- Medycyna Alternatywna
- Choroby Nowotworowe
- Stomatologia
- Zdrowie Rodzinne
- Zdrowie Psychiczne
- Ugryzienia i Ukąszenia
- Diety i Odżywianie
- Opieka Zdrowotna
- Zdrowie Publiczne i Bezpieczeństwo
- Operacje i Zabiegi

Jak wybrać odpowiedni środek przeczyszczający?
muszka - specjalista Tipy.pl
Pierwszym rodzajem środków przeczyszczających są środki zmiękczające kał. Są to preparaty powodujące rozmiękczenie twardych mas kałowych i ułatwienie defekacji. Olej rycynowy zawarty w takich środkach powoduje zmniejszenie wchłaniania wody i elektrolitów, co prowadzi w ciągu 3-4 godzin do oddania płynnego stolca. Dawka przeczyszczająca dla dorosłych wynosi 15-60ml. Taki środek jest bezpieczny zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci od lat 6-ciu.
Drugim rodzajem tego typu środków są „wypełniacze”. Są to preparaty wpływające na objętość mas kałowych. Zawierają one nasiona lnu, ale również błonnik, ligninę, pektyny, hemicelulozy i inne polisacharydy. Substancje te pęcznieją w jelicie, wchłaniają wodę, zwiększają objętość kału i jego uwodnienie, co przyspiesza pasaż. Wypełniacze mogą powodować uczucie pełności w nadbrzuszu i wzdęcia.. Środki tego typu nie są polecane dla osób, które mają problemy natury gastrycznej.
Następny rodzaj środka przeczyszczającego to środki osmotyczne. Preparaty z tej grupy zwiększają ciśnienie osmotyczne treści jelitowej i zatrzymują wodę. Kał staje się wówczas bardziej płynny, zostaje więc łatwiej wydalony. Środki te mogą powodować poważne działania niepożądane, dlatego należy dawkować je ostrożnie, po konsultacji z lekarzem.
Czwartym rodzajem środków przeczyszczających są środki oddziałujące na błonę śluzową jelit. Do grupy tej należą środki, które działają stymulująco na błonę śluzową i mięśnie jelita. Pobudzają one skurcze jelit i ułatwiają wypróżnienie. Dostępne są przetwory z takich roślin jak: senes, kruszyna pospolita, szkłak pospolity czy rzewień dłoniasty.
Powiązane porady
Podobne porady
Komentarze (2)
Dużo ich dziś na rynku, tylko tych dla maluszków jest niewiele, jedyny jaki znalazłam to dicopeg junior.