anemia

Jakie są przyczyny anemii?
JudymJudym - specjalista Tipy.pl

Krew składa się z płynu zwanego plazmą, który zawiera: czerwone krwinki (odpowiedzialne za transport tlenu), białe krwinki (są częścią systemu odpornościowego, chronią organizm przed infekcjami), trombocyty (wspomagają krzepnięcie krwi i gojenie się ran) oraz białka i inne substancje o różnych istotnych dla organizmu funkcjach. Produkcja czerwonych krwinek odbywa się w szpiku kostnym. Ich składnikiem jest hemoglobina, która wiąże tlen i odpowiada za jego transport z płuc do wszystkich części organizmu. Żeby przebiegało to bez zakłóceń, musisz odżywiać się zdrowo i dostarczać organizmowi niezbędnych minerałów i składników odżywczych. W przeciwnym razie grozi ci anemia. Choroba ta oznacza jedną z dwóch sytuacji: w twojej krwi znajduje się zbyt mało czerwonych krwinek lub w czerwonych krwinkach znajduje się, mniejsza niż normalnie ilość hemoglobiny. Przyczyny tego stanu rzeczy oraz objawy anemii poznasz poniżej.
1
Objawy anemii

 • Objawy związane z niedotlenieniem organizmu: zmęczenie, apatia, osłabienie, tracenie tchu

 • Mniej popularne objawy takie jak: bóle głowy, palpitacje, zaburzenia smaku, dzwonienie w uszach

 • Bladość

2
Przyczyny anemii

Najczęstszym powodem anemii jest niewystarczająca ilość żelaza w organizmie. Ten rodzaj anemii nazywamy anemią żelazową. Jeśli odżywiasz się według zdrowej, zrównoważonej diety, zazwyczaj nic ci nie grozi. Są jednak sytuacje, w których deficyt żelaza występuje nad wyraz często: • Ciąża lub przyspieszony wzrost w okresie dziecięcym są okresami, w których organizm potrzebuje więcej żelaza, niż normalnie. Może się okazać, że ilość żelaza spożyta wraz z jedzeniem jest niewystarczająca i konieczne będzie stosowanie suplementacji.

 • Obfite miesiączki – podczas ich trwania z krwią może ubywać więcej żelaza, niż jesteś w stanie przyjąć stosując zrównoważoną dietę

 • Krwawienie z przewodu pokarmowego (jelita) – czasami może być przyczyną anemii. Z krwawienia tego nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Może być ono powolne lub sporadyczne, a krew może wydostawać się razem ze stolcem, co często bywa niezauważalne.

 • Uboga lub restrykcyjna dieta, która nie dostarcza do organizmu wystarczającej ilości żelaza.

3
Inne przyczyny anemii

 • Brak niektórych witamin, np. kwasu foliowego czy witaminy B12.

 • Problemy z czerwonymi krwinkami, takie jak talasemia, niedokrwistość sierpowata, anemia hemolityczna.

 • Problemy ze szpikiem kostnym lub białaczka zdarzają się rzadko, ale mogą być przyczyną anemii.

 • Inne choroby, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, czy niewydolność nerek.

4
Diagnozowanie anemii

Proste badania krwi są w stanie określić poziom hemoglobiny i ilość czerwonych krwinek na mililitr. Pozwoli to określić, czy cierpisz na anemię, ale to zbyt mało, by ustalić jej przyczynę.


Czasami przyczyna ta jest oczywista, np. ciąża czy obfite miesiączki. W takiej sytuacji nie przeprowadza się już badań, a jedynie zaleca przyjmowanie suplementów diety zawierających żelazo.


Zdarza się jednak tak, że przyczyny anemii nie są oczywiste i należy przeprowadzić szereg innych badań, by je ustalić. Jest to szczególnie ważne w celu dobrania odpowiedniej terapii – tabletki z żelazem w niektórych przypadkach mogą nie wystarczyć.

Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie