młodzi ludzie na plaży

Jak się opalać aby ochronić skórę przed czerniakiem?
ZdrowieZdrowie - specjalista Tipy.pl

Promienie słoneczne w rozsądnych ilościach są korzystne dla naszego zdrowia, przyczyniając się do powstania w naszej skórze niezbędnej witaminy D3. Należy jednak pamiętać, by unikać ich w zbyt dużych ilościach. Nadmierne opalanie sprzyja powstawaniu nowotworów skóry, a zwłaszcza najniebezpieczniejszego czerniaka. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak rozsądnie korzystać ze słońca.
P

Rzeczy, których potrzebujesz
* Krem z filtrem UVA i UVB
* Pomadka ochronna z filtrami
* Kapelusz
* Okulary z filtrami
* Odpowiednia odzież
* Kosmetyki nawilżające
* Sunblockery

1
Stosuj kremy z dużym filtrem. Krem taki należy dobierać indywidualnie, znając typ własnej skóry i jej reakcje na słońce. Przed promieniami UV najlepiej chronią gęste białe kremy o najwyższych faktorach, pozostawiające na skórze widoczną powłokę. Krem taki powinien zawierać zarówno filtry UVA, jak i UVB. Pamiętaj, że stosowanie tych kremów nie przedłuża czasu, jaki możemy spędzić na słońcu.
2
Krem z filtrem wmasuj w ciało na 20 – 30 minut przed wyjściem na słońce, musi bowiem mieć czas na wchłonięcie. Zabieg ten powtarzaj co 2 godziny. Pamiętaj, by używać kremów wodoodpornych jeśli zamierzasz kąpać się w wodzie.
3
Zapobiegaj wysuszaniu skóry. Nie zapomnij o jej odpowiednim nawilżeniu. Stosuj kosmetyki nawilżające, olejki po opalaniu lub mleczka. Nie zapomnij o ustach, są one znacznie bardziej wrażliwe. Stosuj pomadki ochronne.
4
Nie opalaj się w godzinach największego nasilenia promieniowania. Słońca unikaj w godzinach 11 – 15 po południu. W słoneczne dni zawsze szukaj półcienia i cienia. Jeśli jednak musisz wyjść na słońce, nie zapomnij zabrać kapelusza i okularów przeciwsłonecznych. Noś cienkie ubrania z gęsto tkanych materiałów.
5
Zakrywaj pieprzyki i wszelkie inne znamiona. Polecam stosowanie tzw. sunblockerów – kosmetyków, które niemal całkowicie bronią skórę przed działaniem promieni słonecznych. Znamiona takie powinny być szczególnie chronione, gdyż zawarte w nich komórki barwnikowe mogą ulec przemianie w złośliwe i może rozwinąć się czerniak. Osoby z wieloma znamionami częściej zapadają na czerniaka. Obserwuj, zatem swoje pieprzyki regularnie.
6
Solarium. Nie opalaj się dłużej niż 5 – 7 minut. Niektóre solaria emitują promieniowanie kilka razy silniejsze niż słońce w samo południe. Nieprzemyślane korzystanie z solarium może, zatem zwiększyć ryzyko zachorowania. Niekorzystne jest również stosowanie wszelkiego rodzaju substancji i kremów przyspieszających opalanie.
Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie