Zapalenie gardła

Jak leczyć zapalenie gardła?

AakritiAakriti - specjalista Tipy.pl
Zapalenie gardła
1 z 10
Zapalenie gardła jest dolegliwością najczęściej występującą późną jesienią, zimą i wczesną wiosną. Bólowi gardła towarzyszy ogólne rozbicie, osłabienie, gorączka czy kaszel. Poniżej znajdziesz listę rzeczy, które pomogą ci złagodzić objawy oraz pokonać chorobę.
1
sposoby na ból gardła - krok 1
Na ból gardła pomogą ci tabletki do ssania lub aerozole, które mają właściwości przeciwzapalne i odkażające błonę śluzową. Środki te dostępne są w aptekach.
2
sposoby na ból gardła - krok 2
Gorączkę pomoże obniżyć ci paracetamol, który mogą stosować również kobiety od 4. msc ciąży, kobiety karmiące jak również noworodki i niemowlęta. Z gorączką możesz sobie radzić również domowymi sposobami, takimi jak picie naparu z lipy lub soku z czarnego bzu (do kupienia tutaj). Sok z czarnego bzu nie jest przeznaczony dla małych dzieci.
3
sposoby na ból gardła - krok 3
Pij dużo płynów, aby regularnie utrzymywać nawilżenie gardła. Nie musisz pić na raz dużych ilości - ważne, aby pić często. Unikaj jednak napojów gazowanych, które mogą dodatkowo podrażnić gardło. Napoje powinny być ciepłe, ewentualnie w temperaturze pokojowej, jednak nie powinny być ani zbyt zimne, ani gorące.
4
sposoby na ból gardła - krok 4
Ból gardła złagodzi również płukanie go wywarami z szałwii lub rumianku.
5
sposoby na ból gardła - krok 5
Przyjmuj duże ilości witaminy C, która wzmocni twój system odpornościowy i pomoże ci szybciej wrócić do zdrowia. Witamina C może być w tabletkach a może być w postaci naturalnej. Źródłem witaminy C jest kapusta, pomidory (jeden duży pomidor pokrywa dzienne zapotrzebowanie na wit. C w 60%), porzeczki, papryka czy owoce cytrusowe (o czym zapewne wiesz). Najlepszym naturalnym źródłem witaminy C jest acerola (jeden owoc zawiera jej tyle, co kilogram cytryn!).
6
sposoby na ból gardła - krok 6

Bardzo dobry na przeziębienia i na gardło jest syrop z cebuli (przepis na syrop z cebuli), miód i czosnek. Starym sposobem naszych babć jest picie na noc kubka ciepłego mleka z 2 łyżeczkami miodu i wciśniętym do środka 1 ząbkiem czosnku.

7
sposoby na ból gardła - krok 7
Nawilżaj pomieszczenie. Zarówno ujemna temperatura zimą jak i grzejniki sprawiają, że powietrze jest bardzo suche a to sprzyja podrażnieniu gardła. Jak już zostało wspomniane ulgę przynosi częste nawilżanie gardła poprzez picie dużej ilości płynów jednak można to osiągnąć również poprzez wdychanie wilgotnego powietrza. Im więcej wilgoci w powietrzu tym lepiej. Jeśli nie masz nawilżacza powietrza połóż na kaloryfer mokry ręcznik i "podlewaj" go co kilka godzin.
8
sposoby na ból gardła - krok 8
Nie wychodź z domu, jednak staraj się przebywać w przewietrzonych pomieszczeniach. Wysoka temperatura w domu jak i zarazki utrudnią powrót do zdrowia. Wietrz przynajmniej raz dziennie, jednak nie siedź na przeciągach.
9
sposoby na ból gardła - krok 9
Podczas zapalenia gardła postaraj się maksymalnie ograniczyć palenie papierosów oraz spożywanie ostrych posiłków. Zarówno dym tytoniowy jak i ostre przyprawy podrażniają zainfekowane gardło i spowalniają powrót do zdrowia. Jeśli nie palisz to unikaj przebywania w zadymionych pomieszczeniach.
Strona 1 z 10

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (1)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Marta
11.10.2017
można zawsze najpierw sprawdzić domowe sposoby. Ja raczej staram się od tego zacząć.