pierwsza komunia święta

Jak przygotować dziecko do Pierwszej Komunii Świętej?
SagaSaga - specjalista Tipy.pl

Twoje dziecko przystąpi w tym roku do Pierwszej Komunii, a ty nie wiesz jak je do tego przygotować? Musisz przede wszystkim pamiętać, że nie tylko kościół uczestniczy w przygotowaniu dziecka do tego wydarzenia. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, dzięki którym łatwiej przygotujesz dziecko do Pierwszej Komunii Świętej.
1
Nie włączaj dziecka w przygotowania do przyjęcia i nie rób wielkiej sensacji ze stroju komunijnego. Dziecko nie powinno przeżywać Pierwszej Komunii jako zwykłej imprezy. Postaraj się by przystąpiło do Komunii świadomie i ze zrozumieniem czym faktycznie jest ten sakrament.
2
Przystąpienie do Komunii świętej poprzedza pierwsza spowiedź. Jest ona na ogół bardzo stresująca dla młodego człowieka. Postaraj się, więc wspólnie z dzieckiem przygotować się na to przeżycie. Na katechezie zwykle odbywają się próby spowiedzi, ale ważna dla dziecka jest także próba w zaciszu domowym.
3
Przed Komunią wasze dziecko będzie musiało posiąść pewien zasób wiedzy, który wyznaczy katecheta. Przypilnuj, aby nie były to tylko suche informacje, wyuczone na pamięć. Usiądź do nauki razem z dzieckiem i wspólnie z nim przeżywaj śmierć na krzyżu i zmartwychwstanie Jezusa. Kiedy dziecko zauważy twoje zaangażowanie łatwiej zrozumie powagę i sens przystąpienia do Pierwszej Komunii.
4
Staraj się razem z dzieckiem uczestniczyć w spotkaniach i próbach przed Komunią. Jest to wprawdzie tylko nauka ceremonii, ale zapewnia one dziecku komfort w czasie samej uroczystości. Twoja obecność na tych spotkaniach będzie utwierdzać dziecko w przekonaniach, że Pierwsza Komunia jest ważna nie tylko dla niego, ale także dla całej rodziny.
5
W trakcie przygotowań trzeba zasygnalizować dziecku waszą szczególną gotowość do rozmów i zainteresowanie wszystkim, co dotyczy Pierwszej Komunii Świętej. Pozwólcie na to, aby rozmowy te były głębsze niż zwykle. Nie bójcie się wyznania: "tego nie wiem". Wasze dziecko z radością będzie poszukiwać odpowiedzi na zadane pytania razem z wami.

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (1)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

aaa
20.05.2013
u nas ksiądz nałożył tyle nauki że dzieci wogóle nie wychodzą na podwórko ,dotlenić sie nie mają kiedy.gwarantuję że skutek będzie odwrotny bo dzieci już w tej chwili na sygnał idziemy do Kościoła wybuchają płaczem,a co dopiero jak mają chodzić do niego przez całe życie...