- Inne zwierzęta
- Owady
- Gady, Gryzonie i Małe Zwierzęta Domowe
- Rybki
- Zwierzęta Egzotyczne
- Koty
- Konie
- Psy
- Ptaki
- Budowa i Przebudowa Domów
- Ogrody
- Wnętrza
- Bezpieczeństwo w Domu
- Meble
- AGD i Urządzenia Domowe
- Naprawy Domowe i Remonty
- Rośliny, Kwiaty i Zioła
- Architektura Ogrodu

Jak prać jedwab?
GosiaF - specjalista Tipy.pl


Najlepszym miejscem do czyszczenia jedwabiu jest zlew. Jeśli masz twardą wodę, będziesz potrzebowała boraksu. Do mycia możesz użyć łagodnego mydła dla dzieci w płynie, np. firmy Bambino. Także twój ulubiony szampon może zadziałać (tylko nie nawilżający albo 2 w 1) – tak samo jak twoje włosy, jedwab jest zasobny w białkowe włókna. Jeśli twój materiał nigdy jeszcze nie był prany i jest wielokolorowy, możesz potrzebować chusteczek wyłapujących kolor firmy Domol. Do płukania potrzebny ci będzie destylowany biały ocet. Na koniec potrzebujesz ręcznika, aby wysuszyć jedwab.

Napełnij zlew chłodną lub letnią wodą. Jeśli masz twardą wodę, dodaj szczyptę boraksu. Następnie dolej trochę płynu lub szamponu, włóż materiał do zlewu i zacznij go moczyć przez nie więcej niż 3-4 minuty. Nie możesz go gwałtownie trzeć, szorować i ukręcać, ponieważ wszelkie podrażnienie może uszkodzić i skurczyć mokre włókna jedwabiu. Po prostu delikatnie go przewracaj z jednej strony na drugą. Zupełnie jak małego dziecka, jedwabiu nie można nigdy zostawić na długo samego w wodzie.

Gwałtowna zmiana temperatury może uszkodzić jedwab. Postaraj się, aby temperatura wody, którą płuczesz była zbliżona do tej, w której myłaś materiał. Jeśli używałaś zimnej wody (najlepsza na białkowe plamy), użyj jej także do płukania. Płucz jedwab tak długo, aż przestaną z niego wypływać mydliny. Zwykle zajmuje to kilka minut.

Dzięki temu zneutralizujesz wszelkie pozostałości mydła, unikniesz uszkodzeń alkalicznych a także ożywisz i rozświetlisz materiał. Teraz także delikatnie poruszaj jedwab, zamiast gwałtownego pocierania. Wiesz już, jak wyprać jedwab, ale to jeszcze nie koniec.

Połóż materiał na rozłożonym ręczniku i zwiń go w rulon, jak na zdjęciu. Następnie delikatnie wyciśnij. To najlepsza metoda suszenia delikatnych rzeczy. Gorące powietrze suszarki może niechybnie uszkodzić jedwab. Niektóre maszyny z wyższej półki mają co prawda ustawienie na suszenie jedwabiu lub puchu, ale rozwiązanie z ręcznikiem jest najbezpieczniejsze. NIGDY nie susz jedwabiu na słońcu ani nie rozwieszaj na sznurku. Kiedy większość wilgoci ulotni się z materiału, powieś go w chłodnym miejscu na odpornym na rdzę wieszaku. Możesz też położyć go na ręczniku, aż wyschnie.
Zanim zaczniesz prasować, upewnij się, że twój materiał jest wciąż wilgotny. Jeśli zdążył wyschnąć, użyj spryskiwacza. Ustaw żelazko na „jedwab” i prasuj na lewej stronie materiału. Możesz dodać trochę pary, ale zbyt dużo wody może zrobić zaciek na jedwabiu. Jeśli zmarszczki nie dadzą się łatwo wyprasować, przewróć materiał na drugą stronę.
W usuwaniu plam z jedwabnej tkaniny najważniejsza jest szybkość: jeśli nie spierzesz plam od razu, mają dużą szansę się utrwalić. Jeśli zdecydujesz się wywabić je u specjalisty, upewnij się, że spełnia on ekologiczne wymogi – używa nietoksycznych rozpuszczalników zamiast tetrachloroetylenu itp.
Jest kilka głównych zasad, do których należy się stosować przy czyszczeniu plam. Po pierwsze, wysoka temperatura utrwala białkowe plamy, więc jeśli nie masz pewności, skąd pochodzą, użyj zimnej wody. Świeże plamy wywabiaj absorbującym ręcznikiem zamiast wcierać je jeszcze bardziej w głąb tkaniny.
Zawsze sprawdzaj swoją metodę czyszczenia na małym obszarze materiału. Ponieważ jedwab znacznie różni się od innych materiałów, możesz użyć specjalnych produktów do jego czyszczenia. Poszukaj na rynku efektywnego, biodegradalnego i nietoksycznego środka. Przed rozpoczęciem wywabiania plam, potraktuj je płynem, pozwól mu wsiąknąć i dopiero wtedy zacznij ręczne pranie krok po kroku, tak jak opisano wyżej.