Arabia Saudyjska

Co warto wiedzieć jadąc do Arabii Saudyjskiej?

Arabia Saudyjska to kraj położony na Półwyspie Arabskim. Krajami sąsiadującymi z Arabią są: Irak, Jordania, Kuwejt, Oman, Katar, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Jemen. Stolicą tego państwa jest Rijad. Arabia Saudyjska to kraj bardzo egzotyczny, odmienny od Polski. Jadąc do tego kraju bez zgłębienia wiedzy na jego temat można narazić się na poważne konsekwencje. Jest to związane z bardzo rygorystycznymi przepisami oraz z religią. Jest to jeden z krajów najszybciej rozwijających się. Zajmuje 20 miejsce pod względem wielkości gospodarki. Mimo tego, że jest to kraj, który ma potencjał turystyczny (klimat, ukształtowanie terenu, bogata kultura), to nie wykorzystuje jego. Jest to związane z kwestiami kulturowymi, religijnymi itd. Tak więc wybierając się do Arabii Saudyjskiej warto wiedzieć kilka podstawowych rzeczy. Poniżej znajdziesz kilka przydatnych wskazówek.
1
Po pierwsze, przed wyjazdem należy zapoznać się z przepisami wizowymi oraz przepisami obowiązującymi na terenie danego kraju. Obywatele naszego kraju mają obowiązek starania się o wizy. Ważną informacją jest to, że w zasadzie każdy przyjeżdżający musi mieć lokalnego sponsora czyli osobę, która weźmie za niego odpowiedzialność na czas pobytu. Nie może to być jednak placówka konsularna. Jakiś czas temu wprowadzono ułatwienia wizowe dla przedsiębiorców. Wybierając się do Arabii pamiętaj, że twój paszport powinien być ważny co najmniej przez 6 miesięcy. Wizy nie są wydawane na granicy.
2
Do dalej? Ze względu na rygorystyczne zasady obowiązujące w kraju, panuje zakaz wwożenia każdej ilości narkotyków oraz pornografii. Kara za posiadanie narkotyków jest bardzo surowa. Jest to kara śmierci. W związku z tym osoby, które przewożą lekarstwa powinny mieć na nie receptę wypisaną przez lekarza. W przeciwnym razie może wiązać się to z poważnymi konsekwencjami. Surowo karane jest także spożywanie, posiadanie czy też produkowanie alkoholu.
3
Turyści są objęci nakazem noszenia przy sobie paszportu czy też pobytowej karty tożsamości, a także fotokopii paszportu poświadczonej przez pracodawcę. Warto dodać, że kary przeciwko obyczajowości są także surowo karane. Przeważnie jest to wysoka kara pieniężna oraz często chłosta. Homoseksualizm jest także uznawany za zbrodnię.
4
Jak należy przestrzegać zasad obyczajowości? Po pierwsze, należy zdawać sobie sprawę z tego, że religią dominującą w Arabii jest islam. Oficjalną doktryną jest wahhabizm, czyli najbardziej surowa odmiana islamu. Z tego powodu często w kraju łamane są prawa człowieka. Kary są przewidziane za min. noszenie spódniczek mini, czy też szortów. Policja reaguje bardzo szybko. Przykładowo za kradzież jest przewidziana kara obcięcia palca, a często całej dłoni. Turystki przebywające w Arabii muszą mieć ubranie, które zakrywa ich ciało. Kobiety nie mogą także prowadzić samochodu.
5
W Arabii nie ma ani jednego kościoła katolickiego, ponieważ jest to zabronione. Chrześcijanom nie wolno przebywać na terenie Mekki czy Medyny. Obowiązuje zakaz posiadania Biblii, krzyży czy też publikacji chrześcijańskich. Można korzystać z kapliczek na terenie ambasad.
Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (2)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

piksel
17.10.2016
i właśnie dlatego kraje arabskie omijam szerokim łukiem
#19298
30.04.2013
Polecam zapoznanie się z zasadami ateizmu i jego zwyczjach ponieważ uchroni to od niespodziewanych przykrych sytuacji.Islam jest szeroko znany wystarczy poczytać przecież mamy XXI wiek.