aktualizacja jest konieczna. Nie wszystkie aktualizacje BIOS są potrzebne, ale dla entuzjastów sprzętu komputerowego najnowszy BIOS zawsze wiąże się z osiągnięciem lepszej wydajności sprzętu.

2

Sprawdź oryginalność i źródło pochodzenia systemu. Jest to pierwszy krok do stwierdzenia tego, gdzie szukać i skąd pobrać najnowszą wersję BIOS:  • Czy komputer został zakupiony w całości, czy też został złożony z zakupionych części? Najwięksi ze znanych producentów komputerów to: Dell/Alienware, HP/Compaq, IBM, Lenovo, Sun, Gateway, Acer itp. Jeżeli masz ich produkt, wystarczy odwiedzić ich stronę internetową. Jeżeli Twój komputer został złożony z różnych komponentów, odwiedź witrynę internetową producenta płyty głównej. Jeśli nie wiesz z jakich części został złożony twój komputer i nie znasz producenta płyty głównej, znajdź BIOS ID i używając wyszukiwarki w Internecie określ producenta i model.

  • Jeżeli posiadasz laptopa, odwiedź w sieci stronę jego producenta np. Toshiba, Dell/Alienware, HP/Compaq, Acer, itp.


 

Jak wyczyścić rejestr?
Jak naprawić pliki systemowe Windows XP?
Jak wyłączyć touchpad w laptopie?
Jak zrobić zrzut ekranu na laptopie?
Wskazówki
  • Jeżeli do tej pory system pracuje nienagannie, to zdecyduj się na aktualizację BIOSu tylko wtedy, gdy jesteś gotów na zmierzenie się z ewentualnością wystąpienia błędu krytycznego. Jeżeli Twój komputer czy sprzęt (płyta główna) jest na gwarancji producenta, a ty jeszcze nie podjąłeś się samoczynnej aktualizacji BIOS, możesz zwrócić się o pomoc do producenta sprzętu. Jednak proces ten jest długotrwały i często obejmuje następujące czynności: kontakt z pomocą techniczną i sprawdzenie problemów związanych z aktualizacją BIOS, dostarczenie produktu do producenta lub fabryki, czekanie na zatwierdzenie gwarancji oraz naprawy lub wymiany, czekanie aż produkt zostanie odesłany powrotem do Ciebie.
  • Upewnij się, że w celu uzyskania aktualizacji oprogramowania BIOS korzystasz z wiarygodnego źródła. Pobieranie aktualizacji w sieci ze stron innych, niż strony producenta jest ryzykowne. Na przykład ta sama wersja oprogramowania BIOS jednego producenta, może nie działać na płycie głównej innego. Używanie błędnej wersji BIOS może spowodować problemu z funkcjonowaniem sprzętu (brak rozruchu komputera), co wiąże się z wymianą BIOSa lub jego przeprogramowaniem przez producenta
  • Upewnij się, że gdy aktualizujesz BIOS źródło energii elektrycznej jest pewne. Wszelkie wahania zasilania lub jego zanik w trakcie procesu aktualizacji mogą uszkodzić płytę główną. Dlatego nigdy nie wyłączaj i nie resetuj komputera podczas aktualizacji BIOSa.
  • Unikaj aktualizacji BIOS, chyba że wiesz, co robisz. Niezastosowanie się do wskazówek producenta i nie zachowanie wszelkich środków ostrożności może przyczynić się do uszkodzenia BIOS.
Przeczytaj teraz: Jak zresetować BIOS?
 4/5 (6 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (1)

Nie będzie widoczny na stronie
 
karol - 2010-05-21
Ja nie aktualizowałem biosa odkąd kupiłem kompa, czyli już dobre parę lat. Znaczy się starczy ściągnąć aktualną wersję, uruchomić i po zainstalowaniu zrestartować kompa? A później sprawdzić w biosie czy wszystko ok?
Wróżby andrzejkowe są od lat popularne w całej Europie. Św. Andrzej jest patronem miłości oraz zamążpójścia, zatem...
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
Powolny komputer potrafi być niemałym utrapieniem i już nie jednej osobie spędził sen z powiek. Mogłoby się wydawać, że...
Jak przyspieszyć komputer?
Powolny komputer potrafi być niemałym utrapieniem i już nie jednej osobie spędził...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Tipy.pl to źródło pełne porad, pomysłów i inspiracji.
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.