- Medycyna Alternatywna
- Choroby Nowotworowe
- Stomatologia
- Zdrowie Rodzinne
- Zdrowie Psychiczne
- Ugryzienia i Ukąszenia
- Diety i Odżywianie
- Opieka Zdrowotna
- Zdrowie Publiczne i Bezpieczeństwo
- Operacje i Zabiegi

Jak szybko wyleczyć ranę?


Aby rana się szybko zaleczyła i nie powstało zakażenie przede wszystkim musisz ją oczyścić. Najlepiej polać ją alkoholem, wodą utlenioną lub jodyną. Do oczyszczenia nie używaj mydła czy żelu pod prysznic, szczególnie jak rana jest głęboka. Mydła i żele zawierają środki perfumowane oraz wiele innych składników, które podrażnią skórę. Jeśli rana jest płytka lub jest to zadrapanie a ty nie masz pod ręką żadnych z wyżej wymienionych składników to po prostu wyliż ją (ślina ma właściwości antybakteryjne).

Nałóż na ranę olejek z drzewa herbacianego lub maści na rany i skaleczenia takie jak np. Dermopanten, Alantan, Solcoseryl. Po nałożeniu olejku z drzewa herbacianego rana może odrobinę piec. Nie należy również go nakładać na rany głębokie. Możesz również spytać w aptece o maść, która przyspiesza gojenie ran i ma w sobie składnik znieczulający.

Rana, która za szybko wyschnie jest bardziej narażona na pęknięcie i ponowne otwarcie. Poza tym w suchym środowisku jest większe ryzyko infekcji. Jeśli rana szybko wyschnie to uważaj, aby nie uszkodzić strupka (przypadkowo go nie oderwać). Aby rana szybko nie wyschła nałóż na nią maść przyspieszającą gojenie i owiń bandażem (lekko, aby rana miała dostęp do świeżego powietrza).

Zmiażdż ząbek czosnku i nałóż go na powierzchnię rany. Możesz również go zmieszać z łyżeczką wody, aby miał lżejszą konsystencję. Następnie owiń ranę bandażem, aby czosnek nie odpadł. Czasami przyłożenie czosnku do rany może piec. Jeśli tak będzie w twoim przypadku to zaprzestań jego używania.

Płyn z żyworódki odkazi ranę i zapobiegnie namnażaniu się na niej bakterii. Przyspieszy również proces gojenia się ran, poparzeń, a nawet odleżyn, czy wrzodów. O ten cudowny specyfik pytaj w sklepach zielarskich lub poszukaj go w internecie (np. tutaj).

Stan zapalny wydłuża czas leczenia. Liście babki stosowane są na rany już od wielu lat ze względu na ich właściwości przeciwzapalne i oczyszczające. Liście babki dokładnie umyj w gorącej wodzie, przestudź a następnie przyłóż do rany. Możesz je przykładać do rany całe liście lub zmiażdżone na papkę (wówczas uwalnia się więcej leczniczego soku).

Czy wiesz, że sok z aloesu nałożony na skórę tworzy po wyschnięciu warstwę ochronną? Aloes jest nie tylko dobry na poparzenia słoneczne. Ma on właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne oraz tworzy coś w rodzaju izolacji, która ochroni ranę przed kurzem i bakteriami z zewnątrz.