wizyta u dentysty

Jak wybrać dobrego dentystę?

Zwykle tylko nieliczni mogą się pochwalić regularną troską o stan swoich zębów i częstym chodzeniem na przeglądy. U pozostałych często wizyta u stomatologa odkładana jest do chwili, kiedy radzenie sobie z bólem nie jest możliwe bez środków przeciwbólowych. Zanim jednak dopuścisz kogoś do jakichkolwiek zabiegów na twojej szczęce, warto wziąć pod uwagę poniższe kwestie.
1
Jak zawsze najpierw sięgamy po opinię naszych przyjaciół W końcu wszyscy mamy zęby i każdy prędzej czy później będzie miał z nimi problemy. A jeśli koleżanka, o której wiesz, że jest delikatna i boi się bólu mówi, że wyszła z gabinetu stomatologa bez niemiłych wspomnień, to pewnie coś musi być na rzeczy. Słuchaj również tego, co mówią czekający na wizytę pacjenci. Zwykle są oni skarbnicą wiedzy na temat danego lekarza.
2
Kolejną ważną kwestią jest gabinet i jego otoczenie. A zatem – czy istnieje poczekalnia, w której można w godziwych warunkach spędzić czas przed wizytą, czy jest w niej czysto (jak i w samym gabinecie), czy gabinet jest dobrze wyposażony; te wszystkie kwestie wpłyną potem na komfort naszej wizyty.
3
Weź pod uwagę również przewidywany termin wizyty. Zwykle pacjenci z bólem przyjmowani są bez kolejki, jeśli jednak dentystka uzna, że możesz poczekać, czas oczekiwania waha się od kilku dni w gabinetach prywatnych, do kilku miesięcy w przypadku wizyty „państwowej”. Zwróć również uwagę ilu pacjentów jest umawianych na jedną godzinę – jeśli jest to np. 4 chorych, łatwo policzyć jak wypada średni czas wizyty. Najbardziej korzystniej dla pacjenta wypada częstotliwość 1 osoba na 1 godzinę, zwłaszcza, jeśli przychodzisz do lekarza z poważnym problemem.
4
Doceń konkretne komunikaty. Profesjonalista powinien po zdiagnozowaniu twojego problemu (jeśli potrzeba, popartym RTG zęba) podać koszt leczenia danego zęba i pozostawić tobie decyzję, czy się na to decydujesz (a może wolisz ząb usunąć). Podstawą relacji pacjent-lekarz musi być szczerość, trudno przecież czuć się dobrze w gabinecie, w którym nie jesteś informowany, co ci dolega, ani o tym ile zapłacisz. Również po zakończeniu konkretnej wizyty i przy umówieniu się na następną powinieneś otrzymać informację o tym, co jeszcze warto by wyleczyć i ile to w przybliżeniu będzie kosztowało.
5
Zwłaszcza, jeśli boisz się wizyty, wybierz lekarza, który dba o utrzymywanie kontaktu z pacjentem podczas leczenia. Informacje o tym co jest właśnie w tej chwili robione i ile to będzie trwało na pewno pomogą poradzić sobie z bólem (zwłaszcza, jeśli mamy świadomość, że nie potrwa już długo).
Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (2)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

zenek50zenek
11.02.2013
pierwsze wrażenie jest najważneijze, jak nie spodoba wam sie dentysta to uciekać iść do innego
zenek50zenek
31.01.2013
ja mam świetnego dentyste na prawdę