kawa

Wpływ kofeiny na organizm człowieka

kawa
1 z 6
Większość z nas nie zdaje sobie sprawy jak duży wpływ ma kofeina na nasz organizm. Przeważnie kojarzy się nam ona z chwilowym pobudzeniem organizmu, żeby zwiększyć jego wydajność, pozbyć się uczucia senności. Jednakże oprócz tego kofeina oddziałuje na nas na wiele różnych sposobów. Wiele narządów reaguje na obecność kofeiny w organizmie. Jaki może to mieć wpływ w przyszłości? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zdania są podzielone. Poszczególni ludzie inaczej reagują na regularne przyjmowanie kofeiny. W zależności od ilość tej substancji osoby mogą mieć obniżony poziom magnezu w organizmie oraz wykazywać oznaki uzależnienia. U innych tego typu oznaki mogą w ogóle nie występować. Jednakże trzeba zaznaczyć, że wpływ kofeiny na ludzi organizm nie jest jeszcze dokładnie zbadany i w związku z tym powstaje wiele pytań i wątpliwości. W poniższym artykule znajdziesz informacje o wpływie kofeiny na ludzki organizm.
1
właściwości kofeiny - krok 1
Po pierwsze kofeina działa pobudzająco na nasz organizm. Jak to się odbywa? Kofeina spożywana przez nas, np. w postaci kawy bądź różnego rodzaju drinków energetycznych jest wchłaniana z przewodu pokarmowego. Działa ona na receptory adenozyny dzięki czemu zostaje pobudzony ośrodkowy układ nerwowy. Poprzez szereg reakcji kofeina pośredniczy w regulacji aktywności mózgu oraz podnosi stan czuwania.
2
właściwości kofeiny - krok 2
Jak już wcześniej wspomniano wrażliwość organizmu ludzkiego na kofeinę może być bardzo różna. Kofeina może działać pobudzająco jednakże istnieje grupa ludzi, którzy powinni zachować ostrożność w jej spożywaniu. Są to z pewnością kobiety w ciąży, osoby mające problemy z układem krążenia bądź też cholesterolem powinny uważać z kawą i tego typu napojami zawierającymi kofeinę.
3
właściwości kofeiny - krok 3
Jaki jest wpływ kofeiny na poziom cholesterolu? Badania wykazały, że kawa niefiltrowana podwyższa poziom złego cholesterolu co może zwiększać ryzyko niedokrwienia serca. Należy jednak zaznaczyć, że nie dotyczy to kawy rozpuszczalnej czy też filtrowanej.
4
właściwości kofeiny - krok 4
Co z układem krążenia? Większość z nas uważa, że kawa podnosi ciśnienie krwi. Jednak badania przeprowadzone w ostatnich latach nie potwierdzają tego. Nie stwierdzono wpływu kofeiny na podwyższanie ciśnienia krwi (przy średnim spożyciu). Możliwe, że przy dużych dawkach taki efekt ma miejsce. Umiarkowane picie kawy nie zagraża osobom mającym problem z układem krążenia. Większe dawki mogą być niebezpieczne i zwiększać ryzyko zawału serca.
5
właściwości kofeiny - krok 5
Istnieje wiele mitów i faktów, pytań i wątpliwości co do wpływu kofeiny na organizm. Niektóre z nich zostaną przytoczone poniżej. Po pierwsze kofeina nie ma związku z zwiększeniem ryzyka zachorowalności na choroby nowotworowe. Kofeina może mieć również wiele pozytywnych aspektów działania, np. chroni przed wystąpieniem cukrzycy typu II, chorób wątroby czy też choroby Parkinsona.
Strona 1 z 6

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (3)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

meszekowy
30.08.2014
W punkcie pierwszym jest zawarta informacja że kofeina oddziaływuje na receptory adenozyny i przez to pobudza OUN (ośrodkowy układ nerwowy) co jest nieprawdą, ponieważ kofeina ma bardzo podobną budowę molekularną do adenozyny. Kofeina jest antagonistą receptorów adenozynowych w mózgu przez co cząsteczki kofeiny blokują wstęp adenozynie do jej receptorów, przez to blokuje senność, jednak neuroprzekaźnik adenozyna czeka aż kofeina "odetka" jej receptory i wtedy jej nadmierna ilość zostanie przyłączona do receptorów adenozynowych i spowodują bardzo dużą senność. Aby temu zapobiec należy przyjmować kofeinę w odstępach czasowych i w odpowiednich ilościach, gdyż nie liczy się ilość a regularność podawania. Polecam przyjmować co 2 godziny dawkę 40 mg kofeiny co pozwoli znacznie przedłużyć nasz czas czuwania.
Kleo
29.01.2014
Wpływ kofeiny na człowieka to bardzo szeroki temat, a wpływ kawy na człowieka to temat jeszcze szerszy, więc nie rozumiem jak można potraktować, go tak wąsko jak np. w tej wyliczance kawa a ludzki organizm
hg
02.01.2014
wszystko sie zgadza ale sa tez tacy na ktorych kawa dziala odwronie(uzaleznieni) ktorych nie pobudza a usypia bo organizm sie uodpornil na kofeine.tak wiec moze miec rozne skutki i o tym tez trzeba pamietac pozdrawiam