sadzenie drzewa

Jak posadzić drzewo?
EkologiaEkologia - specjalista Tipy.pl

Posadzenie drzewa to jedna z najlepszych rzeczy jakie człowiek może zrobić dla siebie i całego świata. Drzewa filtrują powietrze którym oddychamy, dają cień oraz schronienie zwierzętom oraz zapobiegają degradacji gleby i zmianom klimatycznym. Jednak drzewa należy sadzić z głową - wziąć pod uwagę rodzaj gleby oraz otoczenie. Poniżej znajdziesz instrukcję jak sadzić drzewa.
1
Kupując drzewko zwróć uwagę na korzenie i korę. Korzeni powinno być co najmniej 4 o dł. około 30cm a kora powinna być gładka i nie mieć przebarwień.
2
Uważaj aby podczas transportu drzewka nie przesuszyć jego korzeni. Aby do tego nie dopuścić obwiń je mokrą szmatką. Drzewko należy jak najszybciej posadzić.
3
Wybierz odpowiednie miejsce. Nie powinno być ono zbyt blisko innego drzewa.
4
sadzenie drzewa
Wybrane miejsce na posadzenie drzewka należy odchwaścić i przekopać na szerokość 2x większą niż szerokość korzeni oraz na głębokość dwóch szpadli.
5
Jeśli ziemia jest nieurodzajna lub nie była bardzo długo uprawiana dobrze jest dodać do niej kompostu (stosunek 1:1) i nawozów mineralnych a następnie wymieszać.
6
Wykop dół, na jego dno nasyp żyzną glebę po czym umieść tam drzewko (wcześniej wyciągnij je z doniczki w taki sposób aby ziemia znajdująca się pomiędzy korzeniami się nie osypała).
7
Drzewkom z odkrytymi korzeniami (wykopywane ze szkółki – sprzedawane bez bryły korzeniowej) trzeba przyciąć uszkodzone i bardzo długie korzenie, rozprostować je i ułożyć w dołku na żyznej glebie. Przytnij również koronę drzewa. Musi istnieć równowaga pomiędzy korzeniami a koroną. Małe korzenie, częściowo zniszczone podczas sadzenia nie będą mogły wyżywić bujnej korony.
8
Obsyp drzewko żyzną ziemią i ją ubij. W okół pnia zrób zagłębienie w ziemi po czym wlej tam wodę i poczekaj aż wsiąknie. Woda spłynie w dół pnia do korzeni dzięki czemu ziemia lepiej do nich przylgnie. Zagłębienie w okół palika nie zakopuj. Będzie ono służyło jako zbiorniczek wody deszczowej.
9
Drzewko przywiąż do palika.
10
Jeśli sadzisz drzewko jesienią obsyp je dookoła kopczykiem ziemi (na wysokość około 30cm) aby uchronić je przed mrozem. Możesz też dodatkowo okryć je sianem, drobnymi gałązkami czy liśćmi. Na wiosnę rozgarnij kopczyk i ponownie wykop koło pnia zagłębienie na wodę.
11
Jeśli chcesz posadzić drzewko w mieście zwróć uwagę na to czy w danym miejscu będzie ono miało dostęp do światła, wody opadowej, czy istnieje przestrzeń potrzebna do wzrostu korony drzewa oraz systemu korzeniowego. Gleby w miastach są bardzo ubogie w powietrze glebowe oraz są bardzo mocno zbite. Często na pewnych głębokościach zalega gruz. Z tego powodu sadząc drzewko w mieście powinno się przygotować ziemię pod sadzonkę oraz ocenić prawdopodobieństwo zalegania gruzu pod ziemią.
Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie