zdrowe zęby

Jak uniknąć próchnicy?
muszka - specjalista Tipy.pl

Próchnica polega na rozmiękaniu dziąsła oraz szkliwa zęba. Niewielki ubytek szkliwa powoduje atak próchnicy na zębinę oraz nerwy. Wtedy zaatakowane miejsca przybierają brązową barwę. Wygląda to przede wszystkim mało estetycznie, lecz próchnica jest także groźne dla zdrowia. Jak jej zapobiegać? Dowiesz się czytając ten artykuł.
1
Przy przeżuwaniu i nawilżaniu śliną pożywienia zawierającego węglowodany, powstają kwasy fermentacyjne, które mogą wymywać wapń ze szkliwa zęba. Sprzyjają temu dodatkowo bakterie znajdujące się na nalocie nazębnym. Jednak rozkład węglowodanów to tylko jedna z przyczyn próchnicy. Innymi czynnikami są: niedokładne rozgryzanie pokarmu, nieprawidłowa dieta, nieprawidłowa higiena jamy ustnej czy skłonności genetyczne poszczególnych osób. Duże znaczenie mają też właściwości śliny: jeśli jest zbyt gęsta lub wydzielana w zbyt małych ilościach, nie może spełniać prawidłowo swoich naturalnych funkcji oczyszczających. Każda z tych przyczyn skutkuje bólami zębów, pęknięciem szkliwa, brązowymi przebarwieniami, uczuciem pulsowania oraz bólem podczas jedzenia słodyczy i gorących posiłków.
2
Pamiętaj, że najważniejsza jest higiena jamy ustnej. Tylko prawidłowe i systematyczne dbanie o zęby może uchronić nas od próchnicy. Po każdym posiłku należy starannie wyszczotkować zęby przez co najmniej trzy minuty. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe. W takich sytuacjach dobrze jest użyć polecanej przez dentystów gumy do żucia. Ważne też jest aby po ostatnim myciu zębów przed snem już nic nie jeść. Przestrzenie między zębami również wymagają oczyszczenia - służą do tego specjalne nici dentystyczne lub specjalne wyprofilowane wykałaczki. W profilaktyce niezmiernie ważne są też regularne wizyty u dentysty. Do stomatologa należy zgłaszać się dwa razy w roku. Lekarz może usunąć kamień nazębny, a także wykryć wszelkie nieprawidłowości lub wczesne stany chorobowe, które jeszcze nie dają się we znaki.
3
Nie tylko czyszczenie zębów, ale także prawidłowa dieta ma ogromny wpływ na stan uzębienia. Twarde, starannie przeżuwane kęsy, oczyszczają zęby, natomiast sole mineralne utwardzają szkliwo. Z tych właśnie powodów chleb pełnoziarnisty ma przewagę nad chlebem białym. Nie tylko zawiera więcej cennych substancji odżywczych i błonnika, ale również dzięki swojej konsystencji pomaga oczyścić nasze zęby. Unikaj również jedzenia słodyczy. Jeśli masz niepohamowaną ochotę na coś słodkiego, nie zapomnij po spożyciu umyć zębów.

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (5)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Laga
25.02.2014
[quote=]Więcej nie znaczy lepiej.[/quote]
Człowiek się jednak całe życie uczy - dzięki za link,fajny artykuł :)
Laga
22.02.2014
tzn im więcej fluoru tym lepiej? ile to jest wystarczająco?
Tatiana
20.02.2014
tylko jak tego doboru dokonać?
Amirka
20.02.2014
Szczególnie trzeba zawracać uwagę na zawartość fluoru w paście do zębów.
Patka
19.02.2014
dobór dobrej pasty do zębów to kluczowa sprawa.