Fototapeta

Jak nakleić fototapetę?
MatMat - specjalista Tipy.pl

Zanim przystąpisz do naklejania fototapety dokładnie ją obejrzyj czy nie ma wad. Jeśli są to ją wymień na nową. Fototapeta składa się z fragmentów, których krawędzie się ze sobą pokrywają, przez co naklejamy je na zakładkę. Są również znaczniki, które sprawiają, że naklejanie jest o wiele łatwiejsze.
1
Przygotuj pomieszczenie

Ściągnij gniazdka, wyłączniki, listwy przypodłogowe i wyciągnij gwoździe ze ścian. Zabezpiecz również kable. Podłogę przy ścianie wyłóż folią i zabezpiecz ją taśmą malarską.

2
Przygotowujemy ścianę

Najpierw należy zaszpachlować odpryski i nierówności a następnie wygładzamy ścianę specjalną siatką lub papierem ściernym. Przed przyklejeniem fototapety upewniamy się, że ściana jest całkowicie sucha i czysta.


Jeśli ściana jest świeża, pokryta chłonnym materiałem budowlanym wówczas należy ją koniecznie przed przyklejeniem fototapety zagruntować lub pomalować klejem do tapet zmieszanym z wodą. Jeśli ściana jest pomalowana farbą wówczas przecieramy ją delikatnie papierem ściernym. W przypadku kiedy na ścianie jest stara tapeta to należy ją ściągnąć, zaś gdy ściana jest zawilgocona wówczas powinniśmy ją pomalować wodoszczelną zaprawą.

3
Wyznaczenie miejsca na ścianie

Na ścianie zaznaczamy ołówkiem pionowe lub poziome linie, aby wyznaczyć miejsce przyklejenia tapety. Aby narysować pionową linię przyda nam się nitka obciążona np. gumką do mazania.

4
Przygotowanie kleju

Do fototapety najlepsze są kleje do tapet na podłożu papierowym (jeśli fototapeta nie jest samoprzylepna). Klej przygotuj według instrukcji na opakowaniu.

5
Przygotuj fototapetę

Fototapetę połóż całą na ziemi zadrukowaną stroną do dołu. Sprawdź czy fototapeta drukowana jest na zakładkę. Jeśli tak, to pamiętaj o tym podczas przykleniania. Jeśli nie to krawędzie powinny się idealnie równo ze sobą stykać.

6
Pomaluj klejem ścianę

Rozrobionym klejem pomaluj równomiernie wyznaczony obszar na ścianie (według instrukcji na opakowaniu). Poczekaj, aż klej przeschnie i ściana w dotyku będzie podobna do lepkiej strony naklejki. Jeśli klej będzie zbyt rzadki to może rozpulchnić fototapetę.

7
Przyklejanie fototapety

Zacznij przyklejanie fototapety od strony okna czy drzwi lub mebla np szafki. Pozostaw sobie margines, który będzie można później przyciąć. Dzięki temu unikniesz krzywego przyklejenia. Przyklejaj fototapetę od góry w dół. Rób to powoli, dokładnie dociskając fototapetę gumowym wałkiem do tapet od środka ku krawędziom, kierując się w dół.

8
Usuwanie pęcherzyków powietrza

Przyklejając tapetę używaj wałka, który pozwoli ci uniknąć większych pęcherzy. Te mniejsze, które pozostaną powinny zniknąć po wyschnięciu tapety. Jeśli nie ma takiej konieczności to nie nakłuwaj pęcherzy igłą.

9
Prace wykończeniowe

Usuń nadmiar tapety ostrym nożykiem. Za pomocą nożyka wytnij również otwory na gniazdka. Wycięcie powinno być mniejsze niż mocowany później element

Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie