juka

Jak pielęgnować jukę?
KrystynaKrystyna - specjalista Tipy.pl

Yucca popularnie nazywana juką swoim pokrojem przypomina palmę, choć botanicznie wcale nią nie jest. Ta niezwykle mocna i duża roślina cieszy się ogromną popularnością i znajduje się w prawie każdym domu. Jest to roślina tania, łatwa w pielęgnacji i jeszcze łatwiejsza do rozmnażania. Poniżej znajdziesz kilka sposobów jak dbać o jukę, aby zawsze była ozdobą Twojego domu.
P

Rzeczy, których potrzebujesz
Odstana woda, Nawóz do roślin doniczkowych lub nawóz specjalnie do juk (do kupienia tutaj), Doniczka gliniana, Ziemia kompostowa, torf i gruby piasek, Miękka ściereczka

1
Juka preferuje stanowiska jasne, nasłonecznione. Potrzebuje jednak częstego wietrzenia. W miesiącach letnich można roślinę trzymać na świeżym powietrzu. Przez cały rok juka może przebywać w temperaturze pokojowej.
2
Juką podlewamy zależnie od potrzeb, używamy do tego celu wody odstanej, najlepiej przez całą noc. Roślina nie wymaga dużej ilości wody, należy podlewać ją umiarkowanie. Zbyt obfite podlewanie może spowodować gnicie korzeni i więdnięcie liści. W okresie zimy najlepiej ograniczyć podlewanie do niezbędnego minimum.
3
Nawożenie stosować od kwietnia do sierpnia raz w tygodniu. Nawóz najlepiej podać z wodą podczas podlewania. Roślinę przesadzać co 2 – 3 lata. Najlepsze są doniczki gliniane, nie należy stosować doniczek plastikowych. Najlepszym podłożem dla juki jest mieszanina ziemi kompostowej, torfu i gruboziarnistego piasku.
4
Jukę rozmnażamy tylko przy wysokiej temperaturze otoczenia i bardzo wysokiej wilgotności powietrza. Zabieg ten można wykonać z sadzonek pędów bocznych. Najlepiej pobierać pędy od roślin starych. Należy obciąć pędy boczne, a następnie poczekać, aż miejsce ciecia obeschnie i lekko się zabliźni. Taki pęd możemy wsadzić do ziemi, aby się ukorzenił.
5
Od czasu do czasu należy usunąć kurz z liści. Przecieraj je miękką, suchą ściereczką. Dzięki temu zabiegowi ułatwisz roślinie prawidłowe oddychanie, poprzez odetkanie maleńkich porów.
?

Wskazówki
* Przy zakupie juki zwróć uwagę na pień, powinien być twardy i nieuszkodzony na całej długości, a liście zdrowe, zielone.
* Dolne liście juki z czasem zaczynają obsychać, należy je wówczas obciąć tuż przy pędzie.

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (21)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

yuko
04.10.2017
Witam
kupiłem ostatnio małą jukę około 40-50cm wysokości. Jest w plastikowej doniczce. Dlaczego gliniana jest lepsza od plastikowej? I czy przesadzić teraz do glinianej większej czy zaczekać do wiosny? Poradzi ktoś to moja pierwsza juka :D Pozdrawiam
Teresa
13.01.2017
Moja 22-letnia juka domowa pięknie zakwitła! Jeszcze nigdy tego nie spotkałam. Kwiat ma długą łodygę a na niej 16 kępek z kwiatkami- w dzień są to różowe kuleczki a w nocy białe kwiatuszki - klejące! Czy ktoś ma też taką? Pozdrawiam.Teresa
megi
05.10.2015
Nie wiem co mnie podkusilo ale przetarlam liscie juki woda z olejem rzepakowym. Juka niszczeje. Posmarowalam z obu stron lisci I pozatykalam pory. Jak sie pozbyc tego oleju z lisci? Jest szansa na uratowanie juki? Bylabym wdzieczna gdyby ktos udzielil rady!
Tu stela
02.09.2015
Przycinanie uschniętych liści daje raczej brzydki efekt i zbiera się tam kurz. Lepiej jest energicznym ruchem zerwać liść. Pozostaje gładka łodyga z efektownym jasnym pasem.
Zapraszam do obejrzenia mojej roślinki
https://plus.google.com/+JerzyGiza/posts/6En2UwFTsa3?pid=6189868507442444386&oid=108277423968209547368
hayabuska
10.11.2012
W pomieszczeniach uprawia się jukkę gwatemalską i jukkę aloesową . W warunkach naturalnych ich wzrost dochodzi nawet do 10 metrów wysokości.
ewa
06.11.2012
Pień mojej juki pękł mi samoistnie /taka mała szczelina w połowie pnia/ i wypływa taka biała piana . Wyrastają nowe listki zielone bardzo delikatne. Nie mam pojęcia co robić może ktoś mi da jakąś radę. Dzięki
bego
03.08.2012
mam dwie yuki,jedna znich to niebieska pienna,jest odporna na mrozy i wysokie temperatury,do tego dracene puszczam im czesto piosenki glori trebi,mariseli,thali,wydaje sie mi ze lubia ta muzyke
moni
30.07.2012
ps miało być drogi osiołku drobna omyłka.
moni
30.07.2012
Drogi grzybku,nie męcz sie tak tylko pień potnij na mniejsze 40 cm kawałki.Każdy posadz w dobrej ziemi,a za jakiś czas będziesz cieszyć się kilkoma pięknymi roślinami, moja znajoma też miała jedną taką dużą a teraz ma kilka pięknych juk.Ja pisałam o mojej juce że pies obgryzł mi wszystkie liście i wiecie co teraz mam jeszcze piękniejszą,wszystkie liście odrosły.
kik
30.07.2012
ja obtarłem liście szmatka zawilgocona moczem od konia i zaczęła pięknie i bujnie rosnąc!