Tutaj jesteś: Motoryzacja > Jazda i Bezpieczeństwo > Porady dla Kierowcy > Jak odpalić diesla zimą?

Jak odpalić diesla zimą?

Stopień trudności: umiarkowane
, specjalista Tipy.pl
 2.9/5 (31 ocen)
Oceń 
Udostępnij
Odpalanie diesla podczas mrozów może być bardzo irytujące, zwłaszcza gdy nie przygotowaliśmy się wcześniej na niskie temperatury. Słabe akumulatory mogą sobie nie poradzić z zapaleniem silnika. Gdy temperatura spada, spada również pojemność akumulatora. Akumulator ma pełną moc w temperaturze około 27°C, zaś przy temperaturze -18°C ma tylko 46% mocy. Poza tym, akumulatorowi będzie 2,5 razy trudniej uruchomić silnik w temperaturze -18°C przez zgęstniały olej i opór różnych części wewnętrznych wynikający z mrozu. W rezultacie będzie ci około 5 razy trudniej zapalić samochód w temperaturze -18°C niż w temp. 27°C. Dlatego właśnie przed nadejściem minusowych temperatur należy sprawdzić stan naszego akumulatora, aby oszczędzić sobie późniejszych problemów. Jeśli akumulator wymaga wymiany, pamiętaj, aby wymienić go na taki sam lub lepszy od wcześniejszego. Pamiętaj również, aby w trakcie uruchamiania samochodu wyłączyć wszystkie urządzenia, które czerpią energię z akumulatora (radio, klimatyzacja).
1
Diesla zapalaj dopiero po zgaśnięciu kontrolki świec żarowych. Dopóki kontrolka świeci, dopóty świece się nagrzewają. Najpierw przekręć kluczyk na pozycję ON (wówczas zapalą ci się wszystkie kontrolki). Poczekaj, aż kontrolka świec zgaśnie i przekręć kluczyk dalej, aby uruchomić silnik.
2
Możesz również podgrzewać świece 2-3 razy (niektórzy uważają, że to pomaga, inni że nie). Aby to zrobić przekręć kluczyk do połowy. Jak kontrolka świecy zgaśnie to znów przekręć na zero i znów do połowy. Dopiero po 2-3 podgrzaniu spróbuj zapalić silnik (od razu po zgaśnięciu kontrolki).
3
Silnik zapalaj z wciśniętym sprzęgłem! Poza tym wyłącz wszystkie urządzenia, które zużywają prąd (nawiew, radio, światła itp).
4
Kręć silnik ok 2-3 sekundy po czym przekręć na zero i znów podgrzej świece 2-3 razy zanim przejdziesz do kolejnej próby zapalenia samochodu.
5
W trakcie mrozów używaj podgrzewaczy do świec żarowych. Świece żarowe podgrzewają komorę spalania. Jeśli temperatura w komorze spalania jest zbyt niska, wówczas może nie dojść do zapłonu wtryskiwanego paliwa. Długie i nieskuteczne zapalanie samochodu może spowodować uszkodzenie świec oraz głowicy cylindra.
Jak otworzyć samochód bez kluczyków?
Jak otwierać zamarznięte drzwi w samochodzie?
Jak jeździć automatem?
Skrzypiące wycieraczki
Ostrzeżenia
 • Nie próbuj zapalić diesla na holu bo zerwiesz pasek rozrządu.
Wskazówki
 • Zamarzniętego diesla nie odpalisz, bo filtry są zapchane parafiną a ropa jest zamarznięta w przewodach.
 • Jeśli masz "nowy" używany samochód i nie jesteś pewien stanu świec żarowych to wymień je przed zimą na nowe.
 • Wymień filtr paliwa (należy go wymieniać co 10-20 tyś km).
 • Przeczyść wtryskiwacze.
 • Uzupełnij płyn chłodniczy - podczas mrozów ilość płynu zmniejsza swoją objętość. Zamiast Borygo stosuj G12.
 • Aby akumulatorowi było cieplej możesz obłożyć go styropianem, kocem, watą itp.
6
W zimie szczególnie dbaj o jakość paliwa. Nie tankuj ropy na nieznanych stacjach, ani tam, gdzie cena ropy wydaje się być podejrzanie niska. Znane i markowe stacje dodają uszlachetniaczy do paliwa, które zapobiegają wytrącaniu parafiny.
7
Podczas mrozów zawsze jeździj na pełnym baku, aby zapobiec osadzaniu się wody. Osadzona woda może zamarznąć i zablokować przepływ paliwa do silnika. Zablokowany lub nawet ograniczony dopływ paliwa do silnika uniemożliwi jego odpalenie. Aby uniknąć zżelowania ropy dodawaj do niej specjalne dodatki wzmacniające na zimę (np. Diesel SKYDD, Wynn's DIESEL CETANE+ - dostępne na stacjach benzynowych). Zamiast specjalnych uszlachetniaczy do paliwa możesz dodać odrobinę benzyny na cały bak ropy. Uszlachetniacz do ON możesz kupić na stacjach benzynowych (koszt ok 15-20 PLN).
8
Pojazd trzymaj (jeśli masz taką możliwość) w garażu, szopie, wiacie, stodole lub innym pomieszczeniu w którym temperatura jest wyższa niż na zewnątrz. Tylko kilka stopni różnicy w temperaturze sprawi, że rozruch samochodu będzie łatwiejszy i szybszy. Im cieplejszy akumulator tym więcej posiada mocy do rozpalenia samochodu. Im cieplejsza ropa, tym jest rzadsza i tym łatwiej będzie uruchomić silnik. Upewnij się, że stosujesz ropę dobrej jakości. Jeśli nie możesz przetrzymywać samochodu w ogrzewanym pomieszczeniu zainstaluj ogrzewacz bloku cylindrów (elektryczny element grzewczy kadłuba silnika spalinowego, inaczej - grzałka do silnika).
9
Jeśli obawiasz się, że ropa się zmroziła, zmień filtr paliwa i ogrzej ropę (poczekaj, aż zrobi się cieplej, zainstaluj grzałkę, wstaw samochód do ogrzewanego pomieszczenia), zanim zaczniesz uruchamiać silnik. Zżelowana ropa w filtrze paliwa zablokuje przepływ paliwa do pompy wtryskowej, więc uruchomienie silnika będzie niemożliwe.
10
Po zapaleniu diesla podczas mrozu, zanim ruszysz pozwól silnikowi się nagrzać przez kilka minut. Właściwa temperatura uchroni silnik przed uszkodzeniami.
Wskazówki
 • Zamarzniętego diesla nie odpalisz, bo filtry są zapchane parafiną a ropa jest zamarznięta w przewodach.
 • Jeśli masz "nowy" używany samochód i nie jesteś pewien stanu świec żarowych to wymień je przed zimą na nowe.
 • Wymień filtr paliwa (należy go wymieniać co 10-20 tyś km).
 • Przeczyść wtryskiwacze.
 • Uzupełnij płyn chłodniczy - podczas mrozów ilość płynu zmniejsza swoją objętość. Zamiast Borygo stosuj G12.
 • Aby akumulatorowi było cieplej możesz obłożyć go styropianem, kocem, watą itp.
Ostrzeżenia
 • Nie próbuj zapalić diesla na holu bo zerwiesz pasek rozrządu.
Przeczytaj teraz: Jak walczyć z sennością?
 2.9/5 (31 ocen)
Oceń 
Udostępnij
 • Komentarze Tipy.pl (16)

Nie będzie widoczny na stronie
 
marcik - 2016-01-20
Z tymi świecami żarowymi to bzdura. W większości aut czas świecenia się kontrolki nie jest żadnym wyznacznikiem tego jak długo działają świece. Świece żarowe grzeją tak długo jak to potrzebne, w bardzo niskich temperaturach nawet 10-15 sekund (co wymaga oczywiście mocnego i sprawnego akumulatora). Te lepsze świece mają nawet funkcję dogrzewania po odpaleniu silnika. Jeżeli stosujemy się do porady nr 2, to niestety bardzo skracamy sobie żywotność naszych świec żarowych. I może się okazać, że świece, które powinny wytrzymać 100 tys. km, nagle padają nam w połowie tego przebiegu.
Zibi - 2016-01-05
Zimą najlepiej nie kręcić zapłonu po kilka razy.
Przekręcamy kluczyk tylko raz i trzymamy do skutku aż odpali (oczywiście odczekujemy aż kontrolka świecy zgaśnie). Samochód używam sporadycznie, więc jak zimą stoi tydzień na mrozie to jest jedyna metoda odpalenia samochodu. Ponowne przekręcanie kluczyka zmniejsza prawdopodobieństwo odpalenia silnika.
p2061.9d - 2015-01-05
Mam Pegeota 206 1.9D, przebieg 508 tys. km. Od kilku lat wychłodzony nie chciał palić na mrozie, ciepły silnik odpalał idealnie, W lecie palił dobrze, ale z gazowaniem. Mechanicy wymyślali różne rzeczy, wstawiali zaworki od cofania paliwa itp., w końcu kazali kupić pompę wtryskową (3,5 tys. zł.).
Okazało się zwykła regulacja luzów zaworowych wyeliminowała problem, pali idealnie, na styk przy minus 15 i to bez żadnego gazowania.
kierowca - 2014-11-18
Może ktoś wytłumaczy mi co to są podgrzewacze do świec żarowych?????
Prosiłbym o wyjaśnienie dlaczego diesla nie można palić na zaciąg? Rozumiem że benzynie nic się stanie???? Ktoś powie jaka jest różnica skąd przekażę siłę do obrotu silnika ze skrzyni czy rozrusznika???
bartosz-swietlik - 2014-01-26
witam posiadam fiata ducato 2,5d wymienilem akumlator swiece od dwuch dni nie odpala prosze o jakąś porade
nick - 2013-02-06
A skąd drogi autorze bierzesz ropę ??? Z moich informacji wynika że nigdzie w Polsce ropy nie sprzedają
w ilości mniejszej niż 1000 ton. BTW. nie spotkałem się nigdy z samochodami zasilanymi nieprzetworzoną ropą.
Anonimous - 2013-01-28
BZDURA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
kozin - 2013-01-28

KIEROWCA napisał

,No żeby tacy ignoranci pisali artykuły nagrzewać silnik na postoju ,mam napisane w instrukcji samochodu (ruszać odrazy) .


napisali to po to, aby silnik szybciej się rozgrzał, niestety na zimnym silniku olej nie dociera wszędzie bo jest jeszcze gęsty przez co szybciej się zużywa. Dla nich lepiej bo szybciej przyjedziesz na serwis wg zasady "rzeczy, które się nie psują spowalniają gospodarkę". Nie powinno się wierzyć we wszystko co piszą

kozin - 2013-01-26
Po paru pierwszych punktach tipa przestałem czytać, bo już widzę sprzeczności.
Po 1 nie powinno się grzać świec po parę razy przed każdorazowym odpaleniem silnika bo zbankrutujemy przez częste ich wymienianie, druga sprawa akumulator nie powinien być ani mniejszy ani większy, bo gdy jest więcej Ah akumulator będzie niedoładowany przez co szybciej się zużyje, natomiast gdy mniej, może być zbyt słaby do "bujnięcia" rozrusznika (chodzi o ilość amperogodzin). Następną sprawą jest wyłączanie odbiorników prądu: tutaj bardzo wskazane jest włączenie świateł postojowych na ok 5 sekund i wyłączenie ich(!) przed uruchomieniem silnika w celu "pobudzenia" zimnego akumulatora przed tak ciężkim wyzwaniem jakim jest obrócenie koła zamachowego i ostatnia sprawa, którą przeczytałem i mi nie pasuje: ŻADNYCH cudów-wianków skyddów i innych diabłów NIE DOLEWA SIĘ do ropy, wystarczy dolać benzyny (maksymalnie do 10% pojemności baku co wytrzymują silniki common rail hdi, crdi, cdti itp) jest to o wiele zdrowsze dla silnika i nie powoduje efektów ubocznych w odróżnieniu do preparatów typu uszlachetniacz do paliwa. To już chyba wszystko co miałem do powiedzenia, jeśli ktoś ma jakieś uwagi do mojej wypowiedzi proszę podzielić się nimi, może jestem w błędzie ale moje samochody nie stroją mi fochów w zimę:) pozdrawiam
zigitrn - 2013-01-25
Trzymać samochód w garażu gdzie temperatura jest minimalnie ponad 0 stopni
KIEROWCA - 2012-12-07
No żeby tacy ignoranci pisali artykuły nagrzewać silnik na postoju ,mam napisane w instrukcji samochodu (ruszać odrazy) .
dfdsf - 2012-02-09
bzdury totalne, silnik nie moze byc zapalony pare minut zanim sie ruszy bo pompa nie dziala jak nalezy i szybciej rozgrzac silnik mozna ruszajac od razu. amator to pisal jakis.
nedved - 2012-02-07
a dodajesz cos do tej vervy, czy czysta lejesz?
kipa - 2012-02-06
dobre swiece zarowe sprawny aku i paliwo z dobrej stacji i mozna smigac cala zime.
janko - 2011-01-16
dobry akumulator, dobry zimowy ON, np verva, i świece. I będzie luz.
mario - 2011-01-16
wystarczy mieć sprawny akumulator i lać dobre paliwo :) wtedy po każdej zimnej nocy autko bez problemu odpali :) ja już drugą zimę leję do auta tylko Verva ON i jest świetnie, zero problemów i świetna kultura pracy
Bardzo często zdarza się, że otrzymujesz leki na receptę i zalecenie, aby przyjmować tylko połowę określonej dawki....
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Rano wstajesz, śpieszysz się do pracy, biegniesz do samochodu a tu niespodzianka. Drzwi przymarzły... W tej sytuacji...
Jak otwierać zamarznięte drzwi w samochodzie?
Rano wstajesz, śpieszysz się do pracy, biegniesz do...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.