klaustrofobia

Jak wyleczyć klaustrofobię?
muszka - specjalista Tipy.pl

Klaustrofobia to choroba, której objawem jest strach przed przebywaniem w zamkniętych, zatłoczonych lub ciasnych pomieszczeniach, np. teatrach, wąskich kabinach, windach. Podstawą klaustrofobii jest wyobrażenie i obawa przed niemożnością wydostania się na zewnątrz. Jeśli osoba cierpiąca z powodu klaustrofobii znajdzie się w opisanej sytuacji, jej strach przekształca się w panikę i przerażenie. Czytając ten artykuł dowiesz się jak leczyć klaustrofobię.
1
Przyczyny klaustrofobii

Klaustrofobia może towarzyszyć, tak jak większość fobii, schorzeniom neurotycznym, może również występować jako zupełnie odrębna choroba. Zdaniem niektórych specjalistów, najmniej skomplikowane przypadki klaustrofobii mają swoje źródło w przeszłości i występują u pacjentów, którzy kiedyś przeżyli niebezpieczną sytuację w zamkniętym pomieszczeniu (np. pożar w kinie). Gdy natomiast osoba przyzwyczajona do zamkniętych, ciasnych pomieszczeń nagle zacznie odczuwać przed nimi lęk, jest to już objaw podświadomej blokady emocjonalnej.
2
Objawy klaustrofobii

Klaustrofobia może mieć łagodny lub ciężki przebieg. W pierwszym przypadku pacjent odczuwa tylko lekkie uczucie niepewności i strachu podczas przebywania w zamkniętych i ciasnych pomieszczeniach. W ciężkich przypadkach choroby strach przeradza się w panikę, występują fale potu, kołatanie serca i ucisk w klatce piersiowej. Niebezpieczne jest powolne przeradzanie się początkowo sporadycznych ataków choroby w postać przewlekłą. Uczucie strachu towarzyszy wówczas pacjentowi przez całe lata, chory unika sytuacji, które mogłyby wywołać atak przykrych objawów. Klaustrofobia sprawia, że człowiek traci poczucie własnej wartości i pewności siebie, unika nowych sytuacji i koncentruje się wyłącznie na swojej chorobie. Chorzy na klaustrofobię starają się także unikać tłumów. Obecność wśród tłumu, nawet na wolnej przestrzeni, może wywołać atak.
3
Leczenie klaustrofobii

Chory musi uświadomić sobie w jakich okolicznościach wystąpiły u niego pierwsze ataki paniki gdy przebywał w ciasnym pomieszczeniu. Jeśli nastąpiły one po jakimś złym przeżyciu wiążącym się z małym pomieszczeniem należy sobie uświadomić, że ta sytuacja była pojedyncza i już się się powtórzy. Przykładowo to, że raz winda się zacięła a my nie mogliśmy z niej wyjść to nie znaczy, że każda winda będzie się psuła, gdy my w niej jesteśmy. W przezwyciężeniu ataków paniki może tylko pomóc jasne i trzeźwe spojrzenie na sprawę. W przypadku klaustrofobii występują okresy zupełnie wolne od ataków. Chory jest wówczas przekonany, że choroba ustąpiła bezpowrotnie, szczególnie jeśli słyszał o przypadkach samoistnego cofnięcia się fobii. Niestety wrażenie to często jest złudne, dlatego nie wolno przerywać terapii nawet w czasie, gdy choremu pozornie nic nie dolega.
Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie