ćwiczenia na RZS

Reumatoidalne zapalenie stawów – ćwiczenia. Cz. I·

JudymJudym - specjalista Tipy.pl
ćwiczenia na RZS
1 z 10
Cierpisz na reumatoidalne zapalenie stawów? Zapewne teoria mówiąca, że aktywność fizyczna zmniejsza ból i dodaje energii wydaje ci się zmyślona. Jest to jednak prawda. Brak ruchu to dla twoich stawów wyrok. Zmniejsza ich ruchomość i elastyczność, deformuje je. Regularne ćwiczenia pomagają cofnąć sztywność stawów, budują mięśnie i zwiększają sprawność organizmu. Ćwicząc regularnie zaczniesz czuć się lepiej i wolniej będziesz się męczyć. W poniższym artykule znajdziesz propozycje ćwiczeń polecanych przy reumatoidalnym zapaleniu stawów. Drugą część sugerowanych ćwiczeń poznasz natomiast czytając artykuł "Reumatoidalne zapalenie stawów – ćwiczenia. Cz. II". Przed przystąpieniem do ich wykonywania skonsultuj się jednak z lekarzem, by mieć pewność, że są one dla ciebie odpowiednie.
1
RZS ćwiczenia - aerobik

ĆWICZENIA AEROBOWE I OPOROWE

Lekki aerobik


Zwiększa wytrzymałość, wzmacnia kości i mięśnie nóg. Ćwiczenia, które możesz wykonywać to wchodzenie po schodach, maszerowanie, taniec i ćwiczenie na nieobciążających maszynach cardio, np. orbitreku.

Zacznij od ćwiczenia przez kilka minut dziennie, codziennie, w miarę możliwości stopniowo zwiększając czas. Twoim ostatecznym celem powinny być ćwiczenia w umiarkowanym tempie, wykonywane przez 30-60 minut, przez większość dni tygodnia.

2
RZS ćwiczenia - wzmacnianie mięśni

Wzmacnianie mięśni i kości

Dwa do trzech razy w tygodniu wykonuj ćwiczenia oporowe w celu wzmocnienia mięśni i zwiększenia ruchomości stawów. Silniejsze mięśnie zmniejszają ból stawów, ponieważ lepiej je podtrzymują. Ćwiczenia wzmacniające dodatkowo zwiększają metabolizm i pomagają ci pozbyć się zbędnych kilogramów.

Stosuj taśmy do ćwiczeń oporowych, hantle lub wybierz się do siłowni i poproś trenera, żeby pokazał ci jak korzystać ze specjalnego sprzętu do ćwiczeń oporowych.

3
RZS ćwiczenia - pływanie

Pływanie

Pływanie to doskonały sposób na polepszenie funkcjonowania wszystkich stawów oraz na wzmocnienie kręgosłupa. Jego zaletą jest to, że w żaden sposób nie obciąża ono stawów. Zacznij spokojnie, pływając kilka minut w basenie z podgrzewaną wodą. Żeby stopniowo oswoić się z wodą, wspomagaj się deską do pływania. Powoli zwiększaj czas spędzony w wodzie, by docelowo spędzać na basenie 30 minut dziennie.

4
RZS ćwiczenia aerobowe

Zdrowe ciało, zdrowe serce

Ćwiczenia aerobowe pomagają utrzymać w zdrowiu całe ciało oraz wzmacniają serce. Jest to szczególnie istotne w przypadku chorych na reumatoidalne zapalenie stawów. Osoby te często cierpią na choroby serca, zatem aerobik jest doskonałym sposobem, by zmniejszyć ryzyko zachorowania. Ćwiczenia aerobowe zmniejszają ciśnienie krwi i obniżają poziom cholesterolu. Maszerowanie, taniec i wchodzenie po schodach pomagają zapobiegać osteoporozie, która często towarzyszy reumatoidalnemu zapaleniu stawów.

5
RZS ćwiczenia izometryczne

ĆWICZENIA IZOMETRYCZNE

O ile trening siłowy jest dla stawów bolesny, ćwiczenia izometryczne są doskonałym sposobem na budowanie mięśni bez obciążania ich. Polegają one na napinaniu mięśni bez ich rozciągania. Z tego powodu są bardzo często stosowane w rehabilitacji i szczególnie polecane osobom cierpiącym na reumatoidalne zapalenie stawów. W kolejnych krokach znajdziesz kilka przykładów takich ćwiczeń.

6
RZS ćwiczenia klatki piersiowej

Izometryczny skurcz klatki piersiowej

Ramiona umieść na wysokości klatki piersiowej i dociśnij do siebie wewnętrzną stronę obu dłoni. Zrób to tak mocno, jak to możliwe. Utrzymaj nacisk przez 5 sekund, a na kolejne 5 sekund rozluźnij go. Powtórz ten zestaw 6 razy. Z czasem zwiększaj czas nacisku do 10, a następnie do 15 sekund. Jeśli podczas wykonywania tego ćwiczenia odczuwasz ból stawów, poproś trenera lub rehabilitanta, żeby pokazał ci inne ćwiczenia izometryczne klatki piersiowej.

7
RZS ćwiczenia ramion

Izometryczne rozciąganie ramion

Stań prosto i oprzyj się o ścianę, ramiona wzdłuż ciała. Nie zginając rąk w łokciach, dociśnij ramiona do ściany. Wytrzymaj 5 sekund i rozluźnij mięśnie. Zrób 10 powtórzeń. Jeśli ćwiczenie to sprawia ci ból, poproś rehabilitanta lub trenera o pokazanie ci innych izometrycznych ćwiczeń ramion.

8
RZS ćwiczenia ud

Ćwiczenia ud

Ćwiczenie to jest bardzo ważne, ponieważ wzmacnia mięśnie ud, które mają największy wpływ w odciążaniu kolan.

Usiądź na podłodze lub na łóżku, jedna noga prosto, druga zgięta w kolanie. Następnie mocno napnij mięśnie uda wyprostowanej nogi. Wytrzymaj w tej pozycji 6 sekund. Rozluźnij mięśnie i powtórz ćwiczenie. Teraz zmień nogę i w analogiczny sposób wykonaj 2 powtórzenia. Z czasem zwiększaj liczbę powtórzeń do 5, 10, a docelowo 15 na każdą nogę. Ćwicz dwa razy dziennie. Tak jak w przypadku poprzednich ćwiczeń, jeśli odczuwasz ból stawów, skonsultuj się z rehabilitantem lub trenerem w celu ustalenia innego ćwiczenia na mięśnie ud.

9
Przeczytaj też drugą część artykułu:

Reumatoidalne zapalenie stawów – ćwiczenia. Cz. II

Strona 1 z 10

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (2)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

ewaradecka
31.01.2019
Jestem osobą aktywną i ból stawów pojawiał się coraz częściej. Lekarz przepisał mi naturalny preparat i i to był strzał w 10. Ból szybko zniknął, a teraz stosuję go profilaktycznie.
Sławomir
01.03.2018
Siemka ja na rzs polecam ruch mnie pomógł rower . Choruje 12 lat na rzs od trzech jeżdżę na rowerze i trekingu i stacjonarnym pomaga naprawdę.