Pęcherze na stopach

Jak uniknąć otarć i pęcherzy podczas biegania?
GosiaFGosiaF - specjalista Tipy.pl

Bieganie wydaje się być łatwym sportem, ale potrafi też obciążyć ciało. Jeśli brak ci ostrożności, możesz się nabawić mniej lub bardziej poważnej kontuzji. Naciągnięte ścięgno Achillesa czy zwichnięta noga mogą pozbawić cię możliwości treningu na długie dni. Jednak przy bieganiu zdarzają się też drobne incydenty, które mogą powodować niewygodę. Najczęstsze z nich to otarcia i pęcherze. Poniżej siedem sposobów, jak ich uniknąć.
1
Dostarcz organizmowi odpowiednią ilość wody

Właściwe nawodnienie jest bardzo ważne podczas biegania. Pij dużo wody czy napojów izotonicznych zawierających sód i elektrolity. Dzięki temu wydzielany przez twoje ciało pot nie będzie tworzył kryształków soli zatykających pory. Mogą one zwiększać tarcie pomiędzy skórą a twoim ubraniem i obuwiem podczas biegania.

2
Miej na uwadze jakość materiału i sprzętu do biegania

Pomimo tego, że podczas biegania musisz się pocić bez ograniczeń, na pewno nie chcesz, aby pot obciążał twoje ubranie i powodował otarcia i pęcherze. Dlatego twój strój do biegania powinien być wygodny i pozwalający skórze oddychać. Nie poleca się do biegania bawełny, ponieważ jest ona szorstkim materiałem. Zaopatrz się w ubrania i skarpetki, wykonane z technicznego materiału, który zapewnia ciału odpowiednią wentylację. Sprawdź też, czy twoje ubrania i buty nie mają wystających, szorstkich szwów.

3
Noś dopasowaną odzież

Otarcia są wynikiem nieustannego tarcia materiału o skórę. U kobiet część garderoby, która najbardziej powoduje otarcia, to sportowy biustonosz. Upewnij się, że twój strój nie jest ani zbyt luźny, ani zbyt obcisły. Odpowiedni rozmiar zapewni, że twoje ubranie nie będzie tarło o skórę w czasie biegania. Ta rada odnosi się także do skarpetek. Nie wkładaj zbyt cienkich, ponieważ zwiększy to ryzyko pojawienia się pęcherzy.

4
Noś dopasowane obuwie

Upewnij się też, czy twoje buty mają odpowiedni rozmiar i kształt dla twojej stopy. Odstęp pomiędzy czubkiem buta a najdłuższym palcem u nogi powinien wynosić około jednego centymetra. Nosek powinien być na tyle szeroki, abyś mogła swobodnie ruszać palcami. Za to twoja pięta nie powinna się ślizgać w czasie biegania.

5
Nasmaruj skórę

Sucha skóra łatwiej poddaje się otarciom. Nawilżaj ją po prysznicu i używaj wazeliny miejscach, gdzie mogą wystąpić otarcia lub pęcherze.

6
Przyklej plaster

Możesz także miejsca podatne na otarcia zakryć plastrem. Jest wiele różnych rodzajów samoprzylepnych plastrów, nawet takich imitujących skórę. Dają one skuteczną ochronę przed pęcherzami i otarciami. Możesz także przewiązać stopy lekkim bandażem.

7
Używaj talku

Aby twoje ciało nie lepiło się od potu podczas biegania, posyp je talkiem. Jest wiele produktów pochłaniających pot, łącznie z proszkiem do stóp.

?

Wskazówki
* Otarcia czy pęcherze mogą dotknąć każdego biegacza. Stosując się do powyższych rad, łatwiej będzie ci ich uniknąć. Pamiętaj, że zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Nie pozwól tym drobnym uszkodzeniom zepsuć ci przyjemność biegania.

Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie