Tutaj jesteś: Nauka i Edukacja > Podstawówki i Gimnazja > Problemy w Szkole > Jaki zawód wybrać?
Jaki zawód wybrać?

Jaki zawód wybrać?

Stopień trudności: umiarkowane
, ekspert Tipy.pl
 2/5 (269 ocen)
Oceń 
Udostępnij
Niektórzy ludzie wiedzą co chcą robić w przyszłości już od dzieciństwa. Pozostała część nie ma już tego szczęścia. Jaki zawód wybrać? Jaki będzie najodpowiedniejszy właśnie dla mnie? Poniższy artykuł zawiera wskazówki i rady co należy zrobić, aby odpowiedzieć na te trudne pytania.
1
Kariera zawodowa
Pomyśl o tym co jest dla Ciebie najważniejsze.

Czy chcesz pracować z innymi ludźmi? Czy chciałbyś mieć pracę, która pozwoli Ci wykazać się kreatywnością? Stwórz listę wszystkich cech, które oczekujesz po idealnej pracy. Dobrze jeśli chcesz, aby Twoja przyszła praca była wysoko wynagradzana, jednak nie jest to najważniejsze przy wyborze ścieżki kariery. W niemal każdym zawodzie można osiągnąć wysokie wynagrodzenie. Posiadanie wysokiego stopnia naukowego wcale nie gwarantuje wysokich zarobków.

Musisz przemyśleć swoje mocne i słabe strony. Jeśli nienawidzisz matematyki i wszystko co jest z nią związane sprawia Ci problem, prawdopodobnie nie powinieneś wybierać zawodu, który wymagać będzie od Ciebie dobrych umiejętności w tym zakresie. Tak czy owak, jeśli już studiujesz coś co sprawia Ci trudności, warto przejść przez studia do końca, aby osiągnąć założony cel. Nie zmieniaj wyznaczonej przez siebie ścieżki kariery wyłącznie dlatego, że obawiasz się niskiego stopnia z przedmiotu lub trudnego semestru.
Jaką szkołę wybrać po gimnazjum?
Jak być dobrą kelnerką?
Jak zostać fotomodelką?
Jak zrobić strój kąpielowy dla lalki bez szycia?
2
Znajdź wszystkie informacje dotyczące zawodów

Po zrobieniu listy, przejrzyj książki oraz strony internetowe zawierające informacje na temat różnych zawodów. Poszukaj takich zawodów, które posiadają wypisane przez Ciebie cechy. Sprawdź dokładnie jakiej edukacji wymaga dany zawód, co należy do obowiązków osób, które go wykonują, za co są odpowiedzialni i jakie są możliwości rozwoju w tym zakresie.
3
Testy preferencji zawodowych

Kolejnym dobrym pomysłem na sprawdzenie jaki zawód do nas pasuje, jest przeprowadzenie testu preferencji zawodowych. Najlepiej jest zrobić ich kilka, aby zmniejszyć ryzyko błędu. Niektóre testy sprawdzają tylko naszą osobowość, inne natomiast osobowość oraz umiejętności.
4
Droga życia
Sprawdź jak wygląda w rzeczywistości praca w wybranym przez Ciebie zawodzie

Po zaznajomieniu się z zawodami oraz wykonaniu kilku różnych testów wybierz z listy pięć zawodów, które najbardziej Ci się podobają oraz jednocześnie pasują do Ciebie. Znajdź osoby, które wykonują taki zawód i spytaj czy istnieje możliwość towarzyszenia im podczas pracy przez dzień lub dwa. Dzięki temu będziesz mieć okazję sprawdzenia jaka jest w rzeczywistości ta praca i czy naprawdę Ci się podoba.

Jest to najważniejsza część wyboru zawodu, ponieważ wiele osób przechodzi całe studia tylko po to, aby odkryć zaraz po rozpoczęciu pracy, że to co robią kompletnie im się nie podoba. Nauka zawodu a praca w nim, to dwie różne rzeczy. Dowiedz się co osoba pracująca w interesującym Cię zawodzie lubi w swojej pracy a czego nie lubi, oraz jakie umiejętności są konieczne do jego wykonywania.
5
Daj sobie czas

Nie przejmuj się bardzo, jeśli nadal jesteś niepewny jaki zawód będzie najlepszy dla Ciebie. Możliwe, że przyjdzie to z czasem. Daj sobie czas na przemyślenie tego, czego nauczyłeś się o sobie oraz o interesujących się zawodach. Bierz udział w różnych zajęciach dodatkowych, aby zobaczyć co Cię najbardziej zainteresuje.
Przeczytaj teraz: Jak stracić pracę?
 2/5 (269 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (69)

Nie będzie widoczny na stronie
 
Ania - 2017-01-31
Witam mam 15 lat rocznikowo. Nie wiem na jaki zawód pójść. Interesuje się sportem , rysowaniem(kogoś), muzyk, zwierzętami, motorami-(i innymi tego typu urządzeniami). Więc musze wybrać tylko nie wiem na co sie zdecydować. Czy mogła by mi pani doradzić coś?
Ally - 2013-12-11
Ja bym chce zostać radca prawnym,ale watpie w siebie,bo nie mogę dostać sie do zawodu.Albo rezygnują ze mnie,bo nie jestem na aplikacji,a potrzebuja wlasnie aplikanta albo nie moge znalesc pracy w kancy,bo nie odpowiadaja na cv ani tez nie moge sie dostać na aplikacje.cz los chce mi cos powiedzieć,a ja sie upieram??pewnie,ze sie boje,stresuje,nogi z waty jak myślę,ze mam sie wymądrzać przed sądem.ale znam siebie i wiem,ze jak polkne bakcyla to wszystko minie.i co tu myslec?
Monte - 2013-02-15
czy dało by się z panią jakoś inaczej skontaktować w temacie porady ?
Sylwia..xx - 2012-08-07
Mam 15 lat, w sumie nigdy niewiedziałam kim zostać. W tym roku zaczęłam się interesować aktorstwem jak dotąd byłam dobra z polskiego , nie dodając pisania opowiadań czy recenzji. Od września jeśli będzie to możiwe zapiszę się na kółko teatralne. Zaczne Sprubóje...'Życie i tak jest długiem, choćbyś ni­komu nic nie był wi­nien, od ni­kogo nic nie pożyczał'
Adi_Nakin - 2012-03-11
Chciałbym zostać ekologiem albo kimś takim ale nie wiem co wybrać jest kilka zawodów związanych z przyrodą .
Patkaaxd - 2012-02-24
Interesuję się j. polskim, aktorstwem, fotografią, zawodami w prawie, psychologią. Nie wiem co wybrać. Może pomoglibyście mi wybrać jakiś zawód lub dać kilka pomysłów na zawód w przyszłości. Dziękuję z góry.
kkjkj - 2012-02-20
ahmed jesteś moim mistrzem :PP
Justyna - 2012-02-08
Jeżeli nie wiecie jaką szkołę wybrać, sami nie umiecie się zdecydować to wybierzcie się do doradcy zawodowego w bardzo wielu miejscach w Polsce są bezpłatne punkty (np.przy Poradniach Psychologiczno-Pedagogicznych, albo w Młodzieżowych Centrach Kariery), które pomogą w ustaleniu preferencji zawodowych.
Natalia; ) - 2012-01-20
Mam 14 lat i nie wiem jaki zawód wybrać w przyszłości . Bardzo lubię matematykę, geografię i trochę fizykę nienawidzę polskiego . Proszę pomóżcie . !
Z góry dzięki .
NatalCia <3 - 2011-12-09
Mam 16 lat za niedługo bede miała 17 i nie wiem na jaki zawod iść .. chce pracować z ludzmi i duzo zarabiać i sie za bardzo nie przemęczać :D POMOCY ?
Michal - 2011-11-01
Mam 14 lat lubię przedmioty chumanistyczne ale kiepsko u mnie z ortografią nie lubię fizyki ani chemi i przemów przed dużą widownią lubie za to bardzo historie . Chiałbym zostać prawnikiem lub informatykiem czy to możliwe?
ahmed - 2011-10-25
Idź na rolnika bardzo dobrze płatny zawód
kinia - 2011-10-13
Mam 14 lat i nie wiem jaki zawód wybrać sobie po skończeniu szkół. Mam wielką ambicje, lubię chemię, matematykę, angielski, fizykę. Dobrze się uczę. Planowałam iść na adwokata ale trochę nudny ten zawód i potrzebna jest dobra ortografia a u mnie z tym kiepsko. Kiedyś chciałam zostać właścicielką sklepu i może to nawet dobry pomysł. Pomóżcie mi zdecydować!!!
Alicja - 2011-09-29

do Jarek M: masz jeszcze dużo czasu na wybór ścieżki zawodowej. Póki co, jeśli nie jesteś pewien w jakim kierunku się kształcić to po gimnazjum wybierz liceum ogólnokształcące. Może w przeciągu kilku kolejnych lat coś się wyklaruje.

Jarek M. - 2011-09-28
Mam 14 lat jestem w 2 gimn. i nie wiem do końca kim chciałbym zostać..lubię wszystko oprócz geografii i chemii... Nieźle jest też z literaturą ale wiem że początkuję...mam pociąg do plastyki ale niewiele umiem a na lekcje dodatkowe mnie nie stać... coraz bardziej martwi mnie czas... I uwielbiam filozofię chociaż jako przedmiot jej nigdy nie miałem.
POMOCY ! Nie chcę wylądować jako bezdomny, bezrobotny frajer...
załamany - 2011-09-20
Ej mam problem i tak z góry mówię że mam 15 lat i za rok kończę gim co prawda to nie wiele ale mój problem jest taki że po gim będę musiał zdecydować się na jakąś szkołę i kierunek. Lubie przedmioty takie jak : Biologia,Geografia,W-F,Technika . Jestem bardzo słaby z matmy i fizyki trochę lepiej idzie mi polski angol rosyjski i jeszcze na koniec dodam że chciałbym jeździć w rajdach WRC ponieważ bardzo mnie to fascynuje i mam w tym sporo doświadczenia lecz nie bardzo wiem jak tam się dostać .Liczę że na tym forum są normalni ludzie i mi pomożecie. Z góry Dzięki.
webmaster - 2011-08-26

"Szukam dla sibie konkretnego zawodu. lubie informatyke historie religie rosyjski ...

nie lubie wfu matmy polskiego angielskiego fizyki edebe

PS:Lubie wszystklo to jest związane z komputerami....

Prosze was pomużcie mi wybrać zawud ponieważ mam wielki mętlik w głowie...... "Myślenie nie boli, najlepsze są najprostsze rozwiązania. A więc komputery to informatyk. A ty nie lubisz matmy. Matma to podstawa. Jeśli lubisz komputery to oznacza zawód informatyka. Sam jestem informatykiem, więc Ci to delikatnie wytłumaczę. Jeśli nie pójdziesz do technikum na informatyka to na studiach nie poradzisz sobie. Większość ludzi lubi siedzieć na FB, używają 5 programów i idą na informatykę na studia a potem mają problemy.

Całe tworzenie stron, to programowanie. Matma=programowanie=tworzenie www.

Jeśli masz duże wyczucie koloru i sztuki (dusza artysty), to może grafik? Niestety dusza artysty koliduje z nauką ścisłą. Jak nie lubisz j.polskiego nie będziesz grafikiem ani pozycjonerem. Co Ci zostało z zawodu informatyka?

Systemy operacyjne i sieci. Na systemach znają się programiści, bo sami je tworzą. Nie można być specem od OS bez znajomości bardzo skomplikowanych umiejętności, bo naprawa kompów to pisanie poleceń w konsoli. Zwykle polecenia mają 200-500 znaków a układa się je samemu z 2-6 znakowych słów.

A więc sieci tylko sieci zostały... przyznam, że to mój słaby punkt, dlatego że tego nie znam. Programuję w kilku językach, grafiki szybko robię a naprawianie kompów dla mnie to czyste programowanie i wykorzystywanie inteligencji. Co do OS (system operacyjny) to umiem Windowsa, Maca i Linuksa, a używam 6 sys na raz.

Ale sieci nie umiem ni w ząb. Ciężko umieć 4 dziedziny dobrze. Do sieci trzeba mieć łeb jak sklep i poświęcać się tylko temu. A wtedy w przyszłości zostaniesz administratorem sieci, i będziesz siedział na tyłku przez 8 godzin dziennie czekając aż wystąpi błąd i trzeba będzie łatać.

Ogólnie informatyka wydaje się łatwa. Jeśli nie znasz co najmniej 1 linuksa, nie używałeś 50 programów, nie znasz 30 rozszeżeń plików i nie masz średniej ponad 5,0 przez całe gimnazjum to nie idź. Jeśli spełniasz te kryteria (niskie minimum) to idź na technika- informatyka, bo jak pójdziesz do liceum to zaprzepaścisz wszystko.

Informatyk to najtrudnieszy zawód, równie trudny jak biznesmen, tylko że przedsiębiorcom może zostać każdy i dlatego ich pełno. Do informatyki trzeba przede wszystkim określonych kryteriów, zainteresowań i matmy- dlatego informatyków jest tak mało. A dodatkowo mają zapewnianą pracę na długie lata w przeciwności do stacjonarnych zawodów.

90% studentów informatyki nie nadaje się tam, a 0,007 % uczniów zwykłych ma preferencje by iść na kierunki IT.

czadowa - 2011-07-05
Chodzę do 1 gimn. a już rozmyślam kim mogę zostać :
Jestem strasznie rozgadana - myślałam o tym żeby zostać menadżerką gwiazd ??? nie wiem . Czy ja na prawdę się na nią nadaję ??? nwm lubie wf i miałam 2 stypendia sportowe . Kim mogła bym być każdy w szkole mówi mi że powinnam zostać modelką ??? nawet nauczyciele !!
co robić ??? pomocy !!!
nataliia93 - 2011-05-06

Witam, jestem w drugiej klasie liceum o profilu administracyjno-ekonomicznym. Uwielbiam matme (oprocz funkcji kwadratowej-ale da sie wytrzymac), lubie tez chemie - choć nie chcialabym wiazac z nia przyszlosc, nie trawie angielskiego gdyz go nie umiem, lubie francuski ale dzieki "kochanemu" nauczycielowi ktory nie umie uczyc tez nie nauczylam sie go zbyt duzo, a i nie lubei pisac dlugich prac z polskiego. Kocham zajmować się dziećmi, pomagać innym - min rozwiazujac ich problemy, ale jestem wstydliwa w stosunku do nowych ludzi i boje sie ryzyka.

Myslalam by isc na studnia o kierunku wychowanie wczesno szkolne i przedszkolne - ale teraz obowiązuja na rozmowie rekrutacyjnej tzw trzeba umiec spiewac - a ja nie mam glosu choc b.lubie spiewac wiec odpada :(. Myslalam jeszcze o studia zwiazanych z matma - a dokladniej liczbami - uwielbiam liczyc i analizowac.

Co proponujecie?

Barbarossa - 2011-05-05

Chociaż maturę piszę za rok już teraz szukam dla siebie odpowiedniego kierunku studiów.

Oprócz przedmiotów obowiązkowych zdaję rozszerzone: biologię, chemię, fizykę i (prawdopodobnie) matematykę. Aczkolwiek możliwe, że jeszcze coś zmienię, zwłaszcza jeżeli przed maturą zdecyduję się na konkretne studia. Lubię czytać książki fantastyczne i przygodowe, a ostatnio także marynistykę. Interesuję się rysunkiem i malarstwem, ale nie chcę iść na ASP, bo czuję, że szybko bym się wypaliła. Kiedyś też trochę pisałam, ale obecnie nie mam na to czasu.

W szkole (ogólniaku) mam dobre oceny praktycznie ze wszystkiego. Nie przepadam jednak za historią, wosem i - dzięki 'genialnym' nauczycielom - francuskim i chemią. Z angielskiego jestem przeciętna, nieco opornie mi idzie, ale daję radę, chociaż nie miałam jeszcze okazji sprawdzić się w praktyce.

Jestem pewna, że chcę iść na coś technicznego lub ścisłego. I tu jest problem: kierunków jest multum ale przeglądając je nie znalazłam nic co by mnie zainteresowało. A jeśli nawet coś przykuło moją uwagę, to zaraz pojawiało się coś przeciw np. rysunek architektoniczny, o którym nie mam zielonego pojęcia, a na jakiekolwiek kursy mnie nie stać. Poza tym mieszkam na podkarpaciu i gonienie na drugi koniec Polski raczej nie wchodzi w grę.

Względnym problemem jest jeszcze fakt, że jestem drobną dziewczyną i raczej nie nadaję się do zawodu w którym trzeba mieć dużo siły. Z drugiej strony nie chcę spędzić całego życia za biurkiem...

I co tu począć?

Barbarossa - 2011-05-04

Chociaż maturę piszę za rok już teraz szukam dla siebie odpowiedniego kierunku studiów.

Oprócz przedmiotów obowiązkowych zdaję rozszerzone: biologię, chemię, fizykę i (prawdopodobnie) matematykę. Aczkolwiek możliwe, że jeszcze coś zmienię, zwłaszcza jeżeli przed maturą zdecyduję się na konkretne studia. Lubię czytać książki fantastyczne i przygodowe, a ostatnio także marynistykę. Interesuję się rysunkiem i malarstwem, ale nie chcę iść na ASP, bo czuję, że szybko bym się wypaliła. Kiedyś też trochę pisałam, ale obecnie nie mam na to czasu.

W szkole (ogólniaku) mam dobre oceny praktycznie ze wszystkiego. Nie przepadam jednak za historią, wosem i - dzięki 'genialnym' nauczycielom - francuskim i chemią. Z angielskiego jestem przeciętna, nieco opornie mi idzie, ale daję radę, chociaż nie miałam jeszcze okazji sprawdzić się w praktyce.

Jestem pewna, że chcę iść na coś technicznego lub ścisłego. I tu jest problem: kierunków jest multum ale przeglądając je nie znalazłam nic co by mnie zainteresowało. A jeśli nawet coś przykuło moją uwagę, to zaraz pojawiało się coś przeciw np. rysunek architektoniczny, o którym nie mam zielonego pojęcia, a na jakiekolwiek kursy mnie nie stać. Poza tym mieszkam na podkarpaciu i gonienie na drugi koniec Polski raczej nie wchodzi w grę.

Względnym problemem jest jeszcze fakt, że jestem drobną dziewczyną i raczej nie nadaję się do zawodu w którym trzeba mieć dużo siły. Z drugiej strony nie chcę spędzić całego życia za biurkiem...

I co tu począć?

dzosz00 - 2011-04-21
Szukam dla sibie konkretnego zawodu. lubie informatyke historie religie rosyjski ... \
nie lubie wfu matmy polskiego angielskiego fizyki edebe

PS:Lubie wszystklo to jest związane z komputerami....
Prosze was pomużcie mi wybrać zawud ponieważ mam wielki mętlik w głowie......
sophisticated - 2011-04-17
Bardzo szybko, bo już w najbliższych tygodniach muszę zdecydować, co chcę robić w życiu... Nie mam pojęcia co ze sobą zrobić. Kiedyś chciałam być architektem, psychologiem, czy dziennikarką... Architekt- to mnie przeraża.. nie jestem aż tak dobra z matematyki, mam 4... psychologia.. wydaje mi się, że jakieś 5 lat temu bardzo dużo ludzi studiowało właśnie na tym kierunku, więc ciężko będzie ze znalezieniem pracy... jednak mogę się mylić. dziennikarstwo- nie lubię polskiego- gramatyki itp, chociaż nie mam z nią problemu... uwielbiam czytać książki, dlatego piszę ciekawe prace, jednak nie chcę być hieną dziennikarską... nie chcę, żeby powiedzmy- redaktor kazał mi wchodzić z butami w czyjeś życie, czy coś w tym stylu, także plotkarsie gazety z pewnością nie są dla mnie... miałam kiedyś pomysł, by dziennikarstwo połączyć z psychologią. w większości gazet jest jakiś 'kącik porad' takich dla umysłu... może to byłoby coś akurat? tylko, czy nie jest za dużo ludzi w takim dziale?
jeśli już idę tym tropem to liceum z profilem dziennikarskim. Bardzo chciałam kształcić się w kierunku plastycznym, jednak w Polsce mali artyści nie są doceniani, a nie mam znajomości, żeby się wybić... Jednak chodzi mi o inną kwestię... jeśli jestem humanistką, to czy mogę zdobyć jakiś ciekawy zawód? (lubię angielski, ogarniam polski, historię, geografię, plastykę, wbrew pozorom nie lubię uczyć się teorii o sztuce itp.) Przeglądam różne strony internetowe dotyczące zawodów przyszłości i nie ma tam nic, co by mnie interesowało. nie mam ścisłego umysłu i nie interesują mnie rozwiniącia liczby 'pi'... Co ze sobą zrobić?
Angelo - 2011-03-30

do Klaudia: masz jeszcze sporo czasu na wybór zawodu. Póki co dobrze, że się czymś interesujesz i tak trzymaj, jednak z wyborem się wstrzymaj aż do zakończenia liceum. Wówczas przyjdzie pora na wybór studiów i kierunku ścieżki zawodowej. Jeśli chodzi o menadżera muzycznego to nie jest to zwykły zawód którego można się wyuczyć (najlepiej poczytaj jeszcze o tym). Poza tym jest to zawód z niepewną przyszłością. Dopóki nie wypromujesz jakieś gwiazdy to nie będziesz zarabiać a nie myśl sobie, że łatwo jest znaleźć talent, wypromować go a potem jeszcze zachęcić do dalszej współpracy. Równie dobrze możesz zostać menadżerem muzycznym nie kończąc szkoły wyższej z tym związanej - do tego trzeba tylko dobrej organizacji, pomysłowości, kupę energii, optymizmu i siły przebicia. Najlepiej póki co skup się na nauce i poczekaj co będzie za kilka lat. Pomysły na życie i zainteresowania jeszcze niejednokrotnie ci się zmienią. Pozdrawiam

Klaudiaa - 2011-03-29
Cześć, mam 13 lat i w tym roku coś mnie wzięło ,że cały czas myślę jaki zawód wybrać jeszcze miesiąc temu zastanawiałam się nad "Policją",ale od kilku tygodni myślę nad "menadżerem muzycznym". Chciałabym pracować z innymi ludźmi,poznawać życie gwiazd, pomagać ludziom w podejmowaniu decyzji. Z matematyką idzie mi słabo jestem takim przeciętniakiem, Polski dobrze, nawet b.dobrze, mam jedną taką największą negatywną cechę jestem trochę nieśmiała. Z roku na rok ta nieśmiałość spada,więc nie wiem. Historia - też przeciętniakiem jestem, J. Angielski - Dobry, Informatyka - B.Dobry, W-F - B.Dobry. Gdy czegoś bardzo chcę to to wykonuje, interesuję się gwiazdami często czytam na wielu portalach o nich, lubię słuchać muzyki. Czytam wile artykułów jak zostać menadżerem, jakie są potrzebne szkoły nie wiem czy sobie poradzę.. Może proponujecie jakiś inny zawód a może ktoś z was podąża w stronę menadżerstwa a być może ktoś z was już nim jest? Proszę o rady, z góry dziękuje.
Sztormik - 2011-03-28

do Sylwek: idź na politechnikę. jako inżynier znajdziesz pracę a poza tym zawsze będziesz mógł coś dorobić.

Sylwek - 2011-03-25
Hej mam 14 lat myślę nad wybraniem zawodu.
interesuje się muzyką gram na gitarze i kibordzie gram już ponad 6 lat
lubię matematykę,geografie,fizykę, nie lubię języka polskiego i języków obcych.
proszę was pomóżcie mi wybrać zawód.
matado - 2011-03-22

Weronika, nikt nie może wybrac za Ciebie i jednoznacznie podpowiedziec Ci do jakiej szkoły powinnaś iść i co studiować, to musi być Twoja decyzja.

Zastanów się jakie są Twoje najmocniejsze cechy, które możesz wykorzystać. Moim zdaniem nie mam sensu wybierac zawodu tylko ze względu na to, że znajdziesz jakąś tam pracę, która co prawda da Ci źródło utrzymania, ale nie będzie miała związku z Twoimi zaiteresowaniami, z czasem się znudzisz, a potem nie bedzie Ci się już chciało rano wstawac i marnowac na nią kolejnego dnia. Może zacznij od zrobienia sobie kilku testów, gdzie zobaczysz mniej więcej jakie masz predyspozycje zawodowe np tu: http://www.kluczdokariery.pl/testy/czy-wiesz-jaki-zawod-jest-dla-ciebie-najlepszy/ potem możesz umówić się z doradcą zawodowym, często można się zapisać na takie konsultacje bezpłatnie, np. podczas organizowanych targów pracy. Rozglądnij się czy w okolicy nie ma podobnych i do dzieła ;)

Powodzenia

Joannaa - 2011-01-13

Do Weronka: Z tego co napisałaś mało można wywnioskować. To że lubisz tańczyć to nie ma nic do wyboru zawodu (chyba że lubisz również pływać, jeździć na nartach, wspinać się, biegać, ćwiczyć itd to wybierz szkołę po której pójdziesz na Akademię Wychowania Fizycznego, czyli np. klasa lo sportowa lub jakaś inna szkoła sportowa). Jednak sam taniec to nie wszystko - taniec to hobby, więc możesz sobie tańczyć w czasie wolnym. Nie lubisz siedzenia w miejscu - dobrze, ale to również nie jest wyznacznik. Zawody w których się nie siedzi na miejscu to głównie przedstawiciele handlowi czy instruktorzy sportu (jak wyżej). Aby być przedstawicielem to musisz skończyć jakąkolwiek szkołę - oczywiście maturalną jakieś studia, bo teraz bez mgr ciężko o pracę (chyba że swój biznes założysz). Fakt, że nie lubisz matematyki, fizyki i geografii wynika pewnie z tego że nie rozumiesz i nie umiesz tych przedmiotów - jeśli się zaczniesz do nich przykładać i się nauczysz to je polubisz. Poza tym matematyka jest podstawą do wszystkiego więc nie można jej całkowicie uniknąć. Ja proponowałabym ci wybór liceum ogólnego (np. z rozszerzonym językiem bo język jakiś musisz znać).

Weronka - 2011-01-13
Nie wiem jaki zawód wybrać lubię taniec, lubię rozmawiać z ludźmi nie lubię siedzenia w miejscu bo jestem osobą szalona.
Jestem w trzeciej klasie gimnazjum i nie mam pomysłu do jakiej szkoły mogłabym pójść a muszę już składać podania proszę o pomoc:) Nie lubię matematyki, fizyki, geografii:) proszę o pomoc:)
KASIA - 2010-12-15
hej bardzo lubie tańczyc i robic fotki. mam 13 lat i myśle o jakims zawodzie może mi pomożesz dzięki papa!
kama - 2010-12-10
Ja mam wiele pomysłow ale żaden jakos bardzo mnie do siebie nie przekonuje. Tego czego jestem pewna to to iż chce pracowac z ludzmi, chcialabym takze podrozowac. Mysłalam przez dluzszy czas o psychologii ale chyba mam na to za slaba psychike, moze pracownik banku? Lub najlepiej jakis zawod po ktorym dostane normalna prace...;/ nie wiem juz co robic, a juz musze wiedziec co chce zdawac na maturze bo to zrzutuje na cala moja przyszlosc, prosze o pomoc...
Basia - 2010-11-04

kkkk,l

jeśli jesteś już na drugim roku administracji, może warto byłoby pomęczyć się jeszcze rok i zrobić licencjat? (ewentualnie postarać się o urlop dziekański, żeby całkowicie nie przerywać studiów).

Rzeczywiście, osoba, która lubi aktywność i władzę niekoniecznie będzie się dobrze czuć za biurkiem. Nie wydaje mi się jednak, żeby praca notariusza była bardziej dynamiczna, niż urzędnika ;) No chyba, że weźmiesz pod uwagę przyrost salda na koncie ;) Jednak jeśli interesujesz się prawem, spróbuj. I nie patrz na wiek. To, że jesteś starsza pozwala ci do wielu spraw (w tym też do nauki) podejść bardziej dojrzale i wyłuskać to, co najistotniejsze. Niestety, w przeciwieństwie do pokolenia naszych rodziców, my jesteśmy zmuszeni uczyć się przez całe życie.

A jako rozwiązanie doraźne polecam spróbowanie sił w handlu. Jeśli jesteś przebojowa i otwarta na innych, możesz w tej branży zrobić karierę niezależnie od wykształcenia, które posiadasz. Kto wie, może za kilka lat zostaniesz dominującym i aktywnym managerem? :)

kkkk,l - 2010-11-03

Ja niestety borykam się z tym problemem od dłuższego czasu... Mam 25 lat jestem na II roku studiów zaocznych administracji. Wcześniej pracowałam trochę za granicą, prowadziłam pub w Polsce. Teraz mam problem, ponieważ dotarło do mnie to, że nie mam przyszłości w tym zawodzie.. administracja mnie chyba nie cieszy... Jestem osobą która lubi dominować, nie lubi siedzieć w jednym miejscu, lubię czuć się potrzebna, ale w papierkach, obliczeniach też mi jest dobrze. Pomóżcie mi coś wybrać. Myślałam o studiach prawniczych i aplikacji notarialnej ale boję się że zanim cokolwiek zarobie to stuknie mi 40-stka...

Kariera - 2010-11-02

Quote From justyna,
Interesuję się biologią i chemią. Niestety pomyliłam się przy wyborze profilu- poszłam na humana. Teraz nadrabiam program z pierwszej klasy liceum. Myślę nad fizjoterapią i ratownictwem medycznym. Co byś mi zaproponowała? Dziękuję za odpowiedź;]


Możesz zastanowić się nad biotechnologią - za kilka lat będzie duże zapotrzebowanie na specjalistów w tym zakresie. Jeśli lubisz biologię i chemię to możesz wziąć pod uwagę również biologię molekularną.

justyna - 2010-10-30

Interesuję się biologią i chemią. Niestety pomyliłam się przy wyborze profilu- poszłam na humana. Teraz nadrabiam program z pierwszej klasy liceum. Myślę nad fizjoterapią i ratownictwem medycznym. Co byś mi zaproponowała? Dziękuję za odpowiedź;]

fancy - 2010-10-14

Quote From Natalia,
lubię muzyke i uwielbiam jak ktoś opowiada mi o swoich problemach.;) nie mam pomysłu jaki zawód wybrać, chciałabym, żeby to było coś związane z muzyką. Jakie są zawody związane z muzyką.?


Dużo jest zawodów związanych z muzyką. Możesz połączyć na przykład muzykę z pomaganiem innym i być muzykoterapeutą. Według mnie jest to sensowny zawód i łączy wszytko to co lubisz :) Wszystko też zależy od tego czy chcesz czynnie uczestniczyć w życiu muzycznym czy tylko być po porostu związana pośrednio z tą branżą :)

julkamulka - 2010-08-16
przepraszam
poprzedni kometarz pisalam dosc szybko i mam tam troche literowek ;)
julkamulka - 2010-08-16
czesc

ja musze jak najszynciej zdecedowac o zawodzie,ktory chce wykonywac ..
przez dluzszy czas sie zastanawialam na stomatologia..
ale nie jestempewna.. zaczne od tegoze chce studjowac za granica..
mysle o stomatologii poniewaz wydaje mi sie ze to jest dosc bezpieczny zawod
zawsze znajde prace z dosc dobrym zarobkiem..
nie jestem pewna czy naprawde to lubilabym..
chcialabym przez piewrwszyuch 2-3 lata popracowac w szpitaluy xzy jakiejs firmnie .. a pozniej chcialabym otworzyc swoj gabinet .. a moze nawet siec..
Saga - 2010-06-24

do Agata: Niezależnie od tego jakie studia wybierzesz i w jakim chcesz pracować zawodzie to język angielski jest dzisiaj podstawą. Musisz go znać bo inaczej przepadniesz na rynku. Oczywiście jakąś pracę dostaniesz ale tylko "jakąś" czyli byle jaką i mało płatną. Na naukę masz jeszcze czas. Możesz się zapisać na callana lub direct metod - nauczysz się mówić i rozmawiać. Jeśli nie stać się na kursy pojedź na rok (przed rozpoczęciem studiów) za granicę na au pair. Języka nauczysz się doskonale, nauczysz się 'przetrwania' i radzenia sobie no i może coś jeszcze zarobisz.

Agata - 2010-06-24
Ja nie wiem na jakie studia iść. Myślę o prawie bo chciałabym zostać notariuszem, ale nie wiem czy to dobry pomysł, bo nie umiem nawet angielskiego: tylko polski. Nie wiem czy mi się opłaca uczyć kilkanaście lat na prawo, a później nikt nie będzie mnie chciał przyjąć do pracy, bo nie znam języków, poza tym studia na prawo są bardzo drogie. Myślę też o zostaniu nurkiem, ponieważ bardzo lubię pływać. Chciałabym pływać i badać rekiny, ale do tego trzeba umieć język. Proszę o radę.
Aka - 2010-06-15

Do Kaa: Aby zostać wnętrz nie trzeba umieć dobrze rysować tylko mieć wyobraźnię.

Aka - 2010-06-15

Do nick: Jeśli twoją pasją są podróże oraz sporty to może powinieneś się tym zająć. Mógłbyś założyć firmę organizującą wycieczki rowerowe po Polsce czy Europie. W sumie duży wkład pieniężny nie jest potrzebny tylko umiejętności organizacyjne (ogłoszenia, wynajem autokaru, rowerów, zaplanowanie trasy, noclegów itp). Jeśli boisz się odpowiedzialności to może załóż własną stronę www lub zwykłego bloga na którym pisz o sportach (jakieś ciekawostki) i będziesz zarabiać na reklamach (adsense czy programy partnerskie).

Natalia - 2010-06-15
lubię muzyke i uwielbiam jak ktoś opowiada mi o swoich problemach.;) nie mam pomysłu jaki zawód wybrać, chciałabym, żeby to było coś związane z muzyką. Jakie są zawody związane z muzyką.?
biszek15 - 2010-05-27
A mi największą przyjemność sprawiałaby świadomość, że pracując pomagam innym :)
Myślałam o medycynie, ale studia są drogie, trudne i długie.. Później psychologia, co nawet mi się podoba, no i strażactwo :] Macie jakieś inne pomysły? :)
nick - 2010-05-06
a ja pracuję 230 km od domu gdzie mieszka półroczna żona. Wracam w piątek i wyjeżdżam w poniedziałek. Pracuję jako PH na Polskę ale nie jestem chyba w tym dobry :-( Jestem dokładny, uprzejmy, dobrze wychowany i nikomu krzywdy nie zrobię ani nie oszukam. zawsze mowie prawdę. Lubię żeglarstwo, nurkowanie, rower, pływanie, golf, narty i podróże. Chcę mieszkać w jednym miejscu i nie jeździć do Klientów poza miasto.
piszcie na forum odpowiedzi.
Dzidzia - 2010-04-25
A moje zainteresowania to muzyka,plastyka,fotografia i zwierzęta ,projektowanie wnętrz i jestem jak mówią wszyscy dość szaloną osobą co moge robić w tych kierunkach interesuje mnie też biologia i chemia .Ale najbardziej muzyka ,fotografia i zwierzęta !!
Kaaa - 2010-03-23
ja chciałbym również zostać architektem wnętrz, sądzę że sprawia mi to przyjemność i ciekawi mnie to...ale dziewczyna mi doradza że nie mam szans, bo nie rysuję zbyt dobrze:/:/HELP
johny 11 palcy - 2010-03-15
chciałbym pracować w zawodzie technik mechanik ale nie wiem czy coś będe z tego miał
JenyQ - 2010-03-01
a ja dalej nie wiem kim chcę być;(
chciałam być Architektem wnętrz ale okazało się, że z moimi ocenami nie mam szans;((

P.s
też lubię fotografie i śpiew...ale śpiew mi nie wychodzi
anilewe999 - 2010-02-26
ja też fotografia + śpiew to jest to!
jaaa - 2010-01-09
Fantazja, ja jestem paręlat stasza i mem te same zainteresowania + fotografia i śpiewanie jeszcze.
i teżnie mam pojęcia co wybrać.
Kiss45 - 2010-01-04
ja chce byc meteorologiem;)
lex - 2009-12-29
A ja wiem od drugiej gimnazjum, że chce być lekarzem i mnie ten fakt cieszy... ;d wiem że to trudna droga ale ważne wiedzić co się od życia chce xd
urban2131 - 2009-12-28
ja chcę zostać zawodowym żołnierzem tylko mam problem z matematyką ;p
domina - 2009-12-28
za niecałe pół roku będę musiała złożyć podanie do szkoły ponadgimnazjalnej. Niestety nie wiem do jakiej.
Dużo zależy od tego kim bym chciała zostać w przyszłości..
Jestem niezdecydowana :/
Lubię geografię, j. angielski i j. polski.
Chciałabym, żeby moja praca dawała mi satysfakcję, a także dobre zarobki.
Chciałabym także mieć czas dla rodziny ;]
DORADŹCIE!!!
Fantazja1994 - 2009-12-20
Ja chodze do 3 gimnazjum i moja średnia to 4.0 nie najlepsza ale nie wiem za co iść podoba mi się dużo rzeczy np.Hotelarstwo.dziennikarstwo.projektowanie mody,stewardessa,jako modelka.Boje sie tego ze źle wybiore i nie wiem co mam zrobić.
Poszukiwaczka - 2009-12-12
Nie jestem co prawda jeszcze na studiach ani nawet w liceum, ale mam problm co do wyboru kierunku. W szkole, do której chce iśc są 3 kierunki: mat-fiz, human i bio-chem. Z matemetyka sobie radzę wystarczy, że zrozumiem a idzie mi to szybko, ale niewiem czy znalazłabym zawód który by mnie interesował w tej dziedzinie. Human...więc niezbyt dobrze interpretuje wiersze, ale za to jak się nauczę z histori to będę pamiętac itp. Mało mnie obchodzi starożytność, ale za to chciałabym zgłębić tajniki czasów wojen pierwszej i drugiej. Bio-chem mnie interesuje z tego powodu, że chciałabym zostać psychiatrą lub może lekarzem rodzinnym, ale nie za bardzo lubie chemie i nie za dobrze mi w niej idzie, ale jakbym chciała to bym się do niej przekonała. A bilogie nawet lubię szczególnie anatomie. Lubie się jej uczyć. Zalez mi na dośc zarobkowej pracy i chciałabym kiedyś móc zostać w niej szefem. Myślałam właśnie o zawodzie psychiatry a może psychologa, poniewaz umiem wysłuchać ludzi i lubie im radzić. Ale nie jestem pewna czy nie przejmowałabym się za bardzo ich problemami. Nie wiem praktycznie kim zostać a może ktoś z Państwa mógłby mi poradzić?
Pozdrawiam ;)
Aka - 2009-10-20
Do Skała:

Chcesz pomagać ludziom ale nie lubisz matmy. Właściwie każdy zawód jest jakoś związany z pomocą ludziom. Jednak jeśli chcesz pomagać to może rehabilitacja, straż pożarna, policja, medycyna, ratownictwo medyczne, zdrowie publiczne itp.
Aka - 2009-10-20
do truska:

Lubisz geografię i nie przepadasz za matmą - proponuję turystykę i rekreację.
Aka - 2009-10-20
Do: Filemoenk

nauczycielka - praca wyczerpująca, z czasem nabawisz się wypalenia zawodowego (każdy nauczyciel to ma po kilku latach pracy) poza tym, zarobki kiepskie, praca również w domu

policjantka - aby mieć większe szanse trzeba iść do szkoły policyjnej. Kondycja musi być rewelacyjna. Poza tym praca raczej fajna (na pewno dużo przystojnych kolegów w pracy ;)).

psycholog - ciężkie studia. Społeczeństwo coraz bardziej znerwicowane więc praca za kilka lat będzie w tym zawodzie (póki co kiepsko).

Notariusz - baardzo ciężkie studia.

Manager - managerów są setki i każdy zajmuje się czymś innym. Musisz bardziej sprecyzować.

A co do niechęci do angielskiego - musisz jakoś się zmusić aby polubić ten język. Konieczny jest do każdego zawodu. Bez niego również ciężko z pracą.
Aka - 2009-10-20
Do DANON:

Jeśli lubisz angielski to wspaniale - przyda się on do każdego zawodu który wybierzesz.

Skoro lubisz gale muzyczne i imprezy, zastanów się nad dziennikarstwem lub HR-em.
Filemoenk - 2009-10-20
Witam! Też mam ten problem tylko że ja znalazłam sobie kilka zawodów typu : nauczycielka, policjantka, psycholog, notariusz, menager.
Tylko tazdy ma minusy. Moją mocną stroną są przednioty humanistyczne a niecierpie biologi, fizyki, chemi, angielskiego oraz matematyki.
Co zatem wybrać ?

Życze wszystkim udanego i zadowalającego wyboru.
Danon - 2009-10-14
BO JA TEŻ MAM PROBLEM. ; ((
Hej. ; * no właśnie też mam taki problem ; ( nie wiem co dalej ze mną chodzę do pierwszek klasy liceum ogólnokształcącego... i nie wiem co zrobić dalej, lubie angielski fascynują mnie takie zawody jak menager np. jakiegoś zespołu. Uwielbiam interesować się różnego rodzaju imprezami czy galami muzycznymi. Bardzo lubię doradzać ludziom gdy mają jakieś kłopoty... no ale ciągle nie wiem co mam robić w życiu pomocy. ; )
Skała - 2009-08-21
Również nie wiem co wybrać. Do zawodów typu mechanik raczej nie mam smykałki, w życiu chciałbym pomagać ludziom, pomagać w sytuacjach klęsk żywiołowych. Co robić? :( Jaki zawód?

ps
też nie przepadam za matmą
truska - 2009-08-20
POdobny problemik ;( bardzo lubie geografie , ale wątpie czy znajde zawod z tym związany..;( Najlkepiej bym wybrała zawód który nie wymaga jakieś trudnej edukacji.. pomocy ... i jeszcze jedno wszystko byle nie matematyka
miśka - 2009-07-19
czesc nie potrafie wybrać zawodu dla siebie :( bardzo lubie zwierzeta a w szczególności psy :D zastanawialam sie nawet czy nie zostac weterynarzem ale zeeby nim zostac trzeba skonczyc bardzo ciezką szkołe i nie wiem czy bym sobie poradzila:)moja mocną stroną so przedmioty humanistyczne :P
Mat - 2009-04-29
Myślę że mogłabyś zostać grafikiem komputerowym. Do tego matematyka nie jest potrzebna, polski zresztą też nie. Najważniejszy jest tutaj pomysł, wyobraźnia no i rysowanie. Aby zostać grafikiem niekoniecznie musisz skończyć studia informatyczne. Najważniejsze żeby się tego po prostu nauczyć i być dobrym. Możesz wykupić np. kurs ESKK po którym istnieje możliwość przystąpienia do egzaminu na certyfikat wystawiany przez Polskie Towarzystwo Informatyczne.

Aha - każda praca jest dobrze płatna pod warunkiem że jest się dobrym. Nawet sprzątaczka może zarabiać majątek jeśli ma predyspozycje do tego zawodu. I odwrotnie - nawet jeśli skończysz studia prawnicze a nie będziesz mieć smykałki do prawa (i przede wszystkim znajomości) to nie zarobisz ani grosza.
Kara1221 - 2009-04-25
co byś mi radziła??? jestem kreatywna lubie rysować ale nie malować często mam dobre pomysły lubie zwierzęta chciałabym mieć [jak wszyscy] dobrze opłacaną pracę często w szkołach pytają o to ale co im odpowiedzieć? ;] aha a moją mocną stroną napewno nie jest matma ani polski ;}
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Tak jak i w Polsce, zarówno w Wielkiej Brytanii każdemu przysługują określone prawa pracownicze. Obowiązkiem każdego...
Jakie są prawa pracownika w Wielkiej Brytanii?
Tak jak i w Polsce, zarówno w Wielkiej Brytanii każdemu...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.