Tutaj jesteś: Praca i Kariera > Praca > Rozwój Kariery Zawodowej > Jak określić cel zawodowy?
Jak określić cel zawodowy?

Jak określić cel zawodowy?

Stopień trudności: łatwe
, specjalista Tipy.pl
 1/5 (1 ocen)
Oceń 
Udostępnij
Wiele osób jest niezadowolonych z pracy lub możliwości zawodowych, jakie stwarza zajmowane przez nich stanowisko. Niewielu również widzi wyjście z tej niekorzystnej sytuacji i zamiast na zdefiniowaniu swoich własnych celów zawodowych, skupia się na szukaniu innych ofert pracy lub pogrąża się w marazmie i popada w apatię i niezadowolenie. Tymczasem już przed podjęciem pierwszej pracy powinniśmy jasno zdefiniować cele zawodowe i zastanowić się, jaką drogę obrać, by móc nasze aspiracje zrealizować.
1
Do zdefiniowania celów zawodowych potrzebne jest dokonanie gruntownej samooceny. Najlepiej usiąść spokojnie i na kartce papieru dokonać szczegółowego spisu swoich umiejętności, nie szczędząc sobie przy tym krytyki i rzetelności. Na naszej liście powinny znaleźć się również kwalifikacje, które nabyliśmy w trakcie edukacji oraz w poprzedniej pracy. Prawidłowo przeprowadzona samoocena stanowi pierwszy krok na drodze do rozwijania kariery. Przydatne mogą się tu okazać również testy osobowościowe, za pomocą których określimy nasze naturalne predyspozycje.
2
Drugi etap polega na dokładnym przeanalizowaniu naszych dotychczasowych osiągnięć. Co osiągnąłem na zajmowanym przez mnie stanowisku? Dlaczego wybrałem tą firmę? Co zaważyło na tym, że nie awansowałem? Czy pracowałem wystarczająco ciężko i czy rzetelnie podchodziłem do powierzanych mi zadań? Odpowiedzi na te pytania powinny pomóc nam zidentyfikować nasze braki i słabe strony oraz wskazać, jakich błędów w przyszłości unikać.
Jak panować nad emocjami?
Jak zostać projektantem mody?
Jak wzmocnić strefę kariery?
Jak odkryć w sobie talent?
3
Identyfikacja celów kariery to najtrudniejszy krok. Musimy ustalić, na czym tak naprawdę nam zależy. Czy szukamy pracy, w której będziemy dużo jeździć, czy większej stabilności i stałej posady? Czy zależy nam na stanowisku kierowniczym, czy wolelibyśmy wykonywać wolny zawód i nie być przywiązanym do jednego miejsca. Pamiętajmy, że charakter pracy nie powinien być sprzeczny z naszymi predyspozycjami. Nie zaczynajmy również myślenia o konkretnych stawkach czy wynagrodzeniu. Stwierdzenie: „Chcę zarabiać cztery razy więcej” to nie cel zawodowy, ale raczej nasze pobożne życzenie.
4
Gdy już określiliśmy nasze cele, musimy zabrać się za wyznaczenie kryteriów i dróg, które zaprowadzą nas do osiągnięcia tychże celów. Wyznaczenie czasowych punktów jest tu bardzo pomocne, ale pamiętajmy, że nie możemy zdefiniować celów i dróg raz na zawsze, gdyż sytuacja zmienia się cały czas i świat pędzi do przodu. Pozostańmy elastyczni i wykażmy się zdrowym, racjonalnym podejściem. Na początku wybierzmy kilka punktów, nad którymi będziemy pracować np. „popracuję nad moim biznesowym angielskim”, „postaram się być bardziej otwarty i lepiej komunikować”, „podejmę studia podyplomowe w interesującej mnie dziedzinie”, „opracuję lepszą strategię sprzedaży”. Musimy być konsekwentni i systematyczni oraz kilka razy do roku przeprowadzać ewaluację naszych przedsięwzięć i wyciągać wnioski.
5
Może również zdarzyć się, że przyjdzie nam zrewidować nasze poglądy na cele zawodowe, gdyż po pewnym czasie stwierdzimy, że stoimy w miejscu. Pamiętajmy jednak, żeby iść własną drogą, przecierać nieodkryte dotąd szlaki i wybierać z ogromu możliwości to, co najlepsze dla nas.
Przeczytaj teraz: Jak przestać być ofiarą?
 1/5 (1 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (0)

Nie będzie widoczny na stronie
 
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Jeśli nie kochasz tego, co robisz możesz czuć się tak, jakbyś poświęcał pracodawcy najlepsze chwile swojego życia. Ten...
Jak pracować nad charakterem?
Jeśli nie kochasz tego, co robisz możesz czuć się tak, jakbyś poświęcał pracodawcy...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.