Tutaj jesteś: Zwierzęta > Psy > Zdrowie Psów > Jak usunąć psu kleszcza?
Jak usunąć psu kleszcza?

Jak usunąć psu kleszcza?

Stopień trudności: umiarkowane
, specjalista Tipy.pl
 5/5 (2 ocen)
Oceń 
Obok pcheł, kleszcze są najprawdopodobniej najgorszymi wrogami psa. Pasożyty te przyczepiają się do skóry twojego pupila. Jeśli nie zostaną wykryte, mogą zostać na niej godzinami. Przy użyciu swojego aparatu gębowego, kleszcze wysysają krew, która stanowi dla nich pożywienie. W tym samym rozprzestrzeniają wiele chorób zakaźnych. Zatem im wcześniej zostaną wykryte i usunięte, tym lepiej. Musisz więc nauczyć się, jak usuwać kleszcza z ciała psa. Ważne jest, by co jakiś czas sprawdzać sierść czworonoga, zwłaszcza jeśli lubi on wędrówki po lesie. Kleszcze mogą przebywać również w wysokich trawach, krzewach i zaroślach.
1
Aby prawidłowo usunąć kleszcza z ciała swojego psa, najpierw musisz go zidentyfikować. Posadź psa przed sobą. Połóż swoje dłonie na jego głowie i uszach. Zacznij głaskać jego futro i zwróć uwagę czy na skórze nie ma żadnych twardych guzków. Jeśli guzki nie ruszają się wraz ze skórą psa, prawdopodobnie jest to kleszcz. Następnie przejdź w dół szyi, sprawdź cały grzbiet i boki ciała. Sprawdź również klatkę piersiową psa, brzuch i łapy.
2
Jeśli zauważysz twardy guzek, rozdziel sierść psa na boki i zbadaj go. Jeśli guzek okaże się owadem z ośmioma odnóżami, wiadomo, że jest to kleszcz. Im wcześniej usuniemy kleszcza z ciała psa, tym lepiej. Prawdopodobnie nie zauważysz głowy owada, ponieważ znajduje się ona w głębszych warstwach skóry żywiciela i pobierając pożywienie.
3
Zanim przystąpisz do usuwania owada z ciała psa, przygotuj wszystkie narzędzia, których będziesz potrzebował. Przygotuj pęsetę, spirytus salicylowy, wacik bawełniany i ewentualnie słoik z pokrywką. Jeśli obawiasz się, że twój pies jest nosicielem choroby zakaźnej, możesz umieścić kleszcza w słoiku. Nalej na dno odrobinę spirytusu, to z pewnością zabije kleszcza. Być może będziesz potrzebował asystenta. Jeśli twój pies jest niespokojny, poproś kogoś o pomoc w przytrzymaniu go, podczas gdy ty będziesz usuwał kleszcza.
Jak często odrobaczać psa?
Jak naturalnymi sposobami leczyć anemię u psa?
Jak rozpoznać chorobę oczu u psa?
Jak usunąć kleszcza z psa?
strona 1 z 2następna >
 5/5 (2 ocen)
Oceń 
  • Komentarze Tipy.pl (6)

Nie będzie widoczny na stronie
 
mmarekian - 2014-07-31
Bardzo pięknie i opisane i widać że ktoś wie o czym pisze , co się obecnie rzadko zdarza . Brakuje mi tu tyko w przygotowaniach brak specjalnego i bardzo prostego narządka , a mianowicie( prawie automatycznego ) wyciągacza kleszczy . Jest to przyrządzik z którego wychodzą dwie " łapki " tymi łapkami chwytamy kleszcza za głowę , i sprężynka automatycznie zaciska się na kleszczu , ale z siłą potrzebną tylko do jego unieruchomienia , Potem lekko kręcąc lub nie , pociągamy i mamy prawie zawsze kleszcza o każdej wielkości na wierzchu . To urządzonko działa podobnie jak automatyczny ołówek z wypuszczanym grafitem , za naszych dawnych czasów , jest bardzo tani i można go kupić u każdego weterynarza . Ja mam dwa , jeden w samochodzie , a drugi w domu . Wyciągania pensetą lub paznokciami kleszcza dobrze zagłębionego nie polecam , bo można go metalowymi końcówkami ramion zmiażdżyć , obciąć albo urwać, to już lepiej jest go zostawić by sam odpadł po trzech dniach . Aparacik jest skuteczny prawie w 100% . Pewnie doświadczeni psiarze go mają , ale przecież i my kiedyś byliśmy niedoświadczeni i nie wszystko wiedzieliśmy . Sam wiem ile zdrowia i nerwów kosztował mnie kiedyś każdy wyjęty kleszcz , o psie nawet nie wspominam . Obecnie wyjęcie kleszcza to przeważnie sprawa pięciu sekund z odkażaniem miejsca i narzędzi . Wszystkie pozostałe rady mej poprzedniczki są bardo trafne i racjonalne .
ainah - 2013-05-13
cały zeszły rok używaliśmy Advantixa do smarowania psa i było 0 kleszczy, w tym roku przyniósł już dwa,pomimo smarowania. Więc albo coś zmieniło się w składzie albo kleszcze się ouodporniły
grazyna2 - 2013-04-30
Warto pamiętać, aby psa przed kleszczami chronić- kupując mu obrożę czy jakiś inny środek. Jak to jednak nie poskutkuje- wtedy najlepiej pamiętać też o tym, że postępuje się podobnie jak z człowiekiem, pies też odczuwa ból.
krokodyl - 2011-06-14
To normalne ,że pies przyniesie z pola od zcasu do zcasu kleszcza. Za bardzo nie można nic na to poradzić, trzeba to zaakceptować i nauczyć się te kleszcze wyciagać. To bardzo proste- naprawdę. koniecznie trzeba sobie sprawić taką specjalną pęsete ( na krakvet.pl sa tanie) i zawsze mieć je pod ręką
P.S.I_ekspert - 2010-09-01
Na pewno przydatna jest umiejętność bezpiecznego i skutecznego usuwania kleszcza. Ale osobiście jestem zdania, że znacznie lepiej jest po prostu skutecznie zapobiegać, niż potem się zastanawiać, co z tym kleszczem zrobić... Wystarczy, że np. Advantixem skropimy psiaka w kilku miejscach na skórze wzdłuż kręgosłupa i już mamy pewność, że przez najbliższe 4 miesiące żaden pasożyt się w niego nie wgryzie i nie zarazi żadną niebezpieczną chorobą.
Kuba - 2010-08-03
Ja to robię rękami. Po prostu wykręcam kleszcza (czasami przez przypadek wyrywam przy okazji trochę futra). Mój pies przynosi tygodniowo kilkanaście kleszczy więc szkoda mi czasu na takie zabawy z pęsetami itd.
Ozdabianie jajek woskiem jest starą tradycją słowiańską. Najładniejsze pisanki można zachowywać przez wiele lat dla...
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
Zbliża się lato. Coraz częściej planujemy rodzinne wycieczki do lasu, nad rzekę, jezioro czy nawet do parku. Musimy...
Jak uchronić się przed kleszczami?
Zbliża się lato. Coraz częściej planujemy rodzinne...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub