glukometr

Jakie są objawy cukrzycy typu 2?

JudymJudym - specjalista Tipy.pl
glukometr
1 z 8
Cukrzyca typu 2 jest najczęściej spotykaną formą cukrzycy i występuje aż u 90% chorych. Szacuje się, że połowa chorych na cukrzycę nie zdaje sobie z tego sprawy. Dlatego tak ważne jest poznanie objawów tej choroby i udanie się do lekarza w przypadku podejrzenia słuszności swojej diagnozy.
1
cukrzyca - objaw 1
Nadmierne pragnienie

Ponieważ nadmiar cukru odkłada się w krwiobiegu, pochłania dużą ilość wody. Sprawia to, że chce ci się pić. Pijesz więc więcej i częściej korzystasz z ubikacji.

2
cukrzyca - objaw 2
Zwiększony apetyt

Niedobór insuliny sprawia, że cukier nie może być poddany metabolizmowi i przekształcony na energię. Skutkiem tego jest zmęczenie mięśni i niewystarczająca ilość energii dla prawidłowej pracy narządów wewnętrznych. To prowadzi do zwiększonego apetytu.

3
cukrzyca - objaw 3
Spadek masy ciała

Mimo iż jesz więcej, żeby zaspokoić swój rosnący apetyt, zaczynasz chudnąć. Organizm pozbawiony zdolności metabolizowania glukozy używa innego „paliwa”, zgromadzonego w tkance tłuszczowej i mięśniowej. Prowadzi to do ubytku kalorii i spadku masy ciała. Niezmetabolizowana glukoza jest natomiast wydalana wraz z moczem.

4
cukrzyca - objaw 4
Zmęczenie

Ponieważ twoje komórki są pozbawione cukru, możesz czuć zmęczenie i rozdrażnienie.

5
cukrzyca - objaw 5
Niewyraźne widzenie

Jeśli poziom cukru we krwi jest zbyt duży, może dojść do wysuszenia oka. Prowadzi to do problemów z wyraźnym widzeniem.

6
cukrzyca - objaw 6
Częste infekcje

Cukrzyca typu 2 upośledza zdolność łatwego gojenia się ran i zmniejsza podatność na różnego rodzaju infekcje.

7
cukrzyca - objaw 7
Ciemnienie skóry

U niektórych chorych na cukrzycę typu 2 w załamaniach skóry (najczęściej pod pachami) mogą się pojawić ciemne, aksamitne plamy. Może to być objaw odporności na insulinę.

Strona 1 z 8

Powiązane porady

Owoce dla diabetyków
dieta obniżająca cukier
Wpływ cukru na organizm

Podobne porady

Komentarze (7)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Eryk
21.05.2015
Najlepszą dietą na cukrzyce typu II jest chyba woda. Od listopada 2014 poziom glukozy wzrósł z 126 do 250 mg/dl na czczo.
Exer
21.05.2015
Jeśli ktoś naprawdę dba o swoje zdrowie to już za 20 PLN może kupić zestaw startowy glukometru z 10 paskami testowymi i sprawdzić czy niema zachwiań cukru i nie potrzeba żadnych badań krwi które wcale mogą nie wykryć wczesnych objawów cukrzycy.
kuzynka
21.05.2015
Co czeka mojego kuzyna który nie leczy cukrzycy od 7 lat,jest tak chudy że kości prześwitują,ciągle śpi,przez pierwsze lata był leczony,póżniej odechciało mu się,i ma wszystko gdzieś.Namawiałam,tłumaczyłam,twierdzi że jest zdrowy,moja córka 13 lat więcej waży niż on 23 lata,
ram
21.05.2015
chyba zwiększa podatność na infekcje...
CUKRZYK
21.05.2015
Powodem tak dużej ilości chorych (nie tylko na cukrzycę) jest prozaiczny. Lekarze nie chcą wysyłać na badania profilaktyczne. Jak poprosisz o badanie krwi + badanie cholesterolu, prób wątrobowych od razu pada pytanie po co nam takie badanie. Na słowa że to profilaktyka (co rok) pada stwierdzenie że jak nie ma żadnych objawów to nie trzeba robić. A gdy już coś wykryją, to standardowe pytanie "dla czego pan/ni tak długo zwlekała".
aka
21.05.2015
Ależ to nie prawda. Mam od lat cukrzyce 2, wcale nie mam pragnienia, ani łaknienia ( to jest przy cukrzycy 1), nie chudnę (tez chudnie się przy cukrzycy 1) wręcz przeciwnie mimo ruchu i skromnych posiłków, utrzymuję wysoka masę ciała.
słodycz
21.05.2015
Nie do końca u cukrzyków występują te objawy - jestem cukrzykiem od 10 lat i żaden z tych objawów u mnie nie wystąpił. Mam tylko wysoki poziom cukru we krwi, jestem mocno pulchniutka i zmęczona bywam, ale nie permanentnie, więc potencjalni cukrzycy, uwaga, badajcie się i kontrolujcie poziom glukozy