Tutaj jesteś: Komputery > Systemy Operacyjne > System Operacyjny Linux > Jak zainstalować Wine na Ubuntu?
Jak zainstalować Wine na Ubuntu?

Jak zainstalować Wine na Ubuntu?

Stopień trudności: umiarkowane
, specjalista Tipy.pl
 5/5 (110 ocen)
Oceń 
Udostępnij

Chociaż ilość oprogramowania dostępnego dla Ubuntu jest naprawdę spora czasami zdarza się, że trzeba uruchomić aplikację przeznaczoną dla Windows wtedy z pomocą przychodzi nam Wine. Aplikacja umożliwia uruchomienie aplikacji przeznaczonych dla Windows w środowisku unikowym (Linux, Solaris, FreeBSD). Przy standardowej konfiguracji Winie pozwala uruchomić wiele aplikacji, a po dodaniu natywnych bibliotek Windows (jest to niezgodne z licencją programu) liczba aplikacji, które można uruchomić jeszcze rośnie. Winie nie jest emulatorem środowiska Windows dlatego aplikacje w większości zachowują się tak jak w swoim standardowym środowisku bez spadku wydajności np. Adobe Adobe Photoshop CS2 . Za pomocą Winie można z powodzeniem również uruchamiać niektóre gry przeznaczone dla Windows np. Left 4 Dead, Warcraft III czy Call of Duty 4. Poniżej znajdują się wskazówki, które pokażą jak zainstalować Wine i jak za jego pomocą uruchamiać programy z Windows.

1

Na początek musisz zainstalować Winie. Przejdź na stronę „http://www.winehq.org/download/” i pobierz paczkę .deb dla Ubuntu, po pobraniu zainstaluj pobraną paczkę lub uruchom terminal i wpisz „sudo apt-get install wine”.

2

Po zainstalowaniu programu można już uruchamiać aplikację przeznaczone dla Windows wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na plik .exe i wybrać „Wine Windows Program Loader”.

3

Przy użyciu Wine można również instalować aplikacje dla Windows, wystarczy prawym przyciskiem myszy kliknąć na plik instalacyjny i wybrać „Wine Windows Program Loader”. Czasem może się zdarzyć, że plik pobrany z internetu nie ma praw do wykonywania należy wtedy w konsoli przejść do katalogu w, którym znajduje się plik i wpisać polecenie „sudo chmod 777 nazwa_pliku.exe”. Po wykonaniu tego polecenia ponownie uruchom instalator używając Wine, pojawi się instalator taki sam jak w Windows.

4

W przypadku uruchamiania programów Windowsowych zainstalowanych na Ubuntu należy kliknąć Aplikacje → Wine → Programy, tam będą wyświetlane aplikacje z Windows zainstalowane na Ubuntu.

Jak nagrać płytę bez programu?
Jak zainstalować czcionkę XP / Vista / Windows 7?
Jak przeinstalować Windows 7?
Jak przenieść Moje Dokumenty na inny dysk?
 5/5 (110 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (0)

Nie będzie widoczny na stronie
 
Wiele osób pewnie nie zdaje sobie sprawy, ale grupa krwi pozwala nie tylko określić, od kogo możemy przyjąć krew lub...
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
<p>Możliwości modyfikacji ustawień graficznych systemów z rodziny Linux są bardzo duże. Niektóre...
Jak zmienić ekran logowania Ubuntu?
Możliwości modyfikacji ustawień graficznych systemów...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.