Tutaj jesteś: Zwierzęta > Owady > Inne Owady > Jak odstraszyć szerszenie?

Jak odstraszyć szerszenie?

Stopień trudności: łatwe
, specjalista Tipy.pl
 4.6/5 (262 ocen)
Oceń 
Udostępnij
Szerszenie to szare eminencje w świecie owadów, obarczone wieloma mitami i przesądami. Dlatego zwykle były tępione, kiedy tylko się pojawiły i dziś należą do gatunków zagrożonych wyginięciem. Jak się zachować i o czym pamiętać, kiedy nagle odkryjesz ich obecność w sąsiedztwie swojego domu?
1
Zapomnij o mitach o 40 śmiertelnych ukąszeniach.

Szerszenie są drapieżnikami. Używają swojego żądła w walce z innymi owadami i są zdolne do wielokrotnych ukąszeń. Nie zostawiają swego żądła w skórze ofiary jak pszczoły, które wyspecjalizowały się w obronie przed dużymi kręgowcami. Jad szerszenia nie jest substancją dobrze poznaną, użądlenie jest boleśniejsze od ukąszenia pszczół czy os, głównie ze względu na większe żądło oraz obecność acetylocholiny w jadzie. Szacuje się, że by zabić człowieka potrzeba kilkuset użądleń. Oczywiście w przypadku osób uczulonych nawet jedno ukąszenie może prowadzić do śmierci, dlatego osoby uczulone powinny przez cały sezon nasilonego występowania owadów nosić przy sobie ampułkostrzykawkę z adrenaliną.
2
Unikaj ostrych, sztucznych zapachów.

Owady mogą rozdrażnić sztuczne zapachy, np. intensywny zapach perfum, czy alkoholu, dlatego osoby zajmujące się fotografowaniem lub po prostu usuwaniem gniazd często nacierają się czosnkiem, miętą lub innymi intensywnie pachnącymi roślinami, pamiętając przy tym oczywiście o odzieży ochronnej. Bez niej nie warto podchodzić do owada zbyt blisko, ponieważ w poczuciu zagrożenia bez zastanowienia atakuje. Dlatego jeśli masz gniazdo szerszeni w domu, nie próbuj działać samemu, zleć raczej jego usunięcie profesjonalistom.
3
Zadbaj o bezpieczeństwo w domu.

Zabezpiecz siatką przewody wentylacyjne w domu, by owady nie mogły się w nich zagnieździć.
4
Jeśli możesz, usuwanie gniazda zostaw do zimy.

Na zimę rój ginie, matka zimuje zagrzebując się w ziemi, a gniazdo pozostaje puste. Dlatego zima jest również dobrym momentem na usuwanie gniazd na strychach naszych domów i zabezpieczanie, by nie doszło do powstania nowego.
Jak pozbyć się rybików?
Jak bezpiecznie zwalczyć karaluchy w mieszkaniu?
Jak hodować patyczaki?
Domowe sposoby na mrówki
Wskazówki
  • Główną bronią szerszeni w starciu z innymi owadami nie jest jad, lecz ich potężne żuwaczki, którymi odcinają ofierze wszystkie wystające części ciała, po czym zdobyty pokarm przenoszą do gniazda dla larw. W ten sposób szerszenie potrafią np wyciąć w pień cały ul i dlatego są zmorą pszczelarzy.
  • Wbrew przesądom owady uchodzą raczej za spokojne, jednak odpowiadają na każdą zaczepkę, rozjuszyć je może nawet odganianie. Groźniejsze są samice szerszenia, które potrafią użądlić nieprowokowane. Innym czynnikiem drażniącym jest również odzież w jaskrawych kolorach. Jednak generalnie owad ignoruje człowieka, dlatego pozostawanie nawet w bliskim sąsiedztwie kolonii szerszeni nie jest niebezpiecznie, oczywiście zakładając, że nie prowokujemy owadów, ani nie wtrącamy się zbyt obcesowo do życia w ich społeczności, np. próbując fizycznie niszczyć gniazdo.
 4.6/5 (262 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (21)

Nie będzie widoczny na stronie
 
Zibi - 2017-06-05
Eliminować na wiosnę, gdy matka szuka miejsca na gniazdo. Mój dom graniczy z lasem, wokół posesji multum drzew liściastych. W sezonie nie jestem w stanie otworzyć okna, bo zaraz mam nie proszonego "gościa" pod biurkiem bądź siedzi cierpliwie pod kołdrą. Od kilku lat inwestuje w moskitiery ale i one nie dają 100% ochrony, bo zawsze znajdzie się spryciula co prześlizgnie się przez jakąś szparę ,wnękę.
Po sezonie wynająłem eliminatora, by zaradził a i tak na wiosnę powróciły.
gnom - 2016-08-29
podobno trzeba zrobic, sztuczne gniazdo i podwiesic , mówią, że szerszenie nie zrobią dwóch gniazd na raz w jednym miejscu.
jula - 2016-08-17
moja znajoma(sąsiadka)została użądlona przez szerszenia w okolice twarzy i zmarła-miała 42 lata(karetka nie zdążyła)
Człowiek z lasu - 2016-06-30
Pierwsze spostrzeżenie - być może gdzieś szerszenie są zagrożonym gatunkiem, ale u mnie w lasach Warmii znaleźć je można na dosłownie każdym dębie i jest ich mnóstwo. Tępię je tylko kiedy podlecą w pobliże moich zabudowań; mam dwa budynki drewniane, które są jak magnes na wszystkie owady robiące gniazda, ale wyłącznie szerszenie stwarzają problemy - ewidentnie drażni je obecność ludzi, bo szarżują zawsze kiedy wchodzę do budynków i to jest problem kiedy taki drań człowieka zaskoczy.
Żądlą wbrew pozorom często i bez powodu, chociaż łatwo pojedynczego osobnika przegonić. Tylko, że wkrótce wraca, albo jakiś inny przylatuje na jego miejsce. Zdarza się, że zasypiają na zimę w drewnie opałowym i jak wniesie się je do domu, po przebudzeniu są agresywne - żądlą. W zeszłym roku coś im się poprzestawiało i zaczęły zlatywać się w środku nocy do halogenów jak ćmy, a przy otwieraniu drzwi pikowały w dół na mnie.
Ktoś napisał, że tępią komary - no to "moje" muszą być weganami bo żrą głównie owoce i przesiadują na roślinach albo na drewnie, a ilość komarów zmniejsza się dopiero kiedy wraca "moja" wędrowna kolonia nietoperzy - to są moi kumple, mieszkają sobie pod dachem i dzięki nim mogę cieszyć się przyjemnymi letnimi wieczorami na zewnątrz bez insektów :) Jeśli nie liczyć szerszeni...
Szerszenia ubić "muchozolem" jest trudno a poza tym to chemia. Lepsza jest zwykła deska i celne oko.
Nigdy nie zniszczyłem im gniazda na/w drzewach, mam nieduży zagospodarowany teren, gdzie zwyczajnie utrudniam im życie, żeby nie utrudniały go mnie. Wszystko co lata, chodzi, pełza czy się czołga poza tym kawałkiem mojego ogrodu jest święte, więc nie ruszam tam też szerszeni i tyle.
Grześ - 2016-05-13
Ostatnie 3 linijki to "słowa klucz" . Szerszeń i osa to owady wbrew pozorom bardzo przyjazne człowiekowi . Niestety , w naszym kraju zamieszkuje masa odmóżdżonych i nawiedzonych owadzich myśliwych - Z beztroską małych deblików tępią te owady które zjadają komary , muchy i mole i inne niepożądane insekty . Szerszeń to do ataku najbardziej leniwy z pośród pszczół i os . Żądli tylko w ostateczności - gdy np jest zagrożona jego kolonia albo własne życie . Mam z zeszłego roku kokonik wielkości dwóch pięści metr od grilla stacjonarnego . W niczym mi nigdy nie przeszkadzały , wręcz oszczędzałem na świecach antykomarowych . Dzieciom wystarczy wytłumaczyć zasady ; chyba , że się ma małe mongołki które niczego nie kumają (pewnie efekt genów protoplastów) .
Czym odstraszać ? Jeśli to konieczne - wodą z rozrobionym czosnkiem ... niestety , gdy wyczują intencje odstraszającego lub bronią kolonii , wtedy debilek nauczy się co to obrona domostwa przed intruzem
huhuhu - 2016-05-09
tytuł- jak odstraszyć?
więc jak? ani słowa
może ktoś nauczy się pisać na temat
elka - 2015-09-09
Mieszkam koło lasu. Szerszenie zagnieździły się w budkach ptasich. I odkąd mnie niebezpiecznie dziabnęły dwa razy toczę z nimi co roku walkę.Na początku lata biorę muchozol albo brosa i psikam im do budek. Trochę ich zabiję, reszta ucieka. I mam spokój do następnego lata. Mam dwoje małych dzieci i boję się żeby szerszenie im krzywdy nie zrobiły.
Nieustraszony Likwidator - 2015-08-14
Krótko i na temat,moskitiera spokojnie zatrzyma szerszenie,sam osobiście skonstrułowałem sobie taką i teraz 24h na dobę cieszę się swieżym powietrzem w domu,a również miałem problem z szerszeniami które nagminnie wlatywały do domu,do tego wszystkie framugi w domu wymalowałem preparatem dwuskładnikowym brosa,także nawet jak coś wleci to po 30 sekundach leży na ziemii i kwiczy,obojętnie co by to było.Szerszeni nienawidze i tępie je od czasu kiedy w nocy podczas snu ukąsił mnie w plecy,mam w ogrodzie wierzby płaczące oraz lilaki(chociaż nie ja tylko moja mama) bo ja w życiu bym nie posadził w swoim ogrodzie swoistych wabików ,ale i na to znalazlem sposób,kupiłem 2 tzw gaśnice na gniazda,popryskałem wszystkie wierzby i lilaki pod wieczór,z rana wyszedłem się opalać i ku mojemu zdziwieniu nie było słychać już żadnego bzyczenia i bombowania,dodam jeszcze ze wraz z szerszeniami wyniosły się osy,komary ,muchy,mrówki i cała reszta,drzewkom nic się nie stało rosną sobie,niestety na gruszki,owoce i jak ktoś ma oczka wodne takiego oprysku bym już nie polecał bo wiadomo że takie preparaty to chemia,ale jak ktoś ma na ogrodzie tylko drzewka,kwiatki,jakieś tam iglaki i trawe to polecam ten sposób jest 100% sprawdzony a na całą akcje nie wydałem wiecej niż stówke.Pozdrawiam
A i jeszcze chciałbym dodać ze po ukąszeniu i przebudzeniu czułem tępy piekący ból ale również i skok adrenaliny,do rana już nie zasnąłem,leżałem sobie na brzuchu i podkręcała mnie tylko jedna myśl jutro k…. jade do miasta a jak wróce będzie wojna i wybije was co do joty.Mam jeszcze sprawdzony sposób na mrówki i krety tym razem eko,mrówki- kilogram soli kuchennej mieszamy z 2 litrami wody dokladnie mieszamy wlewamy w dziure na kopiec łącznie z tym co się nie wymiesza 3 -4 godzinki i ELO wypali razem z jajeczkami,woda odparuje a kryształki soli które zostaną w srodku i na zewnątrz będą skutecznie palić wnętrzności delikwentów,na kreta -robimy to samo z tym że kupujemy sobie jeszcze 2-3 butelki denaturatu i jakieś dwa dni po zabiegu z solanką wlewamy do kopca/dziury denat i podpalamy,efekt murowany kolega nie wróci, chyba że na przyszłą wiosnę jak z ziemii odparuje solanka.HEHEHE:P
seen - 2015-08-13
Szerszenie to jedne z najbardziej agresywnych owadów... Atakują niemal niesprowokowane.
KoSzMarek007 - 2015-07-16
Szerszeń potrafi tak "dziabnąć" żuwaczkami, ze będzie bolało kilka dni, jak po wbiciu żyletki, to właśnie ten sposób wykorzystują przy dziesiątkowaniu owadów, sa duże silne i potrafią nieźle poćwiartować ofiarę
Iza - 2015-07-15
szerszenie żądlą a nie kąsają patrz punkt 1 opisu
juladays - 2014-08-27
u nas kiedyś na strychu było wielkie gniazdo szerszeni ;d teraz znowu u sąsiadów na drzewku znalazły sobie domek. Upierdliwe są, ale nie użądliły mnie ani razu. Trzeba je naprawdę rozwścieczyć by to zrobiły xd
ela - 2014-04-30
w moim otoczeniu szerszenie sie maja dobrze, martwi mnie za to brak pszczol, osy tez sie maja dobrze--jak gotuje obiad z miesem to sa czestymi gosci bardziej niz muchy, nie dajmy sie zwariowac, ale z drugiej strony dzikie zwierzeta maja trudniej w naszym otoczeniu, nie wspomne juz o zwlokach sarny w pobliskim lesie--pytanie--psy bedace na spacerze? jest coraz mniej dzikich oaz w miastach i poza --a szkoda, bo wystarczy troche szacunku, znajomosci przyrody i mozna zyc w zgodzie
xadekz - 2014-03-31
Artykuł jest na temat?? Jak odstraszyć szerszenie?- Zadbaj o bezpieczeństwo domu, natrzyj się miętą. Do doopy. A wpisy to se pewnie sam autor robił...
KOSMA - 2014-03-05

Dobry szerszeń jest jak indianin... martwy.

KoSzMarek007 - 2013-01-10

pamiętajmy jednak, iż szerszenie nie tak jak osy czy pszczoły na noc wracają do gniazda - późny wieczór pozwala wyeliminować cala populacje - latają właściwie cala dobę i następnego dnia możemy mieć problemy z powracającymi owadami

strażak - 2013-01-08
podoba mi się ten artykuł gratuluje autorowi ale zapomniał dodać że szerszenie można zwalczać domowymi sposobami np: gdy usuwasz gniazdo najlepiej posmaruj ręce spirytusem by odgonić na jakiś czas szerszenie.
strażak psp - 2012-12-11
bardzo jest świetny ten artykuł o szerszeniach że nie wolno ich drażnić i tak dalej podoba mi się bardzo ja w swojej pracy spod kałem się kilkakrotnie z wyjazdem do gniazda szerszeni myślę że wiele osób przeczyta ten artykuł wiele osób nie wie jak postępować z takimi przypadkami gratuluje autorowi tego artykułu.
koSzMarek007 - 2012-08-23
Nie generalizujmy wszystkiego.
Szerszenie to nie plastikowe zabawki, gryza i żądlą.
Nie są to jednak pasiaści zabójcy jak sie je przedstawia.
A kwestia pobytu w szpitalu to mógł być przypadek - miejsce użądlenia, może chwilowa większa podatność na jad, i parę innych.
Rada: unikajmy kontaktu jeżeli można. Nie bagatelizujmy użądlenia i nie zabijajmy bo maja złą opinie.
Biedronka tez potrafi ugryźć...
..a plastikowy motylek przeciąć rękę dziecka skrzydełkiem
nana - 2012-08-07
niby nie mamy wierzyc w te brednie o ukaszeniach to dlaczego jak szerszen mnie ukasil to wyladowalam w szpitalu i nie bylo za wesolo....??
KoSzMarek007 - 2011-10-05
Mam w swoim otoczeniu tak niezwykle sasiadki - 3 metry
od wejscia do domu w starej kolumnie glosnikowej
pod tarasem zrobily gniazdo. Przez caly sezon nie bylo
zadnych zatargow. Ja zbytnio nie niepokoilem, choc nie
unikalem pobliza gniazda, one mnie nie atakowaly. Robiac zdjecia z odleglosci czasami 15-20 cm raczej
mnie omijaly wylatujac lub powracajac do gniazda.
Dwa razy zostalem "dziabniety" ale w yniku mojej nieuwagi - raz wieczorem docisnąłem jedna ramieniem
do sciany, drugi raz podnoszac ubranie zawinalem jedna
materialem na rece.
Nic zlego nie moge powiedziec o szerszeniach.
Wiecej problemow mialem kiedys z osami.
pare fotek na linku ponizej:
http://galeria.interia.pl/galeria,g_id,111463
Ilość pieniędzy, jaką wydajemy na żywność, jest ogromna. Główną część domowego budżetu stanowi jedzenie i picie, jednak...
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Karaluchy lub spokrewnione z nimi prusaki mogą się okazać prawdziwą zmorą w wielu mieszkaniach. Insekty te najczęściej...
Jak pozbyć się karaluchów?
Karaluchy lub spokrewnione z nimi prusaki mogą się okazać prawdziwą zmorą w wielu...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.