Arbuzy

Jak uprawiać arbuzy?

Sooonia - specjalista Tipy.pl
Do niedawna nie było odmian arbuzów, które można było uprawiać w Polsce. Nowe mieszanki są dostosowane do chłodnego klimatu i są odporne na fuzaryjne więdnięcie. Odmianę 'Rosario' F1 uprawia się wczesnej. Owoce są okrągłe z ciemnozieloną skórką i czerwonym miąższem, zaś nasiona są ciemnobrązowe. 'Złoto Wolicy' F1 (WPR 398) - odmiana ta ma owoce podłużne, różowy miąższ, żółtą skórkę i jasnobrązowe nasiona. Poniżej przedstawiam sposób uprawy arbuzów w cieplejszych klimatach.
1
Fakty

Wymagania dotyczące oświetlenia – pełne słońce


Dostosowanie temperatury - bardzo delikatne - sadzić na około dwa tygodnie po przewidywanym terminie ostatnich mrozów.


Tolerancja kwasowości (pH) - 6,8 do 5,0 pH


Tolerancja zasolenia (Ec)


Jak zapylane – przez owady


Zwyczajowy wzrost – raz do roku

2
Wymagania odnośnie nawozów.

Używaj nawozów o wysokiej zawartości fosforu, aby wspomóc owocowanie. Duże pnącza produkują cukier, który sprawia że owoce stają się słodsze. Słabe, zaniedbane, wrzecionowate pnącza wytwarzają kiepskiej jakości owoce. Podczas sadzenia nawozić należy w stosunku – jedna jednostka azotu do czterech jednostek fosforu. Zrób swoją własną mieszankę poprzez połączenie ze sobą obu nawozów lub zakup nawóz o wysokiej zawartości fosforu. Dodaj azot po 30 i 60 dniach od zasadzenia, aby utrzymać wzrost winorośli. Duże winorośle są wynikiem dużej ilości wody i nawozów, tak więc pozostaw dla nich dużo miejsca. Minimalna odległość niezbędna dla wszystkich melonów to 60 – 120 cm, ale większość potrzebuje nawet jeszcze więcej miejsca. Sadzenie w bliskiej odległości powoduje niewielką lub nawet żadną produkcję owoców.

3
Wykorzystanie wody.

Zapewnij odpowiednią ilość wody. Jeśli arbuzy są zestresowane, przestają rosnąć i nie zawiązują owoców. Nadmierna ilość wody przy roślinach owocujących powoduje ich opadanie z powodu braku tlenu. Sprawdzaj wilgotność gleby regularnie i ponownie podlej w razie potrzeby, jeśli arbuzy zaczynają więdnąć lub wchodzić w fazę stresu. Pozwól aby 2,5 cm do 5 cm gleby wyschło pomiędzy kolejnymi podlewaniami.

4
Rozwój roślin i pielęgnacja.

Arbuzy potrzebują pełnego słońca i ciepła. Przezroczysta, nakładana plastikowa ściółka podniesienie temperaturę gleby aż o 10 stopni. To pomaga arbuzom owocować nawet do dwóch, trzech tygodni wcześniej niż zwykle. Oprócz wcześniejszej produkcji owoców powoduje to także, że każdy arbuz jest większy i słodszy.


Melony i arbuzy nie są dobre w rywalizacji i nie rozwijają się w cieniu chwastów, z którymi muszą konkurować o wodę i nawóz. Usuń małe chwasty, aby uniknąć zahamowania wzrostu arbuzów lub ich zestresowania. Unikaj naruszenia korzenia podczas usuwania chwastów, gdyż wpłynie to osłabiająco na uprawę i zatrzyma produkcję owoców.


Arbuzy zwykle nie są atakowane przez wiele szkodników, ale Verticillium i Fusarium będą się często rozwijać, jeśli obszary były uprawiane przez wiele lat. Zmieniaj miejscach sadzenia i stosuj odporne odmiany roślin, jeśli umierają one w środku lata.

5
Czas kiełkowania (dni)

12 dni w temperaturze 20 ° C


5 dni w temperaturze 25 ° C


4 dni w 30 ° C


3 dni w temperaturze 35 ° C


Kiełkowania nasion i temperatura


25 ° C do 30 ° C

Strona 1 z 2

Powiązane porady

krzewy jagody goji
Dereń kousa
morwa

Podobne porady

Komentarze (5)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

anubis
04.11.2013
Polecam Rosario F1, są chyba najlepsze pod względem smaku z Polskich odmian dostosowanych do naszych warunków klimatycznych, testowałem już Złoto Wolicy ( żółta odmiana) i te były najsmaczniejsze. Generalnie to podlewać i dobrze nawozić np nawozem w granulacie końskim albo innym inaczej będą mniej aromatyczne i będą wolniej dojrzewać. W chłodniejszych rejonach Polski polecam 2 tyg wcześniejszy wysiew niż sugeruje producent.
ogrodnik
04.11.2013
Czy ktoś zna odmiany równie smaczne jak polskie Rosario F1 które rosną pod "chmurką" w naszych warunkach klimatycznych ? może jest jakaś krzyżówka Rosyjska ?? Rosario jest chyba najlepsza bo owoce z 3 odmian naszych najsmaczniejsza i łatwa w uprawie. Ja w tym roku uprawiałem w okolicy Białej Podlaskiej, tam jest ok 2 stopnie mniej niż w centralnej Polsce ale arbuzy były smaczne, fakt że trzeba dać dużo nawozu i podlewać.
olaturlej
12.07.2013
Uwielbiam arbuzy ,więc to bardzo dobra porada.Arbuza można wykorzystać na różne sposoby ja polecam poradę na zrobienie grila z arbuza zachęcam do przeczytania porady mały grill i podręczny , którego można zabrać na wczasy .Ale ,również różne napoje i koktajle . Polesam.
biggie100
06.07.2012
Wrzuciłem pestki z połówki arbuza do donicy, w której rośnie dracena. Donica stoi na lodówce, światło jest ale nie za dużo. Ku mojemu zdziwieniu wykiełkowało mnóstwo nasion. Pędy idą mocno w górę, w koronę draceny /ok.20cm/ Co robić? Jak rośnie arbuz?
Adrin_lat_13
03.07.2012
Czy w naszym klimacie w tunelu foliowym arbuzy importowane uda sie wychodować???