Tutaj jesteś: Jedzenie i Picie > Żywność > Produkty Mleczne > Jak układać żywność w lodówce?

Jak układać żywność w lodówce?

Stopień trudności: łatwe
, specjalista Tipy.pl
 3.4/5 (14 ocen)
Oceń 
Udostępnij
 1 z 7 
Czasami zdarza się, że żywność trzymana w lodówce bardzo szybko traci swój smak i trwałość. Warzywa zaczynają nam więdnąć i psuć się, mięso szybko przestaje być świeże... Dlaczego się tak dzieje? Określone produkty żywnościowe powinny być trzymane w odpowiednim miejscu, inaczej jedzenie może szybko się psuć. W jaki sposób powinniśmy przechowywać żywność w lodówce?
1
układanie rzeczy w lodówce - krok 1
Na najwyższej półce w lodówce temperatura jest dość wysoka (wynosi około 8 stopni Celsjusza). Powinniśmy trzymać na niej jogurty, kefiry, maślanki i produkty, które należy przechowywać w lodówce (zazwyczaj znajduje się na nich informacja dotycząca przetrzymywania w lodówce). Dodatkowo, możemy kłaść na najwyższej półce różnego rodzaju ciasta.
2
układanie rzeczy w lodówce - krok 2
Na środkowej półce możemy trzymać żółte sery, twarogi, wędliny, potrawy gotowane (na przykład zupy). Pamiętajmy, żeby produkty były szczelnie zamknięte lub zapakowane, ponieważ wówczas zachowają dłużej świeżość (będą dłużej przydatne do spożycia).
3
układanie rzeczy w lodówce - krok 3
Najniższa półka w lodówce (która znajduje się nad szufladami przeznaczonymi zazwyczaj na warzywa) jest najchłodniejsza (temperatura wynosi około 2 stopni Celsjusza). Powinniśmy kłaść na niej świeże mięso oraz ryby (dodatkowo umieszczenie ich na najniższej półce zapobiega skapywaniu z nich treści na inne produkty, znajdujące się w lodówce).
4
układanie rzeczy w lodówce - krok 4
W szufladach powinniśmy umieszczać warzywa i owoce (temperatura jest o wiele wyższa; może wynosić nawet do 10 stopni), które muszą mieć zapewniony odpowiedni przepływ powietrza, by nie psuły się zbyt szybko i zachowały świeżość. W przypadku, kiedy jest niewłaściwy dostęp powietrza, azotany zawarte w niektórych warzywach mogą przekształcać się w niebezpieczne dla zdrowia azotyny. Jeśli położymy warzywa na wyższych półkach, możemy je uszkodzić, a czasami nawet lekko zamrozić... Warto pamiętać, że produkty, które jeszcze nie dojrzały, trzymamy na zewnątrz (na przykład pomidory lub ogórki), a dopiero potem wkładamy do lodówki.
5
układanie rzeczy w lodówce - krok 5
Na pojemnikach lub półkach, które znajdują się na wewnętrznej stronie drzwi lodówki, należy umieszczać produkty wymagające niewielkiego schłodzenia (na przykład ketchup, musztarda, różnorodne napoje, olej, jajka, masło). Temperatura wynosi od 10 do 15 stopni Celsjusza.
6
układanie rzeczy w lodówce - krok 6
Pamiętajmy, aby nie umieszczać zbyt dużo produktów w lodówce. Jeśli lodówka jest wypełniona po brzegi, może dojść do nieprawidłowej cyrkulacji powietrza, co z kolei powoduje wytworzenie niewłaściwej temperatury na poszczególnych półkach. Nie zapomnijmy również rozmrażać lodówkę od czasu do czasu, stosując ciepłą wodę z dodatkiem octu.
 3.4/5 (14 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (7)

Nie będzie widoczny na stronie
 
Ewa - 2016-09-26
oleju , pomidorów i ogórków wcale nie powinno przechowywać się w lodówce
Carl - 2015-03-18
Kto pisze te artykuły z błędami ortograficznymi w tytułach?! Żenada! "...aby dużej leżały..." :/
pit - 2015-03-18
pierwsza zasada , właćz lodówke
Kaja - 2013-08-13
do Radek: zauważ, że aby schłodzone butelki, puszki i inne rzeczy trzymały zimno w lodówce to muszą one wcześniej zostać schłodzone. O ile nie schłodzisz ich na balkonie w zimie po czym nie włożysz zimnych do lodówki, to lodówka będzie musiała sama je schłodzić, zatem zużyć więcej energii. Później oczywiście zimno oddaje swoją temperaturę otoczeniu, ale wcześniej ją zabrało - zatem nic za darmo.

Możliwe, że ten pan ma trochę racji, ale zapychanie lodówki różnymi przedmiotami na siłę nie ma zupełnie sensu. Wiem to z własnej autopsji, gdyż za każdym razem gdy mam za dużo słoików przy tylnej ścianie to osiada na nich szron po czym obrastają one lodem.
Radek - 2013-08-13
Do Kaji

Widocznie dla p. Michała Szafrańskiego "Jak oszczędzać pieniądze" (jak ograniczyć koszt użytkowania lodówki), to nie jest tak logiczne, skoro pisze on autorytatywnie, co poniżej cytuję:

"Wypełniaj wnętrze lodówki! – w połowie pusta lodówka potrzebuje więcej energii elektrycznej niż pełna. Pamiętasz jeden z powyższych punktów dotyczących chłodzenia powietrza?. Jeśli lodówka i zamrażarka są puste, to gorzej trzymają chłód i szybciej ogrzewają się przy otwieraniu. Dlatego duże znaczenie ma wypełnienie lodówki i to nawet tymi rzeczami, które niekoniecznie musisz chłodzić, a które dobrze będą trzymały zimno mając jednocześnie dużą kubaturę. Do wypełniania lodówki doskonale nadają się butelki wypełnione wodą, soki w kartonach, słoiki i konserwy. W przypadku, gdy zakupisz żywność, którą musisz schować do lodówki, możesz łatwo i szybko wyciągnąć takie “wypełniacze” pustej przestrzeni. RWE ocenia potencjał oszczędnościowy tej metody na około 50 kWh rocznie = 30 zł."
Kaja - 2013-08-12
do Radek: im więcej produktów w lodówce tym więcej zużywa ona energii na ich schłodzenie. Poza tym jeśli w lodówce jest zbyt dużo pożywienia, puszek i innych produktów i nie ma pomiędzy nimi wystarczająco dużo przestrzeni to dochodzi do zaburzenia cyrkulacji - zimne powietrze nie dochodzi wszędzie, zatem nie chłodzi tak jak powinno niektórych produktów. Jeśli produktów jest za dużo to również może wzrosnąć temperatura w niektórych częściach lodówki. W innych częściach zaś zimno będzie się akumulowało tworząc warstwę szronu przez co lodówka nie będzie pracowała wydajnie tak jak powinna. - chyba jest to logiczne, prawda?
Radek - 2013-08-12
W artykule jest informacja, by w lodówce nie było za dużo produktów. Tymczasem wśród innych rad dot. użytkowania chłodziarki możemy przeczytać, że lodówka powinna być maksymalnie obciążona choćby tylko puszkamim, ponieważ wówczas zużywa mniej energii i zachowa dłużej sprawność. Te rady się wykluczają wzajemnie. Można mieć mętlik w głowie. Kto wobec tego zna się na eksploatacji chłodziarki, a kto pisze głupoty???
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Niewiele osób wie, ze istnieje wiele trików, dzięki którym nasza żywność na dłużej zachowa swoją świeżość. Rzeczy...
26 sposobów na przechowywanie żywności
Niewiele osób wie, ze istnieje wiele trików, dzięki...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.