Jedwab

Jak prać jedwab?
GosiaFGosiaF - specjalista Tipy.pl

Wszyscy kochamy jedwab, przede wszystkim za to, że jest jednym z najmocniejszych materiałów na Ziemi. Kiedyś używano go nawet przy produkcji broni. Jego lśniący połysk przyciąga oko a duża chłonność absorbuje pot. Latem jedwab chroni przed słońcem a w zimie, paradoksalnie, ogrzewa. Z tego powodu jest on popularny wśród podróżników, także dlatego, że to wyjątkowo lekki materiał. Jedwab od lat kojarzy się z luksusem i wysoką jakością. Niestety, ma on jedną wadę – trudno się go czyści. Ubrania z jedwabiu często mają napis na metce: „prać tylko na sucho”. Lepiej nie kupuj takich ciuchów – podobnie jak inne tkaniny, jedwab można zabezpieczyć przed kurczeniem się w przyszłości jeszcze przed jego zszyciem. Może być on także poddany procesowi zapobiegającemu farbowaniu. Firmy, które tego nie robią, zwyczajnie naciągają klientów. Chcą, abyś po rozlaniu kawy na jedwabnej bluzce musiała biec po następną. Oczywiście możesz swoje ubranie zanieść do pralni, ale tam będzie ono poddane działaniu różnych chemikaliów, jak perchloroetylen, który jest znaną substancją rakotwórczą. Jednak nie musisz panikować – poniżej znajdziesz rekomendowaną przez producentów jedwabiu metodę czyszczenia.
1
Pranie jedwabiu
Zbierz swoje domowe produkty.

Najlepszym miejscem do czyszczenia jedwabiu jest zlew. Jeśli masz twardą wodę, będziesz potrzebowała boraksu. Do mycia możesz użyć łagodnego mydła dla dzieci w płynie, np. firmy Bambino. Także twój ulubiony szampon może zadziałać (tylko nie nawilżający albo 2 w 1) – tak samo jak twoje włosy, jedwab jest zasobny w białkowe włókna. Jeśli twój materiał nigdy jeszcze nie był prany i jest wielokolorowy, możesz potrzebować chusteczek wyłapujących kolor firmy Domol. Do płukania potrzebny ci będzie destylowany biały ocet. Na koniec potrzebujesz ręcznika, aby wysuszyć jedwab.

2
Pranie jedwabiu 1
Umyj jedwab.

Napełnij zlew chłodną lub letnią wodą. Jeśli masz twardą wodę, dodaj szczyptę boraksu. Następnie dolej trochę płynu lub szamponu, włóż materiał do zlewu i zacznij go moczyć przez nie więcej niż 3-4 minuty. Nie możesz go gwałtownie trzeć, szorować i ukręcać, ponieważ wszelkie podrażnienie może uszkodzić i skurczyć mokre włókna jedwabiu. Po prostu delikatnie go przewracaj z jednej strony na drugą. Zupełnie jak małego dziecka, jedwabiu nie można nigdy zostawić na długo samego w wodzie.

3
Pranie jedwabiu 2
Wypłucz w czystej wodzie.

Gwałtowna zmiana temperatury może uszkodzić jedwab. Postaraj się, aby temperatura wody, którą płuczesz była zbliżona do tej, w której myłaś materiał. Jeśli używałaś zimnej wody (najlepsza na białkowe plamy), użyj jej także do płukania. Płucz jedwab tak długo, aż przestaną z niego wypływać mydliny. Zwykle zajmuje to kilka minut.

4
Pranie jedwabiu 3
Wypłucz ponownie, dodając pół szklanki destylowanego białego octu.

Dzięki temu zneutralizujesz wszelkie pozostałości mydła, unikniesz uszkodzeń alkalicznych a także ożywisz i rozświetlisz materiał. Teraz także delikatnie poruszaj jedwab, zamiast gwałtownego pocierania. Wiesz już, jak wyprać jedwab, ale to jeszcze nie koniec.

5
Pranie jedwabiu 4
Wysusz jedwab za pomocą ręcznika.

Połóż materiał na rozłożonym ręczniku i zwiń go w rulon, jak na zdjęciu. Następnie delikatnie wyciśnij. To najlepsza metoda suszenia delikatnych rzeczy. Gorące powietrze suszarki może niechybnie uszkodzić jedwab. Niektóre maszyny z wyższej półki mają co prawda ustawienie na suszenie jedwabiu lub puchu, ale rozwiązanie z ręcznikiem jest najbezpieczniejsze. NIGDY nie susz jedwabiu na słońcu ani nie rozwieszaj na sznurku. Kiedy większość wilgoci ulotni się z materiału, powieś go w chłodnym miejscu na odpornym na rdzę wieszaku. Możesz też położyć go na ręczniku, aż wyschnie.

6
Prasowanie jedwabiu.

Zanim zaczniesz prasować, upewnij się, że twój materiał jest wciąż wilgotny. Jeśli zdążył wyschnąć, użyj spryskiwacza. Ustaw żelazko na „jedwab” i prasuj na lewej stronie materiału. Możesz dodać trochę pary, ale zbyt dużo wody może zrobić zaciek na jedwabiu. Jeśli zmarszczki nie dadzą się łatwo wyprasować, przewróć materiał na drugą stronę.

7
Usuwanie plam z jedwabiu

W usuwaniu plam z jedwabnej tkaniny najważniejsza jest szybkość: jeśli nie spierzesz plam od razu, mają dużą szansę się utrwalić. Jeśli zdecydujesz się wywabić je u specjalisty, upewnij się, że spełnia on ekologiczne wymogi – używa nietoksycznych rozpuszczalników zamiast tetrachloroetylenu itp.


Jest kilka głównych zasad, do których należy się stosować przy czyszczeniu plam. Po pierwsze, wysoka temperatura utrwala białkowe plamy, więc jeśli nie masz pewności, skąd pochodzą, użyj zimnej wody. Świeże plamy wywabiaj absorbującym ręcznikiem zamiast wcierać je jeszcze bardziej w głąb tkaniny.


Zawsze sprawdzaj swoją metodę czyszczenia na małym obszarze materiału. Ponieważ jedwab znacznie różni się od innych materiałów, możesz użyć specjalnych produktów do jego czyszczenia. Poszukaj na rynku efektywnego, biodegradalnego i nietoksycznego środka. Przed rozpoczęciem wywabiania plam, potraktuj je płynem, pozwól mu wsiąknąć i dopiero wtedy zacznij ręczne pranie krok po kroku, tak jak opisano wyżej.

Strona 1 z 3

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (2)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Savka
12.10.2015
Ja to w pralni długi czas prałam i było ok, teraz już mam pralkę z ultracarem to i parę razy sama przeprałam i też wszystko ok.
emil
18.11.2014
Generalnie przydatne za wyjątkiem tego ekologicznego pierdololo. Nie należy się bać tetrachloroetylenu. Jeżeli nawet po wyjściu materiału z pralni chemicznej zostały by jakimś cudem pozostałości, to ulotnią się zanim dotrzecie do domu.