pełna lodówka

Jak układać żywność w lodówce?

pełna lodówka
1 z 7
Czasami zdarza się, że żywność trzymana w lodówce bardzo szybko traci swój smak i trwałość. Warzywa zaczynają nam więdnąć i psuć się, mięso szybko przestaje być świeże... Dlaczego się tak dzieje? Określone produkty żywnościowe powinny być trzymane w odpowiednim miejscu, inaczej jedzenie może szybko się psuć. W jaki sposób powinniśmy przechowywać żywność w lodówce?
1
układanie rzeczy w lodówce - krok 1
Na najwyższej półce w lodówce temperatura jest dość wysoka (wynosi około 8 stopni Celsjusza). Powinniśmy trzymać na niej jogurty, kefiry, maślanki i produkty, które należy przechowywać w lodówce (zazwyczaj znajduje się na nich informacja dotycząca przetrzymywania w lodówce). Dodatkowo, możemy kłaść na najwyższej półce różnego rodzaju ciasta.
2
układanie rzeczy w lodówce - krok 2
Na środkowej półce możemy trzymać żółte sery, twarogi, wędliny, potrawy gotowane (na przykład zupy). Pamiętajmy, żeby produkty były szczelnie zamknięte lub zapakowane, ponieważ wówczas zachowają dłużej świeżość (będą dłużej przydatne do spożycia).
3
układanie rzeczy w lodówce - krok 3
Najniższa półka w lodówce (która znajduje się nad szufladami przeznaczonymi zazwyczaj na warzywa) jest najchłodniejsza (temperatura wynosi około 2 stopni Celsjusza). Powinniśmy kłaść na niej świeże mięso oraz ryby (dodatkowo umieszczenie ich na najniższej półce zapobiega skapywaniu z nich treści na inne produkty, znajdujące się w lodówce).
4
układanie rzeczy w lodówce - krok 4
W szufladach powinniśmy umieszczać warzywa i owoce (temperatura jest o wiele wyższa; może wynosić nawet do 10 stopni), które muszą mieć zapewniony odpowiedni przepływ powietrza, by nie psuły się zbyt szybko i zachowały świeżość. W przypadku, kiedy jest niewłaściwy dostęp powietrza, azotany zawarte w niektórych warzywach mogą przekształcać się w niebezpieczne dla zdrowia azotyny. Jeśli położymy warzywa na wyższych półkach, możemy je uszkodzić, a czasami nawet lekko zamrozić... Warto pamiętać, że produkty, które jeszcze nie dojrzały, trzymamy na zewnątrz (na przykład pomidory lub ogórki), a dopiero potem wkładamy do lodówki.
5
układanie rzeczy w lodówce - krok 5
Na pojemnikach lub półkach, które znajdują się na wewnętrznej stronie drzwi lodówki, należy umieszczać produkty wymagające niewielkiego schłodzenia (na przykład ketchup, musztarda, różnorodne napoje, olej, jajka, masło). Temperatura wynosi od 10 do 15 stopni Celsjusza.
6
układanie rzeczy w lodówce - krok 6
Pamiętajmy, aby nie umieszczać zbyt dużo produktów w lodówce. Jeśli lodówka jest wypełniona po brzegi, może dojść do nieprawidłowej cyrkulacji powietrza, co z kolei powoduje wytworzenie niewłaściwej temperatury na poszczególnych półkach. Nie zapomnijmy również rozmrażać lodówkę od czasu do czasu, stosując ciepłą wodę z dodatkiem octu.
Strona 1 z 7

Powiązane porady

kakao
produkty mleczne
Domowy przepis na biały ser

Podobne porady

Komentarze (7)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Ewa
26.09.2016
oleju , pomidorów i ogórków wcale nie powinno przechowywać się w lodówce
Carl
18.03.2015
Kto pisze te artykuły z błędami ortograficznymi w tytułach?! Żenada! "...aby dużej leżały..." :/
pit
18.03.2015
pierwsza zasada , właćz lodówke
Kaja_14614
13.08.2013
do Radek: zauważ, że aby schłodzone butelki, puszki i inne rzeczy trzymały zimno w lodówce to muszą one wcześniej zostać schłodzone. O ile nie schłodzisz ich na balkonie w zimie po czym nie włożysz zimnych do lodówki, to lodówka będzie musiała sama je schłodzić, zatem zużyć więcej energii. Później oczywiście zimno oddaje swoją temperaturę otoczeniu, ale wcześniej ją zabrało - zatem nic za darmo.

Możliwe, że ten pan ma trochę racji, ale zapychanie lodówki różnymi przedmiotami na siłę nie ma zupełnie sensu. Wiem to z własnej autopsji, gdyż za każdym razem gdy mam za dużo słoików przy tylnej ścianie to osiada na nich szron po czym obrastają one lodem.
Radek
13.08.2013
Do Kaji

Widocznie dla p. Michała Szafrańskiego "Jak oszczędzać pieniądze" (jak ograniczyć koszt użytkowania lodówki), to nie jest tak logiczne, skoro pisze on autorytatywnie, co poniżej cytuję:

"Wypełniaj wnętrze lodówki! – w połowie pusta lodówka potrzebuje więcej energii elektrycznej niż pełna. Pamiętasz jeden z powyższych punktów dotyczących chłodzenia powietrza?. Jeśli lodówka i zamrażarka są puste, to gorzej trzymają chłód i szybciej ogrzewają się przy otwieraniu. Dlatego duże znaczenie ma wypełnienie lodówki i to nawet tymi rzeczami, które niekoniecznie musisz chłodzić, a które dobrze będą trzymały zimno mając jednocześnie dużą kubaturę. Do wypełniania lodówki doskonale nadają się butelki wypełnione wodą, soki w kartonach, słoiki i konserwy. W przypadku, gdy zakupisz żywność, którą musisz schować do lodówki, możesz łatwo i szybko wyciągnąć takie “wypełniacze” pustej przestrzeni. RWE ocenia potencjał oszczędnościowy tej metody na około 50 kWh rocznie = 30 zł."
Kaja_14614
12.08.2013
do Radek: im więcej produktów w lodówce tym więcej zużywa ona energii na ich schłodzenie. Poza tym jeśli w lodówce jest zbyt dużo pożywienia, puszek i innych produktów i nie ma pomiędzy nimi wystarczająco dużo przestrzeni to dochodzi do zaburzenia cyrkulacji - zimne powietrze nie dochodzi wszędzie, zatem nie chłodzi tak jak powinno niektórych produktów. Jeśli produktów jest za dużo to również może wzrosnąć temperatura w niektórych częściach lodówki. W innych częściach zaś zimno będzie się akumulowało tworząc warstwę szronu przez co lodówka nie będzie pracowała wydajnie tak jak powinna. - chyba jest to logiczne, prawda?
Radek
12.08.2013
W artykule jest informacja, by w lodówce nie było za dużo produktów. Tymczasem wśród innych rad dot. użytkowania chłodziarki możemy przeczytać, że lodówka powinna być maksymalnie obciążona choćby tylko puszkamim, ponieważ wówczas zużywa mniej energii i zachowa dłużej sprawność. Te rady się wykluczają wzajemnie. Można mieć mętlik w głowie. Kto wobec tego zna się na eksploatacji chłodziarki, a kto pisze głupoty???