wieniec na cmentarz

Jak zrobić wieniec na cmentarz?
flora - specjalista Tipy.pl

Dzień Wszystkich Świętych to tradycyjne polskie święto i czas, kiedy odwiedzamy groby najbliższych. Żeby okazać im swoją pamięć i przywiązanie, przystrajamy groby kwiatami i zapalamy znicze. W tym roku możemy ozdobić grób własnoręcznie wykonanym wieńcem. Poniżej instrukcja jak go wykonać.
1
wieniec na cmentarz - krok 1
Kup wieniec z gąbki florystycznej (oasis). Jeśli decydujesz się na wieniec z żywych kwiatów, wybierz zieloną gąbkę, ze względu na możliwość absorpcji wody, jest ona przeznaczona do kompozycji z kwiatów żywych. Wieniec nie powinien być zbyt duży, pamiętaj, że gdy włożysz w niego liście i kwiaty, całość znacznie się powiększy. Zetnij zewnętrzną krawędź wieńca w stożkowy kształt. Wyżłób również wewnętrzną obręcz wieńca. Gotowy wieniec powinien przypominać pękatą oponkę.
2
wieniec na cmentarz - krok 2
Teraz będziesz potrzebować zielonych liści wybranej rośliny. Utnij je wszystkie na tą samą długość, przycinając gałązki pod kątem 45 stopni. Włóż gałązki z liśćmi dookoła wieńca, wkładając tylko zieloną część łodygi, liście pozostawiając na zewnątrz. Gałązki wkładaj w gąbkę nieco po skosie do góry (najlepiej pod kątem około 45°), tak by liście dotykały podłoża. Dzięki temu wieniec będzie wyglądał na pełniejszy, a gałązki nie wypadną. Ja do wykonania wieńca użyłam liści myszopłocha. Ostateczna decyzja należy jednak do ciebie. Liście powbijaj również od wewnętrznej strony wieńca. Będą ci do tego potrzebne znacznie mniejsze gałązki. Je również wkładaj po skosie. Wewnętrzne gałązki powinny tworzyć z zewnętrznymi kąt ostry (odwrócone „V”). Dzięki temu wieniec będzie wyglądał jak naturalnie skręcony.
3
wieniec na cmentarz - krok 3
Nie musisz wbijać liści zbyt ciasno, w przeciwnym razie podziurawisz całą gąbkę florystyczną i nie będzie w niej już miejsca na kwiaty. Zasłoń liśćmi również górną część wieńca. Nie przejmuj się, że gąbką będzie widoczna spod liści. Oto jak powinna wyglądać gotowa zielona część wieńca. Możesz spryskać ją sprayem nabłyszczającym do roślin. Nie używaj go w przypadku matowych, ani „kosmatych” liści.
4
wieniec na cmentarz - krok 4
Teraz wybierz jakich kwiatów chcesz użyć. Ja zdecydowałam się na róże i frezje. Nie tylko wyglądają pięknie, ale również niebiańsko pachną. Wybór masz duży: gerbery, goździki, lilie, irysy, chryzantemy – co tylko przypadnie ci do gustu. Wbij w wieniec pierwszy rodzaj (największych) kwiatów. Zrób to równomiernie dookoła. Najlepiej jeśli kwiatów będzie nieparzysta liczba (5, 7, 9 itp.). W przeciwnym razie możesz zaburzyć proporcje i kształt całego wieńca.
5
wieniec na cmentarz - krok 5
Teraz użyj drobniejszych kwiatów. Wbijaj je w kierunku skrętu wieńca, zakrywając wszystkie wolne przestrzenie. Jak widzisz na zdjęciu obok, ja użyłam żółtych frezji i białej eustomy. Wybór należy oczywiście do ciebie. Sprawdź wieniec pod każdym kątem, wszystkie widoczne fragmenty gąbki zasłoń kwiatami lub liśćmi.
6
Spryskaj wieniec odrobiną wody i odstaw w chłodne miejsce.
Uwaga dodatkowa: kwiaty na wieniec najlepiej zakupić nieco wcześniej. Wybieraj te jeszcze nierozwinięte i daj im zakwitnąć w domowym zaciszu. Kwiaty powinny być w pełni rozkwitu w momencie dekoracji grobu. Później nikt nie będzie już na nie zwracał uwagi.
Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie