dieta

Jaką dietę stosować przy nowotworze prostaty?

Rak prostaty, inaczej rak gruczołu krokowego, to choroba, która dotyka przeważnie dojrzałych mężczyzn. Zwiększone ryzyko zachorowalności mają mężczyźni po 50 roku życia. Dlatego też bardzo ważna jest profilaktyka oraz badania kontrolne. Pierwszym i często lekceważonym symptomem jest utrudnione oddawanie moczu. Ten objaw powinien dać nam do myślenia. Również jeśli w rodzinie ktoś chorował na raka prostaty, to prawdopodobieństwo jego wystąpienia zwiększa się. Jako ciekawostkę można wspomnieć, że najczęściej chorują Murzyni, a najrzadziej przedstawiciele rasy żółtej. Należy wspomnieć, że rak wykryty we wczesnym stadium rozwoju może być skutecznie wyleczony bez poważnych konsekwencji zdrowotnych dla chorego. W związku z tym świadomość naszego zdrowia powinna być coraz większa, po to, żeby ograniczyć śmiertelność na raka prostaty, która jest dość wysoka ze względu na niewiedzę oraz nieszanowanie własnego zdrowia.
1
Przed rozwinięciem informacji o tej chorobie warto zwrócić uwagę na sam gruczoł krokowy. Gdzie się znajduje? Jaką pełni funkcję? Prostata jest częścią męskiego układu płciowego. Jest on wielkości kasztana, bądź też orzecha włoskiego. Położony jest pod pęcherzem moczowym. Dzięki niemu mężczyzna może prowadzić życie seksualne. W wydzielinie produkowanej przez prostatę znajdują się plemniki.
2
Jak powinny odżywiać się osoby mające problemy z prostatą? Z pewnością należy zwiększyć spożycie tłustych ryb morskich. Zawierają one kwasy tłuszczowe omega-3. Ostatnie badania potwierdziły, że to właśnie te kwasy działają przeciwnowotworowo (szczególnie jeśli chodzi o raka piersi, okrężnicy i właśnie prostaty) oraz zwiększają odporność organizmu. Spowalniają również proces starzenia się komórek.
3
Co jeszcze należy wprowadzić do diety, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju raka gruczołu krokowego? Okazuje się, że jedzenie pomidorów i brokułów pomaga zwalczyć nowotwór prostaty. Warzywa te powinny być spożywane razem, tzn. w jednym posiłku. Wtedy ich działanie potęguje się i jest bardziej korzystne. Badania te zostały przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych na University of Illinois i są bardzo innowacyjne.
4
Wskazane jest również zwiększenie spożycia produktów sojowych. Zawierają one izoflawony, które przyczyniają się do zmniejszenia zachorowalności na raka prostaty. Obecnie na rynku jest duży wybór tego typu produktów. Są to min. kotlety sojowe, bigos sojowy, czy też chleb z ziarnami soi. Często tego typu produkty są w sklepach ze zdrową żywnością, bądź też w sklepach wegetariańskich. Warto również spożywać produkty bogate w cynk, np. pestki z dyni.
5
Czego należy unikać? Przede wszystkim słodyczy oraz przetworzonych węglowodanów. Jeśli chodzi o napoje, to należy unikać napojów, które zwiększają częstotliwość oddawania moczu. Jest to między innymi kawa oraz piwo.

Powiązane porady

Masło orzechowe właściwości
Wyciąg ze stewii
Owoce leśne

Podobne porady

Komentarze (1)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

gosc
05.06.2015
Mezczyzni, zeby nie zachorowac na raka prostaty lub inna gadzine trzeba zadbac o TKANKI LACZNE i blony sluzowe w organizmie. Najlepszym sposobem na zregenerowanie jest ROSOL GOTOWANY NA KOSCIACH (nie moga byc z hodowli przemyslowych) od 12 do 72 godz. na malenkim ogniu ma "pyrkac" i do tego naturalna wit. C. To jest recepta na zdrowie i dlugie zycie.