Tutaj jesteś: Komputery > Sprzęt Komputerowy > Laptopy > Jak zwiększyć wydajność laptopa?

Jak zwiększyć wydajność laptopa?

Stopień trudności: łatwe
, specjalista Tipy.pl
 3.5/5 (13 ocen)
Oceń 
Udostępnij
Niezależnie od tego, czy używasz go do pracy, czy dla przyjemności – laptop jest wygodnym i przyjemnym w korzystaniu narzędziem. Pod jednym tylko warunkiem: musi szybko i sprawnie działać. Użytkowanie laptopa sprawia, że z czasem staje się on coraz wolniejszy. Jeśli odpowiednio o niego nie zadbamy, jego wydajność może spaść tak bardzo, że między wybraniem, a rzeczywistym otwarciem aplikacji zdążymy sobie zrobić herbatę. W tym artykule poznasz 10 najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić, żeby zwiększyć wydajność laptopa. Nie lekceważ ich.
1

Zrób defragmentację dysku


Defragmentuj dysk regularnie, przynajmniej raz w tygodniu. Komputer dzieli pliki na małe partie i zapisuje w różnych miejscach dysku twardego. Przy dużej ilości danych znacznie spowalnia to pracę i ujemnie wpływa na wydajność laptopa. Defragmentując dysk reorganizujesz ułożenie tych elementów tak, by znajdowały się możliwie blisko siebie, a dostęp do nich był znacznie szybszy. Możesz użyć „Defragmentatora dysków” dostępnego w systemie Windows lub pobrać jedno z darmowych narzędzi do defragmentacji.

2

Wyczyść rejestr


Jest to sprawa obowiązkowa. Rejestr to jeden z najważniejszych elementów systemu Windows. Błędy, o których informuje cię system, często są spowodowane złą konfiguracją lub uszkodzeniem Rejestru. Problemy z Rejestrem powstają najczęściej na skutek instalowania i odinstalowania oprogramowania. Porządek w Rejestrze pomogą zachować specjalne programy, np. CCleaner czy Registry Cleaner, dostępne za darmo w internecie. Pamiętaj, by od czasu do czasu przeskanować nimi Rejestr i usunąć wszystkie znalezione błędy.

Jak zmienić rozszerzenie pliku?
Jak zmienić ekran logowania Windows 7?
Jak zainstalować czcionkę do Worda?
Jak wyłączyć zaporę systemową Windows?
3

Zrób porządki na dysku twardym


Na dysku często znajdują się niepotrzebne pliki (np. muzyka, zdjęcia) i programy zainstalowanie domyślnie wraz z instalacją systemu lub przez nas i od dawna nieużywane (np. gry). Jeśli będziesz gromadzić je w nieskończoność, zapchają dysk twardy i spowolnią pracę laptopa. Przepełniony dysk twardy może spowodować problemy z pamięcią RAM i znacząco zmniejszyć wydajność laptopa.

4

Zadbaj o dobrą ochronę antywirusową


Na laptopie musisz zainstalować dobry program antywirusowy, który będzie pracował na bieżąco i regularnie pobierał z Internetu aktualizacje bazy wirusów. Dodatkowo przeprowadzaj ręczne skanowanie tym programem przynajmniej raz w tygodniu, o ile nie częściej. Zaopatrz się też w programy usuwające oprogramowanie typu malware czy spyware.

5

Regularnie opróżniaj kosz


Nie zwolnisz miejsca na dysku usuwając zbędne pliki i przechowując je w koszu. Nikt nie lubi wyrzucać śmieci, ale to jedyny sposób, by zrobić miejsce na nowe, potrzebne rzeczy!

6

Usuń tymczasowe pliki internetowe


Za każdym razem, gdy wchodzisz na jakąś stronę, jej tymczasowa kopia jest zapisywana na twoim dysku twardym. „Tymczasowa” nie jest zbyt udanym określeniem. W rzeczywistości kopia ta jest przechowywana na dysku przez długi czas. Im więcej takich kopii znajdzie się na dysku, tym wolniej będzie działał system, co bezpośrednio przełoży się na małą wydajność laptopa. Pamiętaj więc, żeby regularnie czyścić „Historię przeglądania” twojej przeglądarki.

7

Pozbądź się niepotrzebnych programów w startupie


Wiele programów uruchamia się automatycznie wraz ze startem systemu. Mimo iż nie zawsze są one widoczne na Pulpicie, wciąż działają w tle, zużywając sporą część pamięci RAM. Z czasem znacząco spowalnia to pracę laptopa. Wpisz w polu „Uruchom” polecenie „msconfig” i przeglądnij programy znajdujące się w zakładce „Usługi”. Sprawdź, które z nich można wyłączyć, by nie uruchamiały się za każdym razem, gdy włączasz komputer. Uważaj, żeby niczego nie zepsuć.

8

Nie przegrzewaj laptopa


Nie trzymaj włączonego laptopa na miękkiej powierzchni, np. na łóżku, kanapie, czy kolanach. Żeby procesor mógł być odpowiednio chłodzony, laptop musi spoczywać w takim miejscu, które zapewni swobodny przepływ powietrza. Przegrzanie procesora nie tylko spowolni pracę komputera, ale może również doprowadzić do fizycznego uszkodzenia jego komponentów.

9

Odinstaluj nieużywane programy


Każdy program, którego nie używasz, niepotrzebnie zajmuje miejsce na dysku twardym. Pamiętaj, że ręczne usunięcie folderu z programem to nie to samo, co jego odinstalowanie. Zawsze odinstalowuj programy używając dołączonego do nich deinstalatora albo korzystając z opcji „Dodaj/usuń programy” znajdującej się w Panelu sterowania.

10

Dokup więcej RAM-u


Jeśli z jakichś powodów musisz mieć na raz otwartych dużo sporych rozmiarów programów, twoja pamięć RAM może temu nie podołać. Najrozsądniej będzie wówczas dokupić dodatkową kość pamięci RAM. Jest to stosunkowo niedrogi sposób zwiększenia wydajności laptopa. Efekt może być zdumiewający.

 3.5/5 (13 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (1)

Nie będzie widoczny na stronie
 
Smigiel - 2013-02-11
Kolega bardzo ladnie to opisal tylko jeszcze sprawa jezeli np laptop posiada 4 gb ramu i podczas normalnego uzytkowania komputer sie muli oraz przegrzewa mimo podkladki chlodzacej co kolega proponuje zrobic ?
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne jest, by, co jakiś czas sprawdzać i czyścić swój komputer, by mógł...
Jak przyspieszyc komputer, aby działał jak nowy?
Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.