żałoba

Jak poradzić sobie ze śmiercią małżonka?
muszka - specjalista Tipy.pl

Śmierć życiowego partnera jest ogromnym ciosem. Nie da się pogodzić z tak wielką stratą z dnia na dzień. Wymaga to dużej siły psychicznej. W takich chwilach zadajemy sobie mnóstwo pytań, między innymi- Dlaczego przydarzyło się to właśnie mi? Na to pytanie nie ma żadnej odpowiedzi. Czytając ten artykuł dowiesz się jak poradzić sobie z utratą partnera życiowego.
1
Nie wyrzucaj żadnych pamiątek związanych z Twoim małżonkiem. Teraz one dają bardzo wiele bólu, bo sprawiają, że przypominają nam się cudowne chwile, lecz za kilka lat będą na wagę złota. Każdy z nas chciałby zachować takie chwile, chociaż na papierze fotograficznym, więc nie odbieraj sobie tej szansy. Teraz nie przeglądaj tych zdjęć, możesz na to się odważyć, kiedy silne emocje nieco opadną.
2
Zachowanie pamiątek jest jak najbardziej wskazane, lecz nie zostawiaj w szafie ubrań swojego męża. Kiedy za każdym razem będziesz otwierać szafę, to będą wracać do Ciebie bolesne wspomnienia. Nie ma sensu przezywać tego codziennie. Oddaj więc te ubrania do Polskiego Czerwonego Krzyża lub do Caritas. Tam zostaną przekazane dla bezdomnych lub innych potrzebujących.
3
Rozlicz się z przeszłością. Nie staraj się obwiniać za to co się stało. Widocznie tak miało być. Nikt z nas nie wie „co by było, gdyby..” Nie ma sensu zadawać sobie takich pytań, bo to tylko nas dręczy, a nikt i tak nie ma mocy cofania czasu. To co się stało, to się nie odstanie. Musisz się z tym pogodzić.
4
Nie „zalewaj” swojego smutku alkoholem lub innymi używkami. Twój mąż na pewno nie byłby z tego zadowolony. Postaraj się pozbierać z tego wszystkiego i dźwignąć się o własnych siłach. Oczywiście bardzo trudno jest z tym wszystkim pogodzić się z dnia na dzień, ale stopniowo staraj się wracać do codziennych obowiązków. Nie rób jednak niczego gwałtownie. Tu pośpiech jest najgorszym doradcą.
5
Pielęgnuj pamięć o swoim mężu. Staraj się obchodzić wasze wspólne rocznice, które mieliście w zwyczaju obchodzić razem. Jeśli mieliście dzieci, to wspierajcie się nawzajem. Pamiętaj, że nie tylko Ty, ale także wasze dzieci są pogrążone w wielkim bólu. Razem jest o wiele łatwiej przetrwać te bardzo trudne chwile. Nie wstydźcie się swoich emocji i rozmawiajcie ze sobą o tym co się stało. Milczenie sprawi tylko, że narośnie między wami atmosfera wielkiego żalu i smutku. Nie możecie do tego dopuścić. Trzymajcie się razem, a na pewno trudny czas minie o wiele szybciej.
?

Wskazówki
* Jeśli nie potrafisz sobie poradzić z trudnymi przeżyciami, skorzystaj z pomocy psychologa.

Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie