Odwodnienie liniowe

Odwodnienia liniowe
TimoTimo - specjalista Tipy.pl

Ulewne deszcze są przyczyną gromadzenia się sporych ilości wody na terenach przydomowych oraz w ogrodach. Wielkie kałuże utrudniają dojście a często i sam dojazd do domu. Aby uniknąć zbierania się wody na terenie posesji, sugerujemy budowę systemu odwodnienia liniowego, składającego się z korytek oraz studzienek.
1
Odwodnienie przy garażu
Odwodnienie liniowe najkorzystniej jest wykonać przed zagospodarowaniem terenu przydomowego.
2
Projektując przebieg korytek, ich długość oraz stopień wytrzymałości, powinniśmy uwzględnić miejsca (istniejącego lub planowanego) przebiegu alejek, drogi dojazdowej oraz rozplanowanie roślinności.
3
Kolejnym krokiem jest sprawdzenie stopnia nachylenia terenu. W miejscach, gdzie może gromadzić się woda, należy zamontować kanały odpływowe wraz z przykrywającymi je kratkami.
4
Odwodnienie - montaż
Przygotowujemy odpowiednio grunt, w którym zostanie zamontowany system. W tym celu należy wykonać w podłożu szczeliny, w których zostaną umieszczone kanały odpływowe.
5
Montujemy kanały odpływowe na ławie betonowej o grubości ok. 10 cm równocześnie wykonując spadek w ukształtowaniu terenu około 1% (w celu odprowadzenia wody). Dokładność betonowania, jak również jakość użytego betonu, będzie decydować o nośności
6
Budowa odwodnienia liniowego
Poszczególne elementy systemu odwodnienia obsadzamy w betonie. Jako pierwszy należy zamontować najniżej położony element.
7
Kanały odpływowe powinna łączyć studzienka kanału odpływowego połączona pod ziemią z kanalizacją lub studnią.
8
Ostatnią czynnością jest montaż kratek (rusztów). Najwygodniejsze w użyciu są ruszty bez dodatkowych zabezpieczeń, ponieważ w łatwy i szybki sposób możemy pozbyć się gromadzących się w kanale zanieczyszczeń.
?

Wskazówki
* Odwodnienia liniowe są łatwe w wykonaniu (kanały są układane na małej głębokości) oraz w montażu. Zaletą tego rozwiązania jest duża wytrzymałość, dzięki czemu odwodnienia liniowe znajdują zastosowanie również na terenach zwiększonego nasilenia ruchu pojazdów.
* Najbardziej trwałymi systemami odwodnień liniowych są systemy wykonane z PCV z uwagi na ich wysoką trwałość, odporność na korozje, jak również większość detergentów chemicznych.
* Decydując się na wybór systemu odwodnień liniowych należy zwrócić uwagę na szerokość asortymentu oferowanego przez firmę, co pozwoli na odprowadzenie wód opadowych z całego terenu wokół gospodarstwa domowego (kanały z kratami, studzienki pod rynnę itp) oraz na jakość produktów oraz cenę.
* System odwodnień liniowych jest jednym z najbardziej efektywnych rozwiązań dotyczących zabezpieczenia budynków przed gromadzącymi się wodami opadowymi. Odwodnienia liniowe pozwalają na odprowadzenie wód opadowych z terenów takich jak: drogi dojazdowe, podjazdy do garaży, ogrody, chodniki, place, parki czy obiekty sportowe.

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (1)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Tomasz
07.04.2014
takie odwodnienie spełnia w pewnym sensie też rolę dekoracyjną. ja mam wzdłuż podjazdu zamontowany system odwadniający Mealine z Bruk-Betu. korytka i skrzynka zrobione są polimerobetonu . ruszty są ze stali ocynkowanej która bardzo ładnie współgra z kostką brukową.