stół na komunię

Jak nakryć stół na przyjęcie komunijne?
SagaSaga - specjalista Tipy.pl

Pęknie nakryty stół stanowi podstawę każdego przyjęcia. Zanim podamy przyrządzone przez nas smakołyki goście powinni zasiąść przy starannie przygotowanych nakryciach. Subtelnie i estetycznie nakryty stół wywrze na gościach pozytywne wrażenie. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak to zrobić.
P

Rzeczy, których potrzebujesz
* Biały obrus
* Talerze
* Kieliszki
* Sztućce
* Serwetki

1
Podstawą każdego nakrycia jest biały obrus. Powinien być dostosowany wielkością do powierzchni stołu, a jego brzegi powinny zwisać z krawędzi stołu równo z wszystkich stron na około 20 cm.
2
Liczba i wielkość talerzy, kieliszków i sztućców zależy od menu. Widelce powinny znajdować się po lewej stronie talerza, a noże i łyżki po prawej. Ząbki widelca powinny być skierowane ku górze, a ostrze noża w kierunku talerza. Położenie sztućców względem talerza wiąże się z przebiegiem posiłków, najpierw używa się tych sztućców, które położone są najdalej od talerza. Łyżeczkę do deserów kładziemy nad talerzem w kierunku widelca.
3
Przy układaniu talerzy powinniśmy zachować następującą kolejność: jako pierwszy na stole powinien znaleźć się duży płaski talerz, na którym ustawiamy talerz na zupę. Jeśli przewidujemy podanie przystawki na płaski talerz układamy talerzyk średniej wielkości, który potem zastępujemy talerzem na zupę. Po sprzątnięciu zastawy obiadowej w wolne miejsce ustawiamy talerzyk deserowy.
4
Szkło ustawiamy powyżej talerza w kolejności od największego do najmniejszego, od lewej do prawej strony. Liczba kieliszków i szklanek zależna jest od serwowanych napojów, przy czym dla każdego napoju przeznaczony jest inny rodzaj szkła. Na przyjęciach komunijnych zazwyczaj nie podaje się mocnych alkoholi, do obiadu i innych ciepłych dań możemy podać kieliszek czerwonego lub białego wina.
5
Nie możemy także zapomnieć o serwetkach używanych podczas obiadu. Jeśli posiłek zaczyna się od przystawki to serwetki układamy na płytkim talerzu. W innym przypadku, złożoną według uznania serwetkę, kładziemy po lewej stronie nakrycia.
6
Stół lub całą salę w której odbywa się przyjęcie komunijne możesz ozdobić emblematami eucharystycznymi, białymi różami oraz białymi kokardami.
Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (6)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

max123
13.05.2012
można skorzystać z gotowych dekoracji w sklepie godan.zawsze najeleganciej prezentuje się biały obrus i delikatne serwetki, nastrojowe subtelne świece i kwiaty. to komunii a i moim zdaniem powinno być elegancko ale skromnie.
iguana
05.05.2011
Proponuję złotą organzę lub fliselinę,do tego serwetki ze złotym kielichem i hostią,białe świece też z symbolem komunijnym w kolorze złota i białe margaretki lub konwalie(mogą być co kawałek w lampkach do wina na wysokiej nóżce).Ja tak zrobię już niedługo...
#2136
04.03.2010
Witam ,jestem po raz pierwszy na tym blogu i mam nadzieje ,że znajdę porady ;-), a mianowicie zbliża się I Komunia Św. mojej córki ,urządzam przyjęcie a ,nie mam kompletnie pomysłu na kolor organzy jaki mam "rzucić" na biały obróz, myśałam o niebieskim,fioletowym-lila,czy żółtym,poradźcie ;-))
od tego też zależy jakie kwiatki dobrać,jakiego koloru??;-)) Dodam ,że zastawa stołowa jest czysto biała.
Mordimer
01.05.2009
Oczywiście Lucyna, że to dobry przekaz. Niech się dziecko od małego uczy, że na tego typu imprezach alkoholu w katolickiej rodzinie nie powinno zabraknąć. Dotyczy to również innych świąt typu Wielkanoc, czy wigilia
Anette
28.04.2009
Myślę że nie powinno się pić tzn upijać. Kieliszek wina do obiadu jest jak najbardziej wskazany. W końcu sam Pan Jezus czynił z wody wino.
lucyna
28.04.2009
Czy powinno się pić na komunijnym przyjęciu?
Czy aby napewno jest to dobry przekaz dla dziecka?