Lany Poniedziałek

Tradycja lanego poniedziałku

Marcela86Marcela86 - specjalista Tipy.pl
Lany Poniedziałek
1 z 4
Lany poniedziałek, Śmingus Dyngus, Oblewanka, Polewanka, Dzień Świętego Lejka są to tradycyjne nazwy poniedziałku wielkanocnego. W dzień ten od rana możemy bezkarnie oblewać wodą wszystkich i wszystko dookoła. Polewanie się wodą wywodzi się z pogańskich praktyk i jest symbolem budzenia się przyrody do życia oraz oczyszczenia się z grzechu.

W poniedziałek rano gospodarze kropią swoje pola wodą święconą wierząc w przyszłą obfitość plonów. Tradycyjnie w lany poniedziałek robiono sobie nawzajem różne psikusy. Wyciągano bramy z zawiasów i przenoszono je w inne miejsca, chowano sobie narzędzia rolnicze.
P

Rzeczy, których potrzebujesz
* Dużo wody
* Pistolet na wodę, psikawki, wiadro

1
Lany Poniedziałek
Sikawki, zabawki na wodę

Większość osób preferuje użycie specjalnie do tego celu skonstruowanych zabawek jak pistolety na wodę, jajka itp. Są one dość wygodne w użyciu, jednak mało efektywne (jeśli patrzeć na to z punktu widzenia ilości jednorazowo wylanej wody na przeciwnika). Największą zaletą używania zabawek na wodę jest możliwość szybkiego poruszania się razem z nimi. Z roku na rok można kupić coraz doskonalszą broń wodną, zatem sugerujemy wybór właśnie tej metody świętowania lanego poniedziałku.
2
Lany Poniedziałek
Wiadra

Jest to prawdopodobnie najstarsza metoda oblewania. Oblanie kogoś wodą z wiadra jest z pewnością najbardziej drastyczną metodą kultywowania lanego poniedziałku zwłaszcza, gdy woda ma temperaturę bliską 0°C. Z racji, że wiadro z wodą jest dosyć ciężkie i wymaga sporo siły podniesienie go i oblanie przeciwnika, metodę tą najlepiej jest praktykować na zaspanych osobach. Będziemy mieli czas na przygotowanie się. Oblanie z wiadra stosuje się prawie wyłącznie poprzez zaskoczenie.
3
Balony z wodą
Balony z wodą

Przygotowanie amunicji jest dość pracochłonne. Najpierw należy zakupić sporą ilość balonów a następnie wszystkie napełnić wodą. Użycie balonów z wodą gwarantuje nam jednak dużo większy zasięg rzutu. Balony z wodą najlepiej się sprawdzają wówczas, gdy mamy do dyspozycji “bazę”. Ciężko jest poruszać się z większą liczbą balonów z wodą. Najlepszym miejscem, z którego możemy wyrzucać pociski są: okna domów i bloków (szczególnie te na wyższych piętrach) oraz okna samochodów.
?

Wskazówki
* Nie oblewajmy ludzi idących do kościoła ani ludzi w podeszłym wieku.
* Nie róbmy nikomu na złość - “nie rób drugiemu co Tobie nie miłe”. Jeśli widzimy kogoś na ulicy z przestraszoną miną - nie wylewajmy na niego całej wody jaką mamy w posiadaniu. Nie wykorzystujmy tego święta, aby zrobić komuś na złość lub wyrządzić krzywdę. Do oblania wystarczy nawet parę kropel.

!

Uwaga!
* Nie oblewajmy absolutnie nikogo na ulicy lub pod domem jeśli jest niska temperatura. Nie należy nikomu wyrządzić krzywdy.

Strona 1 z 4

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (4)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

zuzia
11.03.2015
debilna zabawa, zwlaszcza jak Wielkanoc wypada w marcu i jest zimno
5z6y
29.04.2011
Co to za religia jeśli są w niej obrzędy pogańskie. Czy odrobina kwasu nie zakwasi całego ciasta? Ana
Milosc
26.04.2011
jest taki zwyczaj, że należy przede wszystkim oblewać panny. Im bardziej dziewczyna zmoknie, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że nie zostanie starą panną.
ziomek
25.04.2011
Czy w lany poniedziałek powinno lać sie panny?