chryzantema w kolorze pastelowego fioletu

Jak przedłużyć żywotność chryzantemom?

puapka - specjalista Tipy.pl
chryzantema w kolorze pastelowego fioletu
1 z 8
Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych oraz Zaduszki. Są to dni zadumy nad naszym życiem i dni wspominania naszych bliskich, których nie ma już z nami wśród żywych. W naszej polskiej tradycji głęboko zakorzeniony jest zwyczaj odwiedzania grobów naszych zmarłych. Gdy już te groby odwiedzamy chcemy je jakoś udekorować, zaświecić znicz. Kwiatami, które najbardziej kojarzą nam się z listopadem i Świętem Zmarłych są chryzantemy. To one niejako królują podczas naszych odwiedzin na cmentarzu. Dobrze więc wiedzieć jak o nie dbać, aby służyły nam długo, nawet na kolejne lata.
1
przedłużanie żywotności chryzantem - krok 1
Wybierz chryzantemy, w kolorze, który będzie się ładnie komponował w całą dekorację grobu. Najlepiej, jeśli kupisz chryzantemy w doniczce. Do wyboru masz różne rodzaje kwiatów, od drobniutkich do całkiem dużych i pełnych.
2
przedłużanie żywotności chryzantem - krok 2
Przy zakupie zapytaj sprzedawcy, czy wybrany przez Ciebie gatunek nadaje się do przesadzenia. Zapytaj też, jak najlepiej dbać o chryzantemy. Jeśli jednak w natłoku myśli i w pośpiechu zapomnisz porozmawiać ze sprzedawcą o pielęgnacji chryzantem, spróbuj dostosować się do kilku poniższych wskazówek.
3
chryzantema drobnokwiatowa
Chryzantemy o drobnych kwiatkach bardzo dobrze znoszą zimę, są mrozoodporne. Jednak tylko wtedy, gdy zimują wkopane głęboko z ziemię. Te w doniczce zniosą zimę i mrozy dużo gorzej.
4
przedłużanie żywotności chryzantem - krok 4
Chryzantemy wielkokwiatowe nie nadają się do przesadzania. Możesz je przechowywać w szklarni czy w piwnicy, ale nie zakopuj w ogródku. Są one dużo słabsze i mniej odporne na mróz niż chryzantemy drobnokwiatowe. Gdy dopadną je pierwsze mrozy na grobie, są duże szanse, że zmarzną.
5
przedłużanie żywotności chryzantem - krok 5
Jeśli jednak z doświadczenia wiesz, że przesadzanie Ci się wychodzi możesz spróbować przechowywać chryzantemy przez zimę. Gdy taka chryzantema przekwitnie zetnij łodygę przy ziemi. Doniczki na zimę przenieść do chłodnego, zaciemnionego pomieszczenia – piwnica będzie idealna. Przykryj obcięte łodygi czymś mokrym i pozostaw je tak na całą zimę. Co jakiś czas podlewaj, aby jej nie zasuszyć. Na wiosnę chryzantema potrzebuje pełnego światła i wyższej temperatury. Chryzantema powinna wypuszczać młode pędy. Pędy te należy ściąć i ukorzenić w skrzynkach. Gdy podrosną trzeba je posadzić w świeżej ziemi w ogrodzie.
6
przedłużanie żywotności chryzantem - krok 6
Posadzoną w ogrodzie chryzantemę również należy otoczyć opieką i prowadzić ją by rosła tak jak chcemy. Jeśli chcesz mieć chryzantemę z jednym kwiatem to odrywaj od rosnącej łodygi wszystkie pędy. Jeśli tego nie zrobisz chryzantema się rozgałęzi. Wybór ten należy więc do Ciebie.
7
przedłużanie żywotności chryzantem - krok 7
Niezależnie jednak od tego jak będziesz dbać o swoją chryzantemę przez zimę pamiętaj o jej podlewaniu w czasie, gdy kwiat stoi na cmentarzu. Jeśli tego nie zrobisz nawet najlepsza pielęgnacja zimą i najdokładniejsze zabiegi nie przedłużą życia chryzantemie.
Strona 1 z 8

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie