Czyszczenie żelazka

Jak czyścić żelazko?
GosiaFGosiaF - specjalista Tipy.pl

Prasowanie raczej nie należy do naszych ulubionych czynności, a co dopiero czyszczenie żelazka. Jednak wbrew pozorom nie jest to trudne – wystarczy postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami.
1
Czyszczenie żelazka 1
Zbierz swoje pomoce domowe, które użyjesz przy czyszczeniu.

Kiedy twoje żelazko zacznie brudzić ubrania, które prasujesz – wiesz już, że nadszedł czas aby w końcu zrobić z nim porządek. Nie poddawaj się i nie wyrzucaj go na śmietnik. Tak naprawdę być może masz już w domu wszystko, czego potrzebujesz, aby wyczyścić żelazko. Przy stosowaniu podanej niżej metody, użyj kilku miękkich szmatek, skrobaczki (tylko nie do teflonowego żelazka!) , białego octu, soli, wody destylowanej i szczotki do czyszczenia rur. Teraz możesz przejść do rzeczy.

2
Czyszczenie żelazka 2
Poznaj swoje żelazko.

Parowe żelazko składa się z trzech głównych części: metalowej płyty (spodu), upustów pary (otwory na dole) i zbiornika (tam, gdzie zbiera się woda). To są części, które musisz wyczyścić. Warto też wiedzieć, czy spód żelazka zawiera teflon czy nie; jeśli tak – musisz go czyścić delikatnie. Dobra wiadomość jest taka, że teflon łatwiej wyczyścić, tak samo jak teflonową patelnię czy garnek. Upewnij się także, gdzie jest włącznik on/off. Oczywiście odłącz żelazko z kontaktu przed rozpoczęciem czyszczenia.

3
Czyszczenie żelazka 3
Zacznij od spodu.

Dobra zasada przy czyszczeniu czegokolwiek mówi, żeby zacząć od najłatwiejszej części – w tym wypadku spodu żelazka. Użyj do tego płynu do mycia naczyń, a jeśli to zawiedzie, wymieszaj ze sobą w jednakowych proporcjach biały ocet i sól i podgrzej tę miksturę w rondlu. Zanim zacznie wrzeć, zanurz w niej czystą szmatkę lub skrobaczkę (niekoniecznie metalową, ponieważ może ona zarysować płytę) i zacznij ścierać osad. Kiedy spód żelazka zacznie już dobrze wyglądać, użyj świeżej szmatki aby go opłukać wodą destylowaną a następnie wytrzyj. Dobrze jest robić to w gumowych rękawiczkach i otworzyć okno w czasie tej czynności. Ocet działa cuda, ale ma też nieprzyjemny zapach. Drobna uwaga: pamiętaj, żeby podgrzać miksturę, ponieważ zimny ocet z solą nie wywabi plam.

4
Czyszczenie żelazka 4
Wyczyść upusty pary.

Zwłaszcza, kiedy twój zbiornik zawiera twardą wodę, otwory na parę będą zatkane warstwą minerałów i twoje żelazko nie będzie dobrze działać. Jest kilka różnych narzędzi, których możesz użyć do wyczyszczenia otworów, łącznie ze spinaczami do papieru, ale najlepiej nadaje się do tego szczotka do rur. Zanurz ją w wodzie destylowanej i delikatnie przetykaj każdy otwór, aż będzie on czysty. Jeśli zalega tam duża warstwa osadu, ponownie wypróbuj mieszankę soli z octem, ale pamiętaj o dokładnym przepłukaniu ich potem wodą destylowaną.

5
Czyszczenie żelazka 5Czyszczenie żelazka
Opłucz zbiornik wody.

Jeśli odkryłaś warstwę minerałów w upustach pary, na pewno będzie ona także w zbiorniku. Napełnij go do ok. 1/4 - 1/2 wysokości octem, nastaw na najwyższą temperaturę parowania i prasuj z użyciem pary czysty materiał przez 10-15 minut, aż zbiornik będzie pusty. Następnie napełnij zbiornik czystą destylowaną wodą i powtórz cały proces i potem sprawdź, czy żadne minerały ponownie nie osiadły w otworach na parę. Drobna uwaga: w niektórych zbiornikach wody ocet zostawia brązowy osad. Jeśli tak jest w przypadku twojego żelazka, następnym razem użyj tylko wody destylowanej.

6
Czyszczenie żelazka 6
Wyczyść zewnętrzną część żelazka.

To najłatwiejsze zadanie, w porównaniu z wcześniejszymi graniczące z zabawą. Jeśli twoje żelazko jest już czyste w środku, po prostu weź czystą, mokrą szmatkę i wytrzyj jego wierzch. Jeśli jest na nim coś trudnego do starcia, użyj trochę płynu do naczyń i delikatnie zeskrob brud, a następnie wytrzyj suchą szmatką. Jeszcze tylko upewnij się, że całkiem opróżniłaś zbiornik z wody i możesz się cieszyć czystym żelazkiem!

7
Jak dbać o żelazko

Najważniejsza rzecz, jaką możesz zrobić aby twoje żelazko było tak czyste, jak tylko możliwe, to regularnie o nie dbać. Kiedy jest włączone, upewnij się że stoi w bezpiecznym miejscu – z pewnością nie chcesz, żeby jakiś przedmiot na nie spadł i się stopił (np. plastikowy pojemnik albo kawałek sera), więc trzymaj je z daleka od takich rzeczy. Jeśli możesz używać wody destylowanej dla uzyskania pary, zrób to – dzięki temu mniej minerałów będzie zbierać się w zbiorniku i w upustach pary. Warstwy osadu zbierają się także wtedy, gdy po prasowaniu zostanie w zbiorniku woda – dlatego opróżniaj ją po każdym użyciu żelazka. Dobrze jest też za każdym razem przetrzeć wierzch żelazka, aby uniknąć przenoszenia brudu na deskę do prasowania i – co za tym idzie – na twoje ubrania. W końcu, trzymaj swoje żelazko w pionowej pozycji w czystym i suchym miejscu i pozwól mu lśnić swoim blaskiem zanim ponownie je użyjesz.

8
Alternatywne metody czyszczenia żelazka:

• Gąbki czyszczące Mr. Clean Magic Erasers podbiły serca wielu użytkowników żelazek; to zadziwiające jak wiele osób przyznaje, że pomogły im usunąć najbardziej trwałe plamy. Są także łatwe w użyciu – wystarczy zwilżyć róg gąbki i wyszorować spód żelazka. Ponieważ jednak ma ona silne właściwości ścierające, dobrze jest sprawdzić na małym fragmencie płyty, jak działa. Nie należy stosować gąbek przy teflonowym żelazku.


• Soda oczyszczona jest naturalnym środkiem czyszczącym żelazko, wystarczy wymieszać 1-2 łyżeczki z odrobiną wody. Nie należy jednak używać tej mieszanki do czyszczenia teflonowego żelazka. Metoda ta może mieć także efekty uboczne w postaci zatykania upustów pary, które dają się potem wyszorować za pomocą szczotki – jednak wydłuża to cały proces czyszczenia.


• Papier woskowany może pomóc zetrzeć oporne plamy, zwłaszcza jeśli dodasz trochę soli i zaczniesz prasować przy wysokiej temperaturze. Kładąc pod żelazkiem papier woskowany prasuje się także bardziej równo i gładko – wypróbuj ten sposób kiedy już spód twojego żelazka będzie czysty.

Strona 1 z 5

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie