Pędzle

Jak czyścić pędzle?
Sooonia - specjalista Tipy.pl

Czyszczenie pędzli po dniu ciężkiej pracy jest generalnie mówiąc bardzo proste. Tak czy owak, środki których potrzebujesz do ich wyczyszczenia są bardzo toksyczne i niebezpieczne, zatem należy być bardzo ostrożnym.
1
Czyszczenie pędzla z farby lateksowej.

Pozbycie się farby lateksowej z pędzla jest stosunkowo prostym zadaniem. Lateks jest farbą wodną, ​​którą łatwo jest zmyć ze szczotek i pędzli, nawet gdy na nich zaschnie. Będziesz potrzebować czystego wiadra i/lub umywalki, ciepłej (ale nie za gorącej lub za zimnej) wody, miękkiego ręcznika i łagodnego środka do mycia pędzli pokrytych farbą lateksową.

2
Usuwanie świeżej farby lateksowej z pędzla.

Odkręć wodę trochę cieplejszą niż temperatura pokojowa. Jeśli będzie zbyt gorąca, może źle wpłynąć na klej, który trzyma włosie pędzla na miejscu, ale jeśli z kolei będzie zbyt zimna, ciężko będzie ci usunąć farbę z włosia. Napełnij wiadro lub zlew wodą i dodaj kilka kropel swojego środka do mycia pędzli. Jeden po drugim, zanurzaj pędzle w wodzie i ścieraj farbę palcami. Zależnie od ilości farby jaka znajdowała się na pędzlach, kiedy zaczniesz, co jakiś czas musisz zmieniać wodę ze środkiem myjącym. Powinieneś być w stanie oczyścić dwa lub trzy pędzle przed zmianą wody. Za wszelką cenę należy unikać zanurzania drewnianych uchwytów w wodzie, aby uniknąć wypaczenia lub pękania powierzchni. Przepłucz pędzle pod bieżącą wodą i potrząśnij je. Połóż pędzle płasko na ręczniku, złóż go na włosiu i delikatnie dociśnij, po to aby wycisnąć z włosia nadmiar wody. Następnie umieść pędzel w suchym miejscu i pozostaw do całkowitego wyschnięcia.

3
Usuwanie starych farb lateksowych z pędzla.

Pozbycie się starej, zasuszonej na pędzlu farby polega na tych samych podstawowych zasadach, jak w przypadku świeżej farby, ale dochodzą do tego pewne modyfikacje. Będziesz potrzebował użyć wody, która jest trochę powyżej temperatury pokojowej i wypełnić nią wiadro na wysokość 7-10 cm wysokości w przypadku dużych pędzli albo szklankę na wysokość nie więcej niż 2,5 cm dla mniejszych pędzli. Dodaj do wody środek myjący i umieść w niej swoje pędzle włosiem do dołu, opierając je o ściany wiadra pod kątem. Niech moczą się tak przez godzinę, a następnie przejdź do wykonania pozostałych kroków, tak jak w przypadku świeżej lateksowej farby.

4
Usuwanie farby olejnej z pędzla.

Farba olejna jest bardzo trudna do usunięcia, już tylko ze względu na charakter chemikaliów potrzebnych do czyszczenia farby olejnej z pędzli. Po pierwsze do czyszczenia pędzli z tego typu farby potrzebujemy dobrze wentylowanego miejsca. Warto również zaopatrzyć się w rękawiczki gumowe. Ponadto, potrzebny jest czysty słoik, rozcieńczalnik do farb, oraz opcjonalnie maski na nos i usta, jeśli jesteś szczególnie wrażliwy na silne opary.

5
Usuwanie starych i świeżych farb olejnych z pędzla.

Podczas pracy z farbami olejnymi, upewnij się, aby umyć pędzle, wtedy gdy są one jeszcze mokre. Nie pozwól im wyschnąć. Załóż rękawice gumowe, i maskę na usta jeśli zdecydujesz się z takiej skorzystać. Wlej tyle rozcieńczalnika do czystego słoika ile jest potrzebne na pokrycie danego obszaru włosia. Umieść pędzel w słoiku i zostaw go w nim na noc. Następnego ranka, ponownie załóż rękawice i maskę. W tym momencie, farby powinny być rozpuszczone na dnie słoika. Bardzo starannie i ostrożnie przelej rozcieńczalnik wielokrotnego użytku z powrotem do jego oryginalnego pojemnika, lub do innego słoika z pokrywką, jeśli tak wolisz. Nigdy nie wylewaj rozcieńczalnika w błoto lub do ścieków, ponieważ doprowadzi to do skażenia wód gruntowych. Są specjalne punkty skupu tego typu niebezpiecznych odpadów, wyposażone w system utylizacji tego typu materiałów.

6
Co zrobić ze starym i używanym rozcieńczalnikiem.

W poprzednim kroku przedstawiliśmy jeden ze sposobów recyklingu rozcieńczalnika. Inne opcje obejmują zaoferowanie go sąsiadowi do wykorzystania lub pozostawienie go sobie do wykorzystania przy kolejnym projekcie malarskim. Niestety, tak naprawdę nie ma dobrego sposobu na recykling rozcieńczalnika w domu. Jest to niezwykle żrący chemiczny środek i jest faktycznie niezwykle niebezpiecznym odpadem. Dlatego właśnie najlepiej zgłosić się do specjalnego punktu pozyskiwania tego typu odpadów.

7
Farby olejne są szkodliwe.

Nie zrozumcie tego źle, mają one swoje zalety, ale ich wady znacznie przewyższają te dobre wartości. W dzisiejszych czasach można dostać wodoodporne farby lateksowe i podkłady w zasadzie każdym sklepie dla majsterkowiczów. Farby olejne zawierają wszelkiego rodzaju niebezpieczne chemikalia, takie jak benzyna lakowa, toluen, ksylen i inne destylaty ropy naftowej. Destylaty ropy naftowej pochodzą z ropy naftowej i klasyfikowane są jako lotne związki organiczne. Nie nadają się do recyklingu, nie są one przyjazne dla ziemi, i generalnie nie są one dobre. Tak więc, jeśli możesz, unikaj farb olejnych i przestaw się na coś, co nie będzie powoli zatruwało naszej planety.

Strona 1 z 4

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (2)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Kot
07.11.2018
Jak czyszczę pędzle ? OLEJ : nie dopuszczam do zaschnięcia, jak nie czyszczę do jutra, to zawijam w folię. Potem wycieram (po użyciu) papierem, starą szmatką i myję w bardzo ciepłej wodzie ze zwykłym mydłem do pojawienia się białej piany. Płuczę, wycieram i formuję. Żadnych rozpuszczalników.
arimor
14.01.2013
Napisałaś o toksycznych olejnych farbach i o farbach lateksowych, ale nie wspomniałaś o często stosowanych obecnie farbach akrylowych. Jeśli szukacie sposobu na oczyszczenie pędzelka z farby akrylowej, będziecie zaskoczeni jakie to proste- wystarczy ciepła woda i mydło lub płyn do mycia naczyń. Podłóżcie pędzel pod strumień ciepłej, bieżącej wody i użyjcie dość dużej ilości mydła, farba zejdzie bez żadnych oporów. Pamiętajcie jednak by robić to dokładnie- jeśli farba zaschnie nie będzie łatwo ją usunąć. W żadnym wypadku nie stosujcie rozpuszczalnika- zniszczy pędzel!