Tutaj jesteś: Kultura i Społeczeństwo > Religie > Katolicyzm > Jak wybrać prezent na Pierwszą Komunię?

Jak wybrać prezent na Pierwszą Komunię?

Stopień trudności: umiarkowane
, specjalista Tipy.pl
 3.7/5 (10 ocen)
Oceń 
Udostępnij
Rytuałem i tradycją stało się dawanie dzieciom prezentów z okazji Pierwszej Komunii Świętej. Nie odbierajmy dziecku radości płynącej z przyjmowania prezentów, ale zastanówmy się, jaki prezent byłby odpowiedni na tą okazję. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na prezenty komunijne.
1
W czasie Pierwszych Komunii sklepy z rowerami przeżywają największe oblężenie. Rower od wielu lat jest prawie już tradycyjnym prezentem. Jest też na pewno prezentem, który ucieszy dziecko. Jednocześnie nie powinniśmy popadać w skrajności, rower jest na tyle drogą "zabawką", że jedynie rodzice, dziadkowie lub rodzice chrzestni - jeżeli oczywiście mają fundusze i ochotę - mogą kupić taki prezent.
2
Co roku słyszy się o coraz droższych i wymyślniejszych prezentach. Doszło do tego, że kupujemy dziewięciolatkom, z okazji komunii komputery, aparaty fotograficzne czy nawet motorynki i skutery. Prezenty te wydają się zdecydowanie przesadzone i raczej nie odpowiednie jak na tą okazję.
3
Odpowiednim prezentem z okazji komunii wydaje się niewielki medalik bądź krzyżyk na łańcuszku. Taki prezent nawiązuje do religijnego charakteru Pierwszej Komunii. Dodatkowo cena takiego prezentu wydaje się być rozsądna.
4
Warto pomyśleć także o czymś, co będzie przypominać dziecku dzień jego Pierwszej Komunii. Może to być odpowiedni opisany obrazek lub figurka z wygrawerowanym napisem "na pamiątkę Pierwszej Komunii". Można także podarować dziecku Biblię ze specjalną dedykacją upamiętniającą ten właśnie dzień.
5
Jeżeli zależy nam na tym by nasz prezent się wyróżniał i był zapamiętany możemy np. zafundować dziecku profesjonalną sesję zdjęciową. Będzie to zapewne świetna pamiątka i prezent zarówno dla dziecka jak i dla rodziców.
50 niebanalnych bukietów bez kwiatów
Jak zrobić tort bezowy?
Jaka sukienka na komunię?
Jak przygotować dziecko do pierwszej spowiedzi?
Wskazówki
  • Jeżeli chcesz kupić dziecku książkę religijną i nie wiesz, jaką wybrać, zapytaj katechetę, który przygotowuje dziecko do Komunii. Na pewno poda ci szereg pozycji, które warto kupić. Z pewnością do tego typu książek zaliczają się książki opowiadające żywoty świętych czy książki papieskie czy historyczne np. "Cuda Jezusa".
 3.7/5 (10 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (11)

Nie będzie widoczny na stronie
 
efi5 - 2013-04-23
No cóż byłabym za tym, że jeśli dziecko naprawdę w tym wieku zna znaczenie komunii to niech przystapi do niej skromnie i bez poklasku.Jest to bowiem uroczystość w Kościele katolickim dosyć powszechna i należałoby przystapić do niej z szacunkiem i przede wszystkim pamiętać o znaczeniu tej komunii, a nie kto jakie da prezenty.Polecam skromność i nauczenie dziecka, że każdy ofiarowany prezent jest podarunkiem i należy się z niego cieszyć , bo tak nakazuje dobre wychowanie.Nie byłabym za tym żeby dawać duże kwoty pieniędzy , bo tak nakazuje skromność.
kinga nycz - 2012-01-20
Nasze dziecko otrzymało metalizowaną figurkę dziecka przystępującego do komunii świętej na drewnianej podstawce, tabliczka z wygrawerowaną dedykacją i do tego ramka ze zdjęciem.Ciekawy pomysł;) Można trafić na to wpisując w google metalizacja przedmiotów.
Dev - 2011-06-12
Do Mordimer: akurat ja, kiedy przystępowałam do Komunii nie miałam problemu ze zrozumieniem sedna tej uroczystości. Nie ważne były dla mnie prezenty. Liczył się On, najważniejszy Gość - Bóg. Nie mierz wszystkich swoją miarą i poziomem swojej wiary (o ile takowy posiadasz).
Mamusia - 2011-03-22
hej, uważam że takie małe jeszcze dzieci nie powinny dostawać drogich prezentów bo mogą je zniszczyć bądź zgubić. A chyba nikt nie lubi wyrzucać pieniędzy w błoto?! Ja kupuje dla brata zegarek Casio i klawiaturę Omega która ma duże wyraźne litery i cyfry.
master - 2010-04-28
wszystko na w ww.sunny-tech.pl zapraszamy :)
Mordimer - 2009-06-14
Dzieci w wieku 9 lat są za małe, by zrozumieć co znaczy "komunizowanie". Wszystkie idą do komunii, bo rodzice tak mówią. Z bierzmowaniem jest już inaczej. Zaczynają rozumieć powoli i się buntować. Dzieci mądrzejsze od rodziców. Takie czasy.
A jak na komunię dziecko dostanie gorszy prezent niż jego bogatszy kolega z klasy, to będzie mu przykro. Dlaczego? Bo nie rozumie duchowego znaczenia komunii. Kiedyś dostawało się zegarki, później rowery. Teraz poniżej dobrego sprzętu się nie schodzi. Komunia się skomercjalizowała i straciła swoje znaczenie. I dobrze
Joanna - 2009-04-28
Proponuję "CIEKAWOSTKI I GRY BIBLIJNE" na CD. Cena to ok 70 zł zatem dość przystępna. Pomimo iż gry są o tematyce religijnej to podobają się dzieciom tak jak i inne gry. W pakiecie jest 100 gierek, 1 gra przygodowa, quiz, biblia itp. Można kupić m.in. na pasterz.pl
Mateusz - 2009-04-20
MP3 jest teraz popularnym prezentem komunijnym. Można od razu wgrać na nie piosenki. Niekoniecznie muszą to być strikte religijne pieśni. Proponuję zespół Abba, Vanessa Mae itp.
Róża - 2009-04-17
Gadżety elektroniczne na pierwszą komunię to chyba nie jest najlepszy pomysł. Prawdą jest jednak, że kupowanie ich na tą okazję stało się bardzo popularne.

Po pierwsze - pierwsza komunia święta powinna być sama w sobie prezentem dla dziecka a drogi prezent może ją przyćmić (wyobraź sobie że dostajesz żywego konika i zestaw do karaoke - jak myślisz, który z tych prezentów zostanie ci bardziej w pamięci?). Po drugie pierwsza komunia związana jest z duchowością - rozwojem duchowym. Elektronika i inne nowoczesne wynalazki całkowicie mijają się z samym celem komunii. Kojarzą się one raczej z postępem, cywilizacją, twardą rzeczywistością, gonieniem za karierą i pieniędzmi. Rozwój duchowy powinien się wiązać raczej z nauką pokory, skromności, łagodności. Dzieci jednak są wychowywane coraz częściej w odwrotnym kierunku - aby przetrwać muszą być twarde, silne i bezwzględne.

Prezenty z okazji pierwszej komunii nie powinny być prezentami w dosłownym znaczeniu tego słowa, tylko upominkami przypominającymi dziecku o tym szczególnym przeżyciu. Oznacza to, że upominek nie ma przypominać o tym, że dziecko było w centrum uwagi, że dostało masę prezentów, że cała rodzina je podziwiała, że było dużo jedzenia, tortów i ciastek. Upominek ma przypomnieć o samym przeżyciu i uczuciom związanym z przyjęciem świętego sakramentu, czyli przyjęciem Boga do swojego serca.

Prezenty typu komputery, gadżety elektroniczne, quady itp. mogą być wręczone dziecku z każdej innej okazji - urodzin, zakończenia roku szkolnego czy świadectwa z paskiem.

Niestety może się dziecku zrobić bardzo przykro jeśli jego koledzy i koleżanki będą się chwalić nowymi drogimi zabawkami i dokuczać mu, że ono dostało tylko "jakieś" różańce i książeczki do modlitwy. Dlatego jeśli nie chcemy dać dziecku drogiego prezentu w dniu pierwszej komunii, aby nie przyćmić radości płynącej z samego przyjęcia sakramentu, powinniśmy z nim o tym porozmawiać. Trzeba wytłumaczyć dziecku istniejący konflikt pomiędzy drogimi prezentami a komunią i obiecać, że wymarzony prezent dostanie z innej okazji (np. dostanie laptopa wówczas gdy poprawi swoje oceny z matematyki, będzie miało świadectwo z paskiem, czy za to że nie dostanie żadnej uwagi w szkole do końca roku szkolnego). Powodów do dawania drogich prezentów jest naprawdę wiele i myślę, że świat nie stanie do góry nogami jeśli odpuścimy sobie wręczania ich w dniu pierwszej komunii świętej.

Poza tym musimy nauczyć się dawania prezentów dzieciom. Drogi prezent powinien być "za coś". Dziecko powinno nauczyć się szanować czyjąś pracę i pieniądze wydane na daną rzecz. Zwykle również docenia się bardziej te rzeczy o które trzeba było się postarać i zawalczyć. Dlatego lepiej obiecać dziecku prezent pod warunkiem, że np. poprawi swoje zachowanie; nie będzie dokuczało kotu; pomoże koleżance w nauce itp. Dzięki takiemu dawaniu prezentów dziecko będzie się doskonaliło pod względem duchowym.
Aga - 2009-04-17
Coś jest w tych elektronicznych gadżetach... Tylko co kupić?? Kolejny wielki znak zapytania... Masz rację, trzeba pamiętać o tym, by dziecko znało wartość tego Dnia. Byłam w przykościelnym sklepiku i kupiłam kilka pamiątek idealnych dla komunisty.
Marek - 2009-04-16
Dzieci są teraz bardzo wymagające, czasy się zmieniają, coraz trudniej trafić w ich gusta. Największą popularnością cieszy się chyba jednak elektronika. Warto pamiętać, że zawsze do prezentu dobrze jest dodać coś, co będzie dziecku przypominać o duchowym znaczeniu tej uroczystości. Niech prezenty tego nie "przyćmią"- to rada dla nas rodziców;)
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Deser jest ważnym elementem każdego przyjęcia. Przygotowane przez nas smakołyki skuszą nie tylko dzieci, ale także i...
Jak dobrać deser na imprezę komunijną?
Deser jest ważnym elementem każdego przyjęcia. Przygotowane...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.