seler

Jakie właściwości ma seler?

healther - specjalista Tipy.pl
seler
1 z 13

Seler jest troszeczkę niedoceniany, a szkoda. Ma on bowiem wiele zalet i może w znacznym stopniu przyczynić się do naszego zdrowia. Przypatrzmy się składnikom odżywczym znajdującym się w selerze: bardzo wysoka zawartość witaminy C oraz błonnika, dobre źródło potasu, kwasu foliowego, witaminy B6, B2, B1, wapnia czy sodu. Seler zawiera bardzo niewiele kalorii, jest polecany wszystkim osobom na diecie. Jakie więc właściwości ma seler? Jakie korzyści przyniesie naszemu organizmowi i ogólnemu samopoczuciu dzięki swojemu składowi? Przeczytaj poniższy artykuł i wprowadź seler do swojej diety. Możesz sobie chrupać łodygi selera jako przekąskę, dodać je do sałatki z kurczakiem lub tuńczykiem czy wykorzystać, by nadać niepowtarzalny smak zupie.

1
właściwości selera naciowego - krok 1

Nieświeży oddech. W sumie każdy produkt dobry dla naszego zdrowia, jest też dobry dla naszego oddechu. Ale to właśnie seler pomoże pozbyć się nieświeżego oddechu. Większość naukowców uważa, że główną przyczyną problemów ze świeżym oddechem jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Jeśli nie poświęcasz tej higienie wystarczającej uwagi, nie pomoże nawet seler. Pamiętaj o codziennym szczotkowaniu zębów, używaj nici dentystycznej i... jedz seler. Seler pomoże na dwa sposoby: jego szorstkość pomoże pozbyć się bakterii z tyłu języka, a naturalne włókna biorą czynny udział w czyszczeniu zębów. W skrócie: jeśli zapomnisz umyć zęby schrup selera.

2
właściwości selera naciowego - krok 2

Infekcje pęcherza moczowego. Seler jest naładowany składnikami przeciwbólowymi, przeciwzapalnymi i moczopędnymi dlatego świetnie sprawdzi się w walce z zapaleniem pęcherza i różnymi jego infekcjami. Ponadto seler wpłynie na mocz poprawiając jego jakość i ilość.

3
właściwości selera naciowego - krok 3

Zapalenie kaletki maziowej. Seler działa jak inhibitor COX-2 (inhibitor to związek powodujący zahamowanie lub spowolnienie jakiejś reakcji chemicznej). COX-2 to enzym, który bierze czynny udział w procesie zapalnym napędzając go i zwiększając kilkukrotnie. Seler jest w naturalny sposób wchodzi w reakcję z COX-2 zmniejszając jego ilość, a tym samym zmniejszając stan zapalny. Jeśli masz więc problemy z zapaleniem kaletki stawowej czy innymi zapaleniami kostnymi jedz seler.

4
właściwości selera naciowego - krok 4

Rak. Jednym z czynnych składników selera jest kumaryna. Udowodniono, że jest ona bardzo efektywna w zapobieganiu tworzenia się komórek rakowych oraz pobudzaniu aktywności niektórych białych krwinek, które biorą udział w walce z komórkami rakowymi.

5
właściwości selera naciowego - krok 5

Infekcje grzybicze. Seler jest odporny na patogeny podczas przechowywania ponieważ zawiera naturalne środki grzybobójcze, większość z nich została zidentyfikowana i nazwana. Jeśli często łapią Cię infekcje grzybicze lub aktualnie z jakąś walczysz jedz łodygę selera codziennie i pozbądź się grzyba w naturalny sposób.

6
właściwości selera naciowego - krok 6

Podagra, dna. Inhibitory COX-2 zawarte w selerze pomagają również obniżyć poziom kwasu moczowego, który jest główną przyczyną podagry. Jedz nawet do czterech łodyg selera dziennie, aby pozbyć się ataków choroby. Możesz też przygotować sobie herbatę zalewając wrzątkiem łyżeczkę zmiażdżonych nasion selera. Pozostaw nasiona na 10 do 20 minut po czym wypij.

7
właściwości selera naciowego - krok 7

Katar sienny. Seler znajduje się w czołówce produktów, które łagodzą objawy alergii. Na tej samej liście znajdują się także marchewka, imbir, mięta pieprzowa, pietruszka, tymianek, rumianek i kapusta.

8
właściwości selera naciowego - krok 8

Wysokie ciśnienie krwi. Zawarta w selerze kumaryna bierze udział w obniżaniu ciśnienia krwi. Podgryzaj więc łodygi selera lub spożywaj je w formie dodatków do różnych dań. Unormowane ciśnienie krwi to również brak migren.

9
właściwości selera naciowego - krok 9

Niestrawność. Masz problemy żołądkowe i dręczy Cię niestrawność? Jedz seler! Seler zawiera składniki, które zapobiegają powstawaniu gazów, burczeniu w jelitach. Czujesz się lekko, nie męczysz się i nie musisz martwić się, że 'coś' Ci umknie w towarzystwie.

10
właściwości selera naciowego - krok 10

Utraty pamięci. Dzięki luteolinie, której seler zawiera dość dużo reakcje zapalne w mózgu są kontrolowane. Ponadto udowodniono, że luteolina pomaga nam w walce z chorobą Alzheimera, stwardnieniem rozsianym, chorobami serca czy nowotworami. Czy ktoś jeszcze może mi powiedzieć, że nie warto jeść selera?

11
właściwości selera naciowego - krok 11

Menopauza. Jeśli ciężko przejść Ci przez menopauzę, dokuczają Ci bardzo uderzenia gorąca i zimna jedz seler. Najlepiej jeśli będziesz go łączyć z koperkiem, kminkiem czy anyżem. Poczujesz się lepiej a dolegliwości nie będą już takie uciążliwe. Wszystko to za sprawą anetolu i luteoliny.

12
właściwości selera naciowego - krok 12

Zapalenie płuc. Seler znany jest ze swoich właściwości łagodzących stany zapalne, dzięki czemu świetnie nadaje się do walki z chorobami o charakterze zapalnym. Dzięki temu, iż jest po prostu naładowany antyoksydantami, witaminami i minerałami szybko i sprawnie radzi sobie w walce z bakteriami, wirusami i zapaleniami. Jedz dużo selera, gdy masz zapalenie płuc. Już przy pierwszych objawach przeziębienia zwiększ spożywanie selera, aby w ogóle nie pozwolić na rozwój choroby.

Strona 1 z 13

Powiązane porady

winogrona
koktail proteinowy
woda z cytryną

Podobne porady

Komentarze (4)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

mj
18.12.2015
Polecam zdrową zupę z selera przepis TU
karola
29.09.2015
Mój drogi na zdjęciu jest pokazany właściwy seler o którym jest mowa w tekscie a mianowicie seler naciowy! Tak wiem jest on mało popularny wiec każdy ma w glowie ten biały okrągły na myśli.
REX
24.08.2015
Skoro seler jest dobry to dlaczego na zdjęciu pokazują pora? Ktoś się popisuje a nie odróżnia pora od selera...!!!!
Maria
24.08.2015
problem nie zniknie bo nie wolno ci jadać alergenu - a może nie trawisz selera albo alergia i co wtedy dopiero smród. trzeba zr. test na alergie i nietolerancje i dopiero wtedy możesz wiedzieć dlaczego ci z gęby śmierdzi jak z butówki....