Rozmowa kwalifikacyjna

Jak odpowiadać na pytania na rozmowie kwalifikacyjnej?
GosiaFGosiaF - specjalista Tipy.pl

Postawmy sprawę jasno: nikt nie lubi rozmów kwalifikacyjnych. W każdym razie na pewno nie kandydaci biorący udział w procesie rekrutacji. Musisz być w jak najlepszej formie i masz tylko jedną szansę do wykorzystania - stres porównywalny z każdym kolejnym podejściem do egzaminu na prawo jazdy. Czasem aby dostać swoją pierwszą pracę trzeba wziąć udział w 15-20 rozmowach kwalifikacyjnych zanim w końcu się uda. Na szczęście niezależnie od miejsca pracy, zestaw pytań jest mniej więcej zbliżony. Wobec tego także odpowiedzi wyglądają w miarę podobnie, oczywiście w zależności od osobistej interpretacji. Poniżej prezentacja 23 najczęściej zadawanych pytań wraz z zalecanymi odpowiedziami. Pamiętaj, że udany występ na rozmowie kwalifikacyjnej to umiejętność, którą można wypracować.
1
Powiedz nam coś o sobie.

To pytanie pojawia się na większości rozmów kwalifikacyjnych. Prawdopodobnie jest ono najbardziej kluczowe, ponieważ wytycza dalszy przebieg rozmowy i pobudza cię do mówienia. Uważaj, żeby nie opowiadać w tym miejscu całej historii swojego życia, od narodzin aż do dnia rozmowy. Przedstaw fakty, które mają znaczenie dla pracodawcy, jak twoje wykształcenie, kariera i obecna sytuacja życiowa.


Zobacz również: "Jak powiedzieć o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej?"

2
Dlaczego poszukujesz nowej pracy (lub dlaczego porzuciłeś ostatnią)?

To pytanie powinno być postawione wprost, ale może cię ono wywieźć w pole. Oczekiwana odpowiedź jest taka, że szukasz nowej pracy aby zrobić następny krok w swojej karierze i rozwijać się jako człowiek i pracownik. Nie powinieneś wspominać o pieniądzach, żeby nie wyjść na materialistę. Jeśli miałeś nieszczęście być zwolnionym z poprzedniej pracy z powodu redukcji kadr, postaraj się zachować pewność siebie i nie wdawaj się w szczegóły. Jeśli zwolniono cię dyscyplinarnie, musisz mieć dobre wytłumaczenie, dlaczego tak się stało. Przede wszystkim zachowaj spokój.

3
Powiedz, co wiesz o naszej firmie.

Przed rozmową kwalifikacyjną odrób zadanie domowe: zdobądź najważniejsze informacje o firmie, w której chcesz pracować. Niezależnie od tego czy jest to międzynarodowa korporacja, urząd miasta czy szkoła – musisz wiedzieć, z jakim biznesem masz do czynienia. Czy twoja firma była ostatnio wspomniana w wiadomościach? Jeśli zdobędziesz potrzebne informacje, zaprezentujesz się jako osoba dobrze przygotowana i szczerze zainteresowana pracą, o którą się stara.

4
Dlaczego chcesz u nas pracować?

To pytanie powinno być bezpośrednio związane z poprzednim. Informacje o firmie, które wcześniej udało ci się zebrać powinny cię poprowadzić do wniosku, dlaczego chcesz tam pracować. Jeszcze przed rozmową pomyśl, co odpowiesz, aby zadowolić pracodawcę i zarazem brzmieć autentycznie. Wspomnij swoje zawodowe cele oraz plan kariery.

5
Jakie jest twoje doświadczenie związane z pracą?

Prawdopodobnie starając się o kolejną pracę masz już za sobą bagaż doświadczeń, które świadczą na twoją korzyść. Ale jeśli stale próbujesz czegoś nowego lub obrałeś nowy tor kariery, twoje poprzednie doświadczenia mogą nie pasować do danego stanowiska. Potrzebujesz wykazać się kreatywnością aby wskazać, w jakim stopniu nabyte umiejętności mogą ci posłużyć w nowej pracy. W końcu praca w zespole zawsze daje nowe doświadczenie, musisz tylko wyjaśnić, w jaki sposób umiejętności z działu obsługi klienta mogą się przydać na stanowisku wewnętrznego managera, itd.

6
Co powiedzieliby o tobie twoi byli współpracownicy?

Ok, nie jest to czas na szczere zwierzenia. Jeśli w poprzedniej pracy miałeś jakieś zatargi z kolegami, nie powinieneś o tym wspominać. Udziel pozytywnej odpowiedzi i dla potwierdzenia swojej dobrej opinii użyj paru cytatów, np. „Mówili: jesteś bardzo wytrwałym pracownikiem” albo jeszcze lepiej: „Jan D. zawsze powtarzał, że rozwiązuję problemy w najbardziej kreatywny i rzetelny sposób ze wszystkich pracowników”.

7
Czy zrobiłeś coś, aby poszerzyć swoje doświadczenie?

Odpowiedź na to pytanie może zawierać cokolwiek, od podyplomowych kursów do uprawianych sportów i posiadanego hobby. Jeśli tylko jest to związane z tematem pracy, warto o tym wspomnieć. Możesz też wyznać, że odbywasz swój własny trening samowystarczalności, umiejętnego zarządzania czasem i motywacji.

8
Gdzie jeszcze aplikowałeś?

To dobry moment aby wspomnieć, że jest zapotrzebowanie na takich ludzi jak ty, bez chwalenia się, że wysyłasz swoje CV do wszystkich pracodawców w mieście. Bądź szczery i wymień kilka innych firm o zbliżonym profilu, ale nie wchodź w szczegóły. Osoba przeprowadzająca rozmowę z pewnością chce się tylko przekonać, że poważnie rozglądasz się za pracą i rozważasz kilka możliwości.

9
Czy dobrze pracuje ci się pod presją?

Twoja odpowiedź na to pytanie powinna być pozytywna. Możesz pracować pod presją, rozwijasz się pracując pod presją, możesz nawet PREFEROWAĆ pracę pod presją. Jeśli powiesz, że obijasz się jak leń, nie pomoże ci to zdobyć wymarzonego stanowiska.

10
Co motywuje cię do dobrej pracy?

Oczywiście twoja odpowiedź nie może brzmieć: pieniądze, nawet jeśli tak jest. Powinny motywować cię wyższe życiowe cele. Potrzebujesz satysfakcji z dobrze wykonanego zadania. Chcesz być coraz lepszy w wykonywanym zawodzie. Chcesz pomagać innym lub być liderem.

11
Jakie są twoje mocne strony?

Oto twój moment, aby zabłysnąć. Kiedy pytają cię, co czyni z ciebie znakomitego pracownika, nie wahaj się udzielić wyczerpującej pozytywnej odpowiedzi. Możesz kwitnąć pod presją, być dobrym motywatorem, świetnie rozwiązywać problemy lub zwracać wyjątkową uwagę na szczegóły. Jeśli uważasz, że twoją największą siłą jest mocna głowa do picia lub opowiadanie dowcipów, zachowaj to dla siebie. Wskaż taką cechę, która dobrze o tobie świadczy i jest bezpośrednio związana z pracą.

12
Jakie są twoje słabe strony?

Jeśli zdobędziesz się na kompletną szczerość, możesz strzelić sobie w piętę. Z drugiej strony, jeśli powiesz, że nie masz żadnych słabych cech – nikt ci nie uwierzy. To bardzo trudne pytanie, dlatego politycy opracowali sztukę odpowiadania na nie do perfekcji. Mówią rzeczy w rodzaju: „Jestem zbyt oddany pracy i za mało czasu spędzam z rodziną” lub nawet „Jestem tak dobry na swoim stanowisku, że przyprawiam ludzi o zazdrość”. Lepiej zagrać w otwarte karty i wyznać swoją małą, związaną z pracą wadę, którą będziesz starać się naprawić. Na przykład: „Powiedziano mi, że czasami za bardzo koncentruję się na detalach niż na całości, więc teraz zaczynam dzień od kompletnego przeglądu projektu, aby zobaczyć, co jeszcze zostało do zrobienia.”


Zobacz również: "Jak odpowiedzieć na pytanie o słabe strony?"

13
Pytanie o wynagrodzenie.

Czego oczekujesz? Trzymaj się na baczności, to jedno z najbardziej podchwytliwych pytań. Nawet kiedy znasz stawki w danej firmie, jeśli pierwszy udzielisz odpowiedzi, odkrywasz swoje karty. Ty chcesz zarabiać jak najwięcej a pracodawca chce cię mieć za najniższą akceptowaną przez ciebie kwotę. Zanim złożysz aplikację, dowiedz się ile zarabiają ludzie na wybranym przez ciebie stanowisku, z podobnym doświadczeniem. Możesz odpowiedzieć: „Długo nad tym myślałem i wydaje mi się, że ktoś z takim doświadczeniem jak ja powinien zarabiać pomiędzy X a Y” albo jeszcze chytrzej: „W tym momencie jestem bardziej zainteresowany możliwością kariery niż zarobkami”. W ten sposób zyskasz trochę czasu aby ocenić swoją sytuację i zobaczyć, co odpowie pracodawca. Jeśli masz na myśli konkretną kwotę i jesteś pewny, że na nią zapracujesz – mów śmiało. Zazwyczaj pracodawca nie schodzi dużo niżej lub nie zawyża kwoty, którą płaci pracownikom podobnej rangi.


Zobacz również: "Jak odpowiedzieć na pytanie o zarobki?"

14
Czy dobrze ci się pracuje w zespole?

Na to pytanie zawsze odpowiadaj TAK. To jedyna możliwa odpowiedź. Czy ktokolwiek może funkcjonować w firmie czy organizacji, jeśli z natury jest samotnikiem? Możesz dodać, jaką rolę lubisz odgrywać w zespole; to świetna szansa aby dać do zrozumienia, że jesteś urodzonym liderem.

15
Opowiedz o swoim projekcie, który został wdrożony.

Ważne, aby skupić się tutaj na słowie „wdrożony”. Nie ma nic złego w posiadaniu stu pomysłów na minutę, ale jeśli wie o nich tylko twój notatnik, nie ma sensu ich wspominać. Potrzebujesz także dobrego zakończenia. Jeśli twoja poprzednia firma wykorzystała twój pomysł i zbankrutowała, lepiej się tym nie chwalić. Przygotuj krótki opis projektu twojego autorstwa, który został wdrożony przez twoją firmę i zakończył się sukcesem.

16
Czy kiedykolwiek irytowali cię ludzie, z którymi pracowałeś?

Oczywiście masz w głowie długą listę takich osób. Ale nie możesz o tym powiedzieć, bo zrobisz wtedy wrażenie osoby negatywnie usposobionej do innych i trudnej we współpracy. Najlepiej chwilę się zastanowić i powiedzieć coś w rodzaju: „Zawsze dobrze dogadywałem się ze współpracownikami”.

17
Czy jest ktoś, z kim bezwzględnie nie możesz pracować?

Nie. Chyba, że mowa o mordercach, gwałcicielach, rasistach, złodziejach i innych typach spod ciemnej gwiazdy. Twoja odpowiedź musi wskazywać, że potrafisz pracować z każdym. Inaczej możesz być zaszufladkowany jako osoba czepialska i trudna, jeśli powiesz na przykład: „Pod żadnym pozorem nie mogę pracować z fanem disco-polo”.

18
Opowiedz o jakichkolwiek spięciach z poprzednim szefem.

Jeśli uda ci się nabrać na to pytanie, prawdopodobnie nie zostaniesz zatrudniony. Osoba przeprowadzająca rozmowę chce w ten sposób sprawdzić, czy dasz się wciągnąć w obmowę twojego poprzedniego szefa. Odpowiedz na to pytanie z taktem i dyplomacją i zapomnij o wszelkich utarczkach, jeśli miały kiedykolwiek miejsce. Mówiąc krótko, nie było między wami żadnych spięć.

19
Czy bardziej interesują się zarobki czy satysfakcja z pracy?

Nie jest to zbyt uczciwe pytanie, prawda? Wszyscy chcielibyśmy zarabiać możliwie jak najwięcej w pracy, którą kochamy, ale to się rzadko zdarza. Dobrze jest odpowiedzieć, że pieniądze są dla ciebie ważne, ale NIC nie jest tak ważne jak satysfakcja z pracy. Inaczej wyjdziesz na kogoś, kto liczy tylko na dużą pensję.

20
Wolisz być lubiany czy budzić postrach?

Pracodawcy lubią zaskakiwać kandydatów takim pytaniem. Tak naprawdę żadna z odpowiedzi nie jest dobra i najlepiej odpowiedzieć coś w rodzaju: „Żadne z wymienionych - wolę być po prostu szanowany”. Jeśli odpowiesz, że chcesz aby się ciebie bano, wychodzisz na despotę, a strach nie jest dobrą motywacją w zespole. Za to jeśli chcesz być najlepszym przyjacielem każdego, trudno będzie ci podejmować ciężkie decyzje czy wyznaczać nieprzekraczalne terminy. Jeśli chcesz być szanowany, znaczy to że nie jesteś ani zbyt twardy, ani zbyt miękki – potrafisz po prostu skutecznie wyegzekwować swoje żądania.

21
Czy jesteś gotowy przedłożyć interesy firmy nad swoje własne?

Kolejne podchwytliwe pytanie. Jeśli twoja odpowiedź to bezwzględne „tak”, to znaczy że potrafisz się sprzedać nie dbając o rodzinę i własną sytuację. Jeśli powiesz, że nie – jesteś nielojalny wobec firmy. Niestety twoja odpowiedź na tym etapie powinna być pozytywna, ponieważ starasz się wykazać jako idealny pracownik, który nie będzie się zrywał z pracy wcześniej aby obejrzeć mecz. Możesz jednak zapytać, co osoba zadająca pytanie ma na myśli.

22
Wyjaśnij, dlaczego mamy cię zatrudnić.

Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że odpowiedzi typu „Bo jestem najlepszy” albo „Bo naprawdę potrzebuję tej pracy” są nie na miejscu. To moment na przedstawienie potencjalnemu pracodawcy listy twoich atutów, które akurat idealnie odpowiadają wymaganiom na dane stanowisko. Nie jest dobrze dyskredytować innych kandydatów – skup się na sobie i swoich talentach zamiast na wadach innych osób.

23
Czy masz jakieś pytania?

Jest to najczęstsze pytanie kończące rozmowę kwalifikacyjną. Jest ono ściśle powiązane z wywiadem jaki wcześniej zebrałeś na temat filmy i daje ci szansę raz jeszcze wykazać się dobrym przygotowaniem. Jeśli w rozmowie nie był poruszony temat obowiązków, prawdopodobnie to dobry moment, aby o nie zapytać. Inne dobre pytanie to: „Jeśli zostanę przyjęty na stanowisko, kiedy mogę zacząć pracę?”. Możesz także zapytać, nad czym będziesz konkretnie pracować, jaką rolę będziesz pełnić w firmie i jakie będą twoje relacje z innymi pracownikami. Zawsze miej przygotowane kilka pytań, aby wykazać się zainteresowaniem. Milczenie i wzrok wbity w ścianę jako odpowiedź na to ostatnie pytanie nie zapewni ci zatrudnienia. Powodzenia i owocnego poszukiwania pracy!

Strona 1 z 9

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie