Azalia

Jak pielęgnować azalię?
Sooonia - specjalista Tipy.pl

Azalie i rododendrony należą do rodziny wrzosowatych i są często mylone. Azalia jest zielnym wieloletnim krzewem. Wyróżnia się pojedynczym kwiatem, który rośnie na końcu łodygi. Zazwyczaj wszystkie kwiaty pojawiają się w tym samym czasie. Znana jest ze swoich jesiennych kolorów. Kwiaty mogą być białe lub fioletowe. Azalie są płodnymi roślinami, gdy już zostaną zasadzone. Różne odmiany kwitną w różnych porach roku. Dzięki starannemu planowaniu, można korzystać z urody tych kwiatów przez cały sezon. Rośliny te mogą być albo niskiego typu albo mogą osiągać nawet 12 metrów. Dowiedz się, jak dbać o azalie i jak odpowiednio zaplanować ogród.
1
Wybór lokalizacji

Wybór właściwego miejsca dla azalii można podsumować w dwóch słowach: półcień i kwaśne gleby. Gleba powinna być dobrze osuszona. Azalie należy również chronić przed wiatrem. Wybierz obszar, w którym delikatne rośliny nie będą narażony na silne wiatry. Zbadaj kwasowość, azalie preferują: 5,0 do 6,5 pH.


Znajdź miejsce z roślinami towarzyszącymi, które zapewnią cień bez rywalizowania o miejsce dla korzeni. Azalia ma płytki system korzeniowy, więc sadzenie jej w pobliżu drzewa z głębokimi korzeniami i lubiącego kwaśne gleby jest najlepszym wyborem. Dąb czerwony i niektóre sosny są dobrymi kandydatami.

2

Sadzenie azalii


Azalie należy sadzić z dojrzałych roślin. Próbując zasadzić je z nasion, być może będziesz czekać 10 lat, aż pierwszy raz zakwitną. Sadź późną jesienią lub wczesną wiosną, aby uzyskać najlepsze rezultaty. Rośliny, które będą przechodzić przez zimowanie, muszą zostać zasadzone zanim przyjdzie zimna pogoda.


Sprawdź informacje na karteczce, aby dowiedzieć się jak duży rozmiar osiągnie dany gatunek azalii . Wybierz roślinę, która jest odporna na zimno, występujące w twoim regionie. Rośliny, które zostały poddane hybrydyzacji podczas produkcji mogą nie spisać się najlepiej w warunkach zewnętrznych.


Przygotuj glebę poprzez dodanie kompostu lub obornika, torfu i mchu. Wmieszaj trochę piasku, jeżeli gleba wymaga odwodnienia. Azalie nie tolerują wapna. Zapewnij dostatecznie dużo miejsca dla korzeni do rozprzestrzeniania się. Otwór powinien wynosić około 1 ½ razy więcej od wielkości zbitki korzeni. Poluzuj korzenie, aby mogły rozłożyć się w otaczającej je glebie. Korzenie mogą rozszerzyć się aż do 180 cm poza rośliną. Dodaj ściółkę w celu ochrony przed chwastami i po to, aby zapobiec wysychaniu korzeni.

3
Nawóz

Użyj pakowanego nawozu, stworzonego dla roślin o kwaśnym zapotrzebowaniu. Stosuj go bardzo oszczędnie. Nie nawoź gleby zaraz po zasadzeniu roślin. Nowe sadzonki nie tolerują dodatkowych obciążeń związanych z nawożeniem. W trakcie sezonu, dodaj nawóz na linii ociekania obok rozrastającej się rośliny.

4
Przycinanie i sezonowa opieka.

Bądź bardzo wybiórcza podczas przycinania. Przycinaj zaraz za kwiatem, jeśli w ogóle. Rozwój przyszłorocznych kwiatów zaczyna się od razu. Wszelkie przycięcia powodują ryzyko zniszczenia nowych pąków. Przed pierwszym mrozem, przykryj ściółkę. W okresie wegetacji, należy dobrze podlać rośliny. Rośliny mogą być uprawiane w doniczkach i umieszczane w domu na zimę. Ciesz się nimi wewnątrz i na zewnątrz. Być może początkowo azalie jawiły ci się jako domowe kwiaty doniczkowe. Po nacieszeniu się kwiatami w środku, możesz przenieść je na zewnątrz, do ogrodu. Jeśli nauczysz się jak dbać o azalie, możesz korzystać z nich i cieszyć się nimi w swoim domu lub ogrodzie.

Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie