Zamszowe buty

Jak prać zamszowe buty?

GosiaFGosiaF - specjalista Tipy.pl
Niegdyś wysławiane przez Elvisa Presley’a „błękitne zamszowe buty” to w dzisiejszych czasach klasyka. Nawet najbardziej nieśmiały facet nosząc je na nogach czuje się jak młody bóg. Niestety zamsz jako bardzo miękki materiał lubi się ścierać, a także trzeba go bardzo delikatnie czyścić. Tak samo jak skórzane buty, są one wykonane ze skóry zwierząt kopytnych, jednak pewne techniki wykończeniowe sprawiają, że zamsz jest bardziej miękki i elastyczny. Jest on też niestety narażony na zbieranie dużych ilości brudu. Przed rozpoczęciem czyszczenia twoich butów najpierw sprawdź, czy nie dołączono do nich żadnej instrukcji użytkowania od producenta. Jeśli nie, skorzystaj z poniżej zaprezentowanej sprawdzonej metody prania zamszowych butów.
1
Zbierz potrzebne produkty.

Jeśli stać cię na zamszowe buty, prawdopodobnie możesz też sobie pozwolić na kupno produktów do ich czyszczenia. Przyda ci się specjalna szczotka do zamszu z różnymi typami włosia dla różnych rodzajów brudu. Zazwyczaj można ją kupić w zestawie razem z gumką do zamszu, która idealnie ściera plamy z tego materiału. Możesz także potrzebować ostrego noża, gąbki i miękkiego ręcznika. Jeśli twoje buty mają na metce wskazane konkretne produkty do czyszczenia, wykorzystaj je.

2
Wodne zacieki przemyj wodą.

Wielu ludzi noszących zamszowe buty skarży się na wodne zacieki. Aby je wyczyścić, zrób jak radzą profesjonaliści: nawilż buty gąbką lub spryskaj wodą w sprayu na całej ich powierzchni (nawet jeśli tylko jeden z butów jest zabrudzony) a następnie odsącz nadmiar płynu. Wypchaj buty papierem (ale nie gazetą, żeby nie puściła atramentu) aby zapobiec ich deformacji. Pozwól im wyschnąć. W ten sposób oba twoje buty zachowają jednolity kolor, choć mogą się stać odrobinę ciemniejsze.

3
Brud i zadrapania czyść „pod włos”.

Użyj do tego szczotki do zamszu lub do rąk. Pocieraj buty krótko i zdecydowanie w jednym kierunku. Z czasem powinien być widoczny oryginalny kolor butów. Często łagodne pocieranie wystarczy, aby usunąć wszelki brud. W miejscach, gdzie zamsz wgniótł się i pojawił się połysk, musisz szorować mocniej, w dwóch kierunkach. Jeśli to zawiedzie, ostrożnie zdrap połysk ostrzem noża lub zetrzyj papierem ściernym.

4
Niech błoto wyschnie.

Aby wyczyścić zabłocone zamszowe buty, usuń najpierw wierzchnią warstwę błota, bez mocnego tarcia. Następnie pozwól im wyschnąć. Wtedy łatwiej będzie ci usunąć większe grudki. Potem możesz użyć szczotki do zamszu lub do rąk, aby odzyskać naturalny kolor butów. Najlepiej jednak unikaj kontaktu zamszowych butów z błotem.

5
Plamy, znaki i przebarwienia wyczyść gumką do zamszu.

Taka gumka jest tania i skuteczna. Zacznij ścierać plamy z odrobiną tarcia i użyj więcej siły, jeśli będzie trzeba. Zaobserwujesz, jak brud i kurz „wychodzi” z materiału i jest wchłaniany przez gumkę. Jeśli nie chce ci się kupować specjalnej gumki, zwykła gumka do mazania może także przynieść pożądany efekt.

6
Plamy z tłuszczu, oleju, atramentu, jedzenia oraz krwi nie zawsze dają się wywabić.

Jeśli są one świeże, wytrzyj je z wierzchu papierowym ręcznikiem. Zrób to bardzo ostrożnie, aby nie wetrzeć plamy w głąb materiału. Następnie (lub jeśli plama była już sucha) weź wilgotną ścierkę i delikatnie zapierz plamę. Jeśli do twoich butów była dołączona instrukcja użytkowania, prawdopodobnie w takich przypadkach sugeruje ona użycie produktów do czyszczenia i odtłuszczania zamszu. Nawet jeśli nie ma tego w instrukcji, nadszedł czas na odplamiacz. Być może musisz skorzystać z wielu produktów, zanim uda ci się kompletnie wywabić plamę. Niestety szanse, że ci się uda są jak pół na pół.

7
Zapewnij swoim butom ochronę.

Być może przy odrobinie zapobiegliwości powyższe techniki czyszczenia zamszowych butów nie będą ci wcale potrzebne. Wodoodporne i ochronne spraye do zamszu zapewniają ochronę przed wodnymi zaciekami i plamami. Czasem produkty, które oferuje sprzedawca w sklepie obuwniczym przy kupnie butów są naprawdę pożyteczne i nie jest to próba wyłudzenia od ciebie pieniędzy. Na przyszłość, stosuj ochronny spray do zamszu cztery razy w roku, a twoje obuwie będzie bezpieczne.

8
Więcej sposobów czyszczenia zamszowych butów

Jest wiele alternatywnych metod prania zamszowych butów, jednak nie zawsze gwarantują one sukces. Poniżej znajduje się kilka sposobów, których warto spróbować jeśli wszystko inne zawiedzie.


Biały ocet. Mimo, że niezalecany przez specjalistów, jest on popularną metodą na pozbycie się opornych plam oraz zacieków z soli. Wetrzyj niewielką ilość octu miękką szmatką lub ręcznikiem, pozwól mu wyschnąć i rozetrzyj szczotką do zamszu.


Bardzo delikatna wełna stalowa. Ta metoda dobrze działa na suche plamy, choć być może trzeba będzie wytrzeć nią całą resztę buta (i drugi but od pary) aby zachować równy kolor.


Pilnik do paznokci i żelazko. Ten sposób jest dosyć ryzykowny. Najpierw pocieraj zamsz pilnikiem a potem trzymaj nad garnkiem z parującą wodą lub przyprasuj żelazkiem. Upał pomoże rozluźnić pory materiału, co ułatwi czyszczenie. Nie przesadź z prasowaniem, bo możesz spowodować powstanie wodnych zacieków.


Zamrażalnik. Usuń z zamszowych butów wosk lub gumę do żucia wkładając je najpierw do zamrażalnika. Wtedy to, co się do nich przykleiło stwardnieje i będzie można to odkleić a potem wykończyć szczotką do zamszu. Przed włożeniem butów do zamrażalnika opróżnij ją z jedzenia, aby nie przesiąkło ich zapachem.


(Unikać) Rozpuszczalnik do prania na sucho. Jeśli już musisz go zastosować, zrób to poza domem. Wydziela on szkodliwe substancje chemiczne, których z pewnością nie chcesz w swoim domu.


(Unikać) Proszek do zamszu. Jeśli nie możesz wyczyścić zamszowych butów, dlaczego by ich nie wyprać? Nic podobnego. Zgodnie ze statystykami, metoda ta ma jedyne 8% skuteczności.

Strona 1 z 4

Powiązane porady

zapleśniałe buty
Białe buty
nowe buty

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie