uszczelnianie okna

Jak uszczelnić okna na zimę?

Berna - specjalista Tipy.pl
uszczelnianie okna
1 z 8
W okresie jesienno-zimowym koszty utrzymania domu znacznie rosną. Jest to związane z rozpoczęciem sezonu grzewczego i rosnącymi kosztami ogrzewania. Kluczową sprawą w tej kwestii są szczelne okna. Jeśli twoje pozostawiają w tym temacie wiele do życzenia, przeczytaj jak je uszczelnić. Dzięki temu twoje pieniądze nie uciekną przez nie jak ciepłe powietrze.
P

Rzeczy, których potrzebujesz
* silikon (przezroczysty do uszczelniania szyb)
* silikon akrylowy lub pianka montażowa do uszczelniania ram okiennych
* taśma malarska
* nożyczki
* skrobak uniwersalny
* szmatki

1
uszczelnianie silikonem

Określanie rodzaju nieszczelności

Okno może być nieszczelne na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest nieszczelność między szybą, a ramą okienną. Tego typu nieszczelność usuniemy w łatwy sposób za pomocą przezroczystego silikonu.
Nieszczelne może być również miejsce styku ramy okiennej z murem. W tym przypadku stosujemy piankę montażową lub silikon akrylowy.

2
uszczelnianie krawędzi między szybą a ramą

Uszczelnianie szyby

Krawędzie okna w miejscu styku szyby z ramą wyczyść wilgotną szmatką, najlepiej zwilżoną spirytusem salicylowym. Wytrzyj je do sucha. Silikon zamontuj do specjalnego pistoletu i nanieś go wzdłuż styku szyby z ramą okienną. Nie używaj zbyt dużej ilości silikonu, nakładaj go tylko tyle, by wypełnić miejsce łączenia. Poczekaj pół godziny, aż silikon wyschnie.

3
uszczelnianie ramy okiennej - krok 3

Oczyszczanie ramy okiennej

Za pomocą skrobaka usuń stare uszczelnienie, znajdujące się na styku ramy okiennej z murem. Usuń resztki uszczelnienia za pomocą czystej szmatki. Dokładnie oczyść rogi ramy.

4
uszczelnianie ramy okiennej - krok 4

Przygotowania do uszczelnienia

Wzdłuż całej ramy przyklej długie pasy taśmy malarskiej. Oklej nią każdy z czterech boków ramy okiennej.

Jeśli do uszczelniania masz zamiar użyć pianki montażowej, ten krok możesz pominąć.

5
uszczelnianie ramy okiennej - krok 5

Uszczelnianie ramy

Zaczynając od góry okna, nanieś w miejscu styku ramy z murem silikon akrylowy. Wyciśnij z tubki długi, jednorodny pas silikonu, tak by wypełnić szczelinę na całej długości.

Jeśli uszczelniasz ramę pianką montażową, pamiętaj, by nie nakładać jej zbyt dużo, ponieważ zasychając zwiększa ona swoją objętość.

6
uszczelnianie ramy okiennej - krok 6

Usuwanie nadmiaru silikonu

Wilgotną szmatką usuń nadmiar silikonu. Pozostaw go do wyschnięcia na godzinę.

Jeśli zdecydowałeś się na uszczelnianie pianką, pozostaw ją do całkowitego wyschnięcia, a gdy tak się stanie, jej nadmiar odetnij nożykiem.

7
uszczelnianie ramy okiennej - krok 7

Usuwanie taśmy

Gdy silikon wyschnie, użyj ostrza nożyczek i zrób na nim cienką linię w miejscu styku z taśmą malarską. Ostrożnie oderwij taśmę i pozostaw silikon do całkowitego wyschnięcia na 24 godziny. W tym czasie nie otwieraj okna i unikaj kontaktu silikonu z wodą.

Strona 1 z 8

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (6)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Adriatka
Dzisiaj 08:49
Ekipa remontowa powinna zadbać o dobry montaż, ale jeśli coś już poszło nie tak, to musimy na własną rękę uszczelniać już nieco domowymi sposobami.
meybe
Dzisiaj 08:10
takie uszczelnianie to jak łatanie w kółko starych spodni, i tak będą się rozłazić i ciągle drzeć. Zamiast ciągle uszczelniać, lepiej po prostu wynająć ekipę fachowców, niech zamontują te okna raz a porządnie. Tyle w temacie.
mk84
Dzisiaj 09:01
Jak chcecie mieć pleśń i wilgoć w domu, to śmiało uszczelniajcie wszystko.
mojacorka1987
Dzisiaj 09:01
Mam stare drewniane okna ( na nowe mnie nie stać) w niektórych nie ma deseczek które chronią przed deszczem ale to nic,najgorsze jest że gdy jest mróz to bożego świata przez nie nie widać,tak są zamarznięte Czy jest sposób aby je uszczelnić? Ogólnie uszczelniam je przed uciekaniem ciepła z mieszkania ale jak wiadomo to nie wystarcza....Pozdrawiam
ss
Dzisiaj 09:01
jedzcie szczaw i mirabelki
zenobiusz
Dzisiaj 12:43
dzięki za cynk interia frajernia