RZS - ćwiczenia

Reumatoidalne zapalenie stawów – ćwiczenia. Cz. II·

JudymJudym - specjalista Tipy.pl
RZS - ćwiczenia
1 z 10
Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba bardzo bolesna, która stopniowo coraz bardziej upośledza czynności motoryczne. Ból i sztywność stawów z czasem stają się nie do zniesienia. Zamiast łagodzić objawy kolejną dawką leków, można pomóc sobie uprawiając łagodną aktywność fizyczną. Zwiększenie ruchomości stawów i wzmocnienie mięśni pozwoli nam na dłużej zachować sprawność i znacznie złagodzi przebieg choroby. Można wykonywać różne grupy ćwiczeń. O zalecanych w przypadku RZS ćwiczeniach aerobowych i oporowych przeczytasz w tym artykule "Reumatoidalne zapalenie stawów – ćwiczenia. Cz. I". Poniżej natomiast poznasz drugą grupę ćwiczeń na reumatoidalne zapalenie stawów – ćwiczenia rozciągające. Zachęcam cię do ich wypróbowania.
1
RZS ćwiczenia rozciągające - krok 1

ĆWICZENIA ROZCIĄGAJĄCE – STRETCHING

Regularne rozciąganie jest bardzo istotne dla zwiększenia elastyczności i ruchomości stawów. Żeby złagodzić ból i sztywność stawów, przed i po stretchingu weź ciepłą kąpiel lub zrób sobie gorący okład. Przed przystąpieniem do ćwiczeń rozciągających zrób również lekką rozgrzewkę, np. 10-minutowy marsz. Zmniejszysz w ten sposób ryzyko urazów. W każdej przedstawionej obok pozycji wytrzymaj 30 sekund, nie poruszając się przy tym. Jeśli nie jesteś w stanie złączyć razem obu rąk, użyj do pomocy ręcznika zwiniętego w rulon i chwyć jego końce rękami.

2
RZS ćwiczenia rozciągające - krok 2

Rozciąganie palców

Wyciągnij ręce przed siebie, dłonie skieruj wewnętrzną stroną w dół. Zegnij palce tak, by złożyć dłonie w pięść. Następnie rozprostuj palce. Zrób to tak mocno, jak to możliwe. Powtarzaj to ćwiczenie kilkukrotnie, stopniowo zwiększając liczbę powtórzeń aż do 20. Ćwicz w ten sposób dwa razy dziennie. Z czasem zwiększ siłę nacisku, używając piankowej piłki wielkości piłeczki do tenisa. Zaciskaj na niej palce, a następnie rozluźniaj je tak jak poprzednio.

3
RZS ćwiczenia rozciągające - krok 3

Rozciąganie nadgarstków

Żeby wykonać to ćwiczenie, musisz usiąść przy stole lub biurku. Połóż na blacie lewe przedramię, a twoja dłoń niech zwisa z krawędzi stołu. Prawą ręką chwyć palce lewej dłoni i powoli odegnij ją do góry w nadgarstku, a następnie – również powoli – z powrotem nachyl w dół. Odginaj dłoń do maksymalnej pozycji nie sprawiającej ci jeszcze bólu. To samo powtórz dla drugiej ręki. Docelowo zwiększaj liczbę powtórzeń do 20, ćwicząc dwa razy dziennie.

4
RZS ćwiczenia rozciągające - krok 4

Rozciąganie łokci

Prawą rękę unieś równolegle do podłogi, wewnętrzną stronę dłoni skieruj do góry. Lewą ręką chwyć palce prawej dłoni i odegnij dłoń w dół, w kierunku podłogi. Wytrzymaj przez 30 sekund. Teraz zrób podobne ćwiczenie, tym razem unosząc prawą rękę tak, by wewnętrzna strona dłoni była skierowana w dół. Chwyć palce prawej ręki i tak jak poprzednio skieruj je w stronę podłogi. Wytrzymaj kolejne 30 sekund, a następnie wykonaj te ćwiczenia dla drugiej ręki.

5
RZS ćwiczenia rozciągające - krok 5

Obroty bioder

Usiądź lub połóż się na podłodze lub łóżku. Nogi wyciągnij przed siebie i lekko je rozchyl. Nie uginając kolan, obróć je do wewnątrz tak, by palce stóp zetknęły się ze sobą. Wytrzymaj 5 sekund, a następnie rozchyl nogi do pozycji wyjściowej. Pozostań w niej przez kolejne 5 sekund. Stopniowo zwiększaj liczbę powtórzeń do 5, 10, a docelowo 20. Ćwicz dwa razy dziennie.

6
RZS ćwiczenia rozciągające - krok 6

Rozciąganie stóp

Nachyl się w stronę ściany i oprzyj o nią dłonie. Jedną nogą zrób wykrok do przodu, drugą przesuń do tyłu. Teraz, trzymając pięty twardo na podłodze, pochyl się do przodu. Poczujesz jak naprężają się mięśnie łydki i ścięgno Achillesa, znajdujące się z tyłu kostki. Wytrzymaj 30 sekund. Zrób trzy powtórzenia, a następnie zmień nogi.

7
RZS ćwiczenia - Tai Chi

TAI CHI

Tai Chi pomaga osobom cierpiącym na reumatoidalne zapalenie stawów zwiększyć zakres ruchów, poprawić elastyczność, wzmocnić mięśnie, a co za tym idzie – wypracować lepszą równowagę. Technika ta koncentruje się na oddechu i wewnętrznym wyciszeniu, przynosząc nie tylko korzystne efekty dla ciała, ale i dla ducha.

8
RZS ćwiczenia, których unikać

Jakich ćwiczeń unikać?

Unikaj intensywnego wysiłku fizycznego, np. joggingu, biegania, gry w tenisa na twardym podłożu. Każda z tych aktywności dodatkowo obciąży twoje stawy. Nie zaleca się też podnoszenia ciężarów, gry w koszykówkę, ani w siatkówkę. Jeśli jednak koniecznie chcesz uprawiać którąś z tych dyscyplin, obowiązkowo skontaktuj się najpierw z lekarzem.

9
Przeczytaj też pierwszą część artykułu:

Reumatoidalne zapalenie stawów – ćwiczenia. Cz. I
Strona 1 z 10

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (2)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Ewa
01.01.2019
Jak można dostać opis ćwiczen tak, aby można wydrukować i systematycznie ćwiczyć . Do tego na RZS powinno stosować się dietę ? Prosba o komentarz , pozdrawiam, E.F.
annqq
01.07.2012
Wszystkim z takimi dolegliwościami polecam kąpiele lecznicze. ja używam do tego soli bocheńskiej. bardzo dobrze wzmacnia stawy i kości.