Tutaj jesteś: Dom i Ogród > Ogrody > Uprawa Owoców > Jak uprawiać arbuzy?

Jak uprawiać arbuzy?

Stopień trudności: umiarkowane
, specjalista Tipy.pl
 3.6/5 (17 ocen)
Oceń 
Udostępnij
Do niedawna nie było odmian arbuzów, które można było uprawiać w Polsce. Nowe mieszanki są dostosowane do chłodnego klimatu i są odporne na fuzaryjne więdnięcie. Odmianę 'Rosario' F1 uprawia się wczesnej. Owoce są okrągłe z ciemnozieloną skórką i czerwonym miąższem, zaś nasiona są ciemnobrązowe. 'Złoto Wolicy' F1 (WPR 398) - odmiana ta ma owoce podłużne, różowy miąższ, żółtą skórkę i jasnobrązowe nasiona. Poniżej przedstawiam sposób uprawy arbuzów w cieplejszych klimatach.
1

Fakty


Wymagania dotyczące oświetlenia – pełne słońce


Dostosowanie temperatury - bardzo delikatne - sadzić na około dwa tygodnie po przewidywanym terminie ostatnich mrozów.


Tolerancja kwasowości (pH) - 6,8 do 5,0 pH


Tolerancja zasolenia (Ec)


Jak zapylane – przez owady


Zwyczajowy wzrost – raz do roku

2

Wymagania odnośnie nawozów.


Używaj nawozów o wysokiej zawartości fosforu, aby wspomóc owocowanie. Duże pnącza produkują cukier, który sprawia że owoce stają się słodsze. Słabe, zaniedbane, wrzecionowate pnącza wytwarzają kiepskiej jakości owoce. Podczas sadzenia nawozić należy w stosunku – jedna jednostka azotu do czterech jednostek fosforu. Zrób swoją własną mieszankę poprzez połączenie ze sobą obu nawozów lub zakup nawóz o wysokiej zawartości fosforu. Dodaj azot po 30 i 60 dniach od zasadzenia, aby utrzymać wzrost winorośli. Duże winorośle są wynikiem dużej ilości wody i nawozów, tak więc pozostaw dla nich dużo miejsca. Minimalna odległość niezbędna dla wszystkich melonów to 60 – 120 cm, ale większość potrzebuje nawet jeszcze więcej miejsca. Sadzenie w bliskiej odległości powoduje niewielką lub nawet żadną produkcję owoców.

Jak zrobić drinka z arbuza?
Jak uprawiać arbuzy?
Jak uprawiać truskawki w doniczce?
Jak uprawiać mini kiwi na swojej działce?
3

Wykorzystanie wody.


Zapewnij odpowiednią ilość wody. Jeśli arbuzy są zestresowane, przestają rosnąć i nie zawiązują owoców. Nadmierna ilość wody przy roślinach owocujących powoduje ich opadanie z powodu braku tlenu. Sprawdzaj wilgotność gleby regularnie i ponownie podlej w razie potrzeby, jeśli arbuzy zaczynają więdnąć lub wchodzić w fazę stresu. Pozwól aby 2,5 cm do 5 cm gleby wyschło pomiędzy kolejnymi podlewaniami.

4

Rozwój roślin i pielęgnacja.


Arbuzy potrzebują pełnego słońca i ciepła. Przezroczysta, nakładana plastikowa ściółka podniesienie temperaturę gleby aż o 10 stopni. To pomaga arbuzom owocować nawet do dwóch, trzech tygodni wcześniej niż zwykle. Oprócz wcześniejszej produkcji owoców powoduje to także, że każdy arbuz jest większy i słodszy.


Melony i arbuzy nie są dobre w rywalizacji i nie rozwijają się w cieniu chwastów, z którymi muszą konkurować o wodę i nawóz. Usuń małe chwasty, aby uniknąć zahamowania wzrostu arbuzów lub ich zestresowania. Unikaj naruszenia korzenia podczas usuwania chwastów, gdyż wpłynie to osłabiająco na uprawę i zatrzyma produkcję owoców.


Arbuzy zwykle nie są atakowane przez wiele szkodników, ale Verticillium i Fusarium będą się często rozwijać, jeśli obszary były uprawiane przez wiele lat. Zmieniaj miejscach sadzenia i stosuj odporne odmiany roślin, jeśli umierają one w środku lata.

5

Czas kiełkowania (dni)


12 dni w temperaturze 20 ° C


5 dni w temperaturze 25 ° C


4 dni w 30 ° C


3 dni w temperaturze 35 ° C


Kiełkowania nasion i temperatura


25 ° C do 30 ° C

 3.6/5 (17 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (5)

Nie będzie widoczny na stronie
 
ogrodnik - 2013-11-04
Czy ktoś zna odmiany równie smaczne jak polskie Rosario F1 które rosną pod "chmurką" w naszych warunkach klimatycznych ? może jest jakaś krzyżówka Rosyjska ?? Rosario jest chyba najlepsza bo owoce z 3 odmian naszych najsmaczniejsza i łatwa w uprawie. Ja w tym roku uprawiałem w okolicy Białej Podlaskiej, tam jest ok 2 stopnie mniej niż w centralnej Polsce ale arbuzy były smaczne, fakt że trzeba dać dużo nawozu i podlewać.
anubis - 2013-11-04
Polecam Rosario F1, są chyba najlepsze pod względem smaku z Polskich odmian dostosowanych do naszych warunków klimatycznych, testowałem już Złoto Wolicy ( żółta odmiana) i te były najsmaczniejsze. Generalnie to podlewać i dobrze nawozić np nawozem w granulacie końskim albo innym inaczej będą mniej aromatyczne i będą wolniej dojrzewać. W chłodniejszych rejonach Polski polecam 2 tyg wcześniejszy wysiew niż sugeruje producent.
olaturlej - 2013-07-12
Uwielbiam arbuzy ,więc to bardzo dobra porada.Arbuza można wykorzystać na różne sposoby ja polecam poradę na zrobienie grila z arbuza zachęcam do przeczytania porady mały grill i podręczny , którego można zabrać na wczasy .Ale ,również różne napoje i koktajle . Polesam.
biggie100 - 2012-07-06
Wrzuciłem pestki z połówki arbuza do donicy, w której rośnie dracena. Donica stoi na lodówce, światło jest ale nie za dużo. Ku mojemu zdziwieniu wykiełkowało mnóstwo nasion. Pędy idą mocno w górę, w koronę draceny /ok.20cm/ Co robić? Jak rośnie arbuz?
Adrin_lat_13 - 2012-07-03
Czy w naszym klimacie w tunelu foliowym arbuzy importowane uda sie wychodować???
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Które dziecko nie lubi słodkiego, soczystego arbuza? Czy Tobie również arbuz kojarzy się z ociekającym sokiem, lepkimi...
Jak pokroić arbuza małemu dziecku?
Które dziecko nie lubi słodkiego, soczystego arbuza?...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.