kwiaty cięte - tulipany

Jak przedłużyć trwałość kwiatom ciętym?
MoniaMonia - specjalista Tipy.pl

Piękne wiosenne bukiety będą dłużej cieszyć nasze oczy, jeśli zastosujemy się do paru trików, które utrzymają je dłużej przy życiu. Wbrew pozorom rośliny potrzebują naprawdę niewiele, by zachować świeżość i dawny wygląd. Istnieje wiele sposobów na zachowanie świeżości kwiatów w wazonie, bardziej i mniej skutecznych. Wiele zależy od tego z jakimi kwiatami mamy do czynienia. Poniżej znajdziecie kilka metod, które sprawią, że wasze kwiaty będą się pięknie prezentowały przez długi czas.
1
Kwiaty w wazonie powinny być ułożone równo, nie należy ich ściskać.
2
Zanim włożymy kwiaty do wazonu należy najpierw oczyścić je z dolnych, niepotrzebnych liści, które zanurzone w wodzie zgniją.
3
Róże należy oczyścić z dolnych liści oraz z kolców jednak powinno robić się to ręką a nie obcinać nożem.
4
Łodyga powinna być przycięta skośnie w taki sposób aby powierzchnia cięcia była jak największa oraz nie stykała się z dnem wazonu. W ten sposób będzie łatwiej roślinie pobierać wodę.
5
Łodygi powinno przycinać się pod wodą aby powietrze nie dostało się do naczynek rośliny.
6
Kwiaty lewkonii nie powinny mieć przycinanych korzeni. Trzymając je w wodzie, korzenie powinny być całkowicie zanurzone, natomiast zielona łodyga powinna być ponad powierzchnią wody.
7
Kwiatom, które zawierają sok mleczny (np. poisencja, maki) możemy po przycięciu łodygi zanurzyć ich koniec we wrzącej wodzie lub je przypiec. W ten sposób zapobiegniemy krzepnięciu soku i ułatwimy pobieranie wody roślinie.
8
Węgiel drzewny działa aseptycznie i nie dopuszcza do rozwoju bakterii. W sproszkowanym węglu możemy zanurzyć końce łodyg. Przedłuży to żywotność naszych kwiatów.
9
Kwiaty należy ścinać bardzo rano lub wieczorem a w przypadku suszy podlać je obficie wodą.
10
Woda w wazonie powinna być codziennie wymieniana, a końce łodyg przemywane oraz podcinane.
11
Cięte kwiaty nie powinny stać w mocno ogrzewanych pomieszczeniach. Na noc najlepiej jest je wynosić do chłodnego miejsca lub stawiać przy otwartym oknie.
12
Chlorek wapnia wpływa odświeżająco na kwiaty cięte (1g na 1l wody).
13
Astry, groszek pachnący, irysy, lwie paszcze, narcyzy, petunie lubią dodatek cukru do wody.
14
Bukiet wiosenny
Sól również wpływa na przedłużenie żywotności kwiatów. Np. cięte róże powinniśmy podciąć, wsadzić do wrzątku podcięte końce na około 2 min lub przypalić po czym umieścić w wodzie ze słabym roztworem soli kuchennej.
15
Narcyzy nie powinny być przechowywane w tym samym wazonie co tulipany. Nie przepadają one za swoim towarzystwem w związku z czym szybko więdną.
16
Kwiaty, które są już powiędłe nie należy wsadzać od razu do wazonu. Najlepiej najpierw je “wykąpać” w całości. Kwiaty należy ułożyć na dnie wanny oraz zalać zimną wodą. Trzymać je w wannie tak długo, dopóki nie odzyskają świeżości.
17
Kolejny sposób na przywiędłe kwiaty cięte jest przycięcie ich łodyg, wstawienie do gorącej wody a następnie przeniesienie do wody chłodnej (sposób ten świetnie działa na: liliaki, dalie, cyklameny, fiołki alpejskie, chryzantemy).
18
Na witalność kwiatów dobrze wpływa wrzucenie paru kostek lodu do wody, w której są trzymane.
Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (6)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

AIRAM463
09.02.2014
Do gorącej wody ( na 2-3 minut) wstawiamy tylko te kwiaty, które mają zdrewniałą łodygę n.p róże, bez - wcześniej jednak należy zmiażdżyć końcówki łodyg.Po wyjęciu z gorącej wody należy natychmiast włożyć kwiaty do naczynia z zimną wodą.
A tak na marginesie - może autor powyższych porad wyjaśni wszystkim , czym się różnią cyklameny od fiołków alpejskich?!
grzegorz48
01.08.2011
Dalej nie wiem co jest w prochach /dostaje sie je w saszetce/ ktore dodaje sie do wody przy rozach cietych?
Elodie la Fey
06.06.2011
Jak takie coś widzę to mnie krew zalewa... Widzę tyle błędów, że tak naprawdę autor tego artykułu powinien potraktować tak siebie, nie kwiaty. Następnym razem proszę autora o przećwiczenie każdej z tych metod w domu, a później wypisywanie swoich wniosków na internecie.
1. łodygi powinny być przycięte ukośnie, ale w taki sposób, żeby był centymetr od końca a nie jak najdłużej, bo doświadczalnie - nie ma żadnej różnicy.
2. Gdzie można kupić kwiaty lewkonii z korzeniami? Jeśli mam bez korzeni to mam łodygi nie wsadzać do wody? lol
3. Dodatek cukru to jakby pożywka dla kwiatów, wtedy szybciej kwitną, rozwijają się i tym samym przekwitają.
4. Powodzenia, jeśli sól pomaga różom!!!! Skąd autor wziął takie głupoty? Sól jako kryształ zatyka wejścia i truje roślinę od wewnątrz.
5. Zwiędnięte kwiaty się wyrzuca. A jeśli naprawdę chcemy je odzyskać, to podcinamy je krótko i wstawiamy łodyżkę głęboko do wody, tak by nie zamoczyć płatków.
hibiskus2
20.02.2011
TULIPAN-koniec łodygi przekłuć szpilką,mają też "zwie-
szone głowy"-wtedy flakon z tulipanami dać pod lampę
na 1-2godziny.
sinui
02.01.2011
przypalic końce! chałupe sobie prawie zjarałem. Pieprzone suche badyle
Ania
28.09.2008
ciekawe... na wiosnę wypróbuję!